Szukaj w działach:

Roboty spawalnicze skracają czas produkcji przyczep LGD

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Do zrobotyzowanego spawania aluminiowych przyczep LAG, firma LAG Trailers N.V. wybrała rozwiązanie automatyzacji firmy Valk Welding.


Proces optymalizacji znacznie skrócił czas produkcji w firmie LAG Trailers. Ostateczny krok został podjęty dzięki instalacji dwóch robotów spawalniczych Valk Welding. W ten sposób największy europejski producent aluminiowych cystern chce kontynuować swój rozwój. 


„Ktoś, kto pracował tu dziesięć lat temu, nie rozpoznaje już tej fabryki” - mówi Rob Ramaekers, prezes zarządu LGD Trailers.

 

Każdego roku z fabryki w Bree (Belgia), gdzie zatrudnionych jest 420 osób, wyjeżdża około 2 000 naczep cystern. LAG Trailers jest największym producentem aluminiowych naczep cystern w Europie. 

Dziesięć lat temu firma LAG, która jest częścią dużego chińskiego producenta pojazdów transportowych CIMC, rozpoczęła imponujący proces optymalizacji. Firma zleciła produkcję setek komponentów innym firmom w regionie. Wyzbyła się również szeregu produktów pomocniczych, aby całkowicie skupić się na budowie cystern, w których specjalizuje się od 1947 roku.

Standaryzacja

Podczas reorganizacji wprowadzono rozgałęzione linie produkcyjne, a firma przeszła na modułową konstrukcję swoich cystern. Wszystkie te modyfikacje znacznie zwiększyły wydajność i skróciły czas produkcji. Na przykład LGD Trailers wykonuje dziś naczepę typu tilt-bulk w 250 godzin, gdzie kiedyś zajmowało to 800 godzin. 


„Standaryzacja jest podstawą sukcesu” - mówi Leon Bokken, kierownik produkcji w firmie. „To również umożliwiło pojawienie się robotów spawalniczych”. 

 

Pierwszy robot został uruchomiony w 2020 roku, a drugi w 2022 roku. LGD posiada pięć linii produkcyjnych, na których buduje przyczepy paliwowe, przyczepy cysternowe, przyczepy do przewozu materiałów sypkich, kontenery do przewozu materiałów sypkich oraz podwozia kontenerowe. Jeden z robotów jest wykorzystywany na linii produkcyjnej zbiorników aluminiowych do produkcji przyczep i naczep, a drugi na linii produkcyjnej kontenerów. 


Roboty spawalnicze skracają czas produkcji przyczep LGD

 

Robot spawalniczy dostosowany do potrzeb klienta


Spawanie zbiorników aluminiowych stanowi kilka wyzwań” - mówi Peter Pittomvils, dyrektor handlowy firmy Valk Welding, która dostarczyła oba roboty spawalnicze. Firma Valk Welding opracowała niestandardowe urządzenie spawalnicze, które zostało wyprodukowane we własnym zakładzie. „Dzięki temu mogliśmy również wykonać niestandardowe palniki spawalnicze do trudno dostępnych miejsc”.


Robot jest wyposażony w kamerę laserową Arc-Eye, która dobrze radzi sobie z odbiciami powierzchni aluminiowych. Kamera nie tylko wykrywa odchylenia położenia detalu, ale w razie potrzeby, dzięki opcjonalnej funkcji Adaptive, może również wychwycić zmiany w geometrii spoiny, takie jak zmienne szerokości rowka spoiny, dostosowując właściwe parametry spawania w czasie rzeczywistym. Robot spawalniczy skraca czas produkcji naczep LGD

 

Więcej zalet


„Dzięki zrobotyzowanemu stanowisku, firma LAG Trailers oszczędza dwóch spawaczy na swoich dwóch liniach produkcyjnych. Oszczędność kosztów osobowych nie były jednak głównym celem robotyzacji”, podkreśla Rob Ramaekers. „Dobrych spawaczy bardzo trudno znaleźć, a jeśli już się ich ma, najlepiej wykorzystać ich do prac, w których są niezastąpieni”.

 

Ważną wartością dodaną robotów jest również stała dobra jakość spoin. Peter Pittomvils często słyszy te same argumenty od klientów. W obliczu kurczącego się rynku pracy dla techników, firma Valk Welding, posiadająca dziewięć oddziałów w całej Europie, odczuwa ogromny popyt na elastyczne zrobotyzowane stanowiska spawalnicze. Valk Welding działa w wielu branżach, a dzięki bogatemu doświadczeniu w budowie naczep samochodów ciężarowych i zbiorników szybko nawiązało kontakt z LGD. Valk Welding jest znany w Europie z bardzo rozbudowanych elastycznych rozwiązań, a także z w pełni automatycznego programowania robotów.

Roboty spawalnicze zostały w krótkim czasie zaakceptowane przez pracowników. Programy spawania są tworzone całkowicie offline dzięki unikalnej technologii kalibracji firmy Valk Welding. 


„Programowanie działa podobnie jak budowa z klocków Lego” - podsumowuje Ramaekers. „Przeciągasz ze sobą niezbędne moduły i generowany jest program spawania”.Źródło: Valk Welding

 

Valk Welding
Místecká 985
CZ-739 21 Paskov
+48 696 100 686
POWIĄZANE
Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC CLOOS Polska z licencją na innowacyjne urządzenie do hybrydowego zgrzewania punktowego ma...
Przemysłowo na Warsaw Industry Week 2019 Już w listopadzie odbędzie się IV edycja Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłow...
Podsumowanie targów AUTOMATICON 2023 Za nami 27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICO...
Stabilność w czasach pandemii - wywiad KUKA Światowy lider automatyki i robotyki nie zamierza zwalniać tempa. KUKA wprowadziła nowy m...
Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG? Spawanie laserowe, technologia znana ze swojej precyzji, dużych przetopów, prędkoś...
Urządzenia spawalnicze do metalu - rodzaje i zastosowanie W celu trwałego połączenia ze sobą dwóch metalowych materiałów używa się sp...
Partnerzy