FANUC podczas VI Podkarpackiego Seminarium Spawalniczego
Firma FANUC wzbogaciła program VI Podkarpackiego Seminarium Spawalnicze o ciekawy wykład oraz żywą prezentację najnowszego robota współpracującego FANUC CRX.
VI Podkarpackie Seminarium Spawalnicze odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej. Wydarzenie organizowane jest przez zespół Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Współorganizatorem seminarium była Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli. W gronie prelegentów nie mogło zabraknąć firmy FANUC, która na to wydarzenie przygotowała ciekawy wykład oraz żywą prezentację najnowszego robota współpracującego FANUC CRX wyposażonego w spawarkę marki ABICOR BINZEL.
Cykliczne spotkanie inżynierów spawalników
Podkarpackie Seminarium Spawalnicze odbyło się w murach rzeszowskiej uczelni już po raz szósty i zgromadziło tłumy entuzjastów spawalnictwa. Zdaniem organizatorów w wydarzeniu wzięło udział ponad 250 osób z 70 firm z branży spawalniczej zarówno z regionu województwa podkarpackiego, jak i bardziej odległych zakątków rynku - krajowego i międzynarodowego. Wydarzeniu towarzyszyły targi wystawiennicze, w których uczestniczyło 12 wystawców.
Uroczystego otwarcia seminarium dokonał JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. W wydarzeniu wziął udział także prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był prof. dr hab. inż. Antoni W. Orłowicz. W skład prezydium komitetu organizacyjnego wchodzili: kierownik Katedry Odlewnictwa
i Spawalnictwa dr hab. inż. Marek Mróz, prof. PRz, dr hab. inż. Zenon Opiekun, prof. PRz, dr inż. Bogdan Kupiec oraz Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Marcin Górski.
Automatyzacja i robotyzacja procesów spawalniczych
Sytuacja rynkowa firm, które opierają produkcję na procesach spawania jest coraz trudniejsza. W związku tym zagadnienia dotyczące automatyzacji procesów spawalniczych stają się dziś niezwykle aktualne. Były również motywem przewodnim spotkania spawalników w Rzeszowie. W trakcie trwania seminarium wygłoszono 13 referatów. Jeden z nich przypadł firmie FANUC, która jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych na rynku globalnym. Tematem prezentacji były najciekawsze wdrożenia robotów FANUC do procesów spawalniczych - od najprostszych do najtrudniejszych procesów technologicznych.
Z uwagi na to, że dziś wielu przedsiębiorców zastanawia się nad wyborem typu robota do obsługi procesów spawania sporo miejsca poświęcono porównaniu klasycznego robota przemysłowego FANUC Arc Mate 100iD oraz robota współpracującego FANUC CRX. Uczestnicy spotkania otrzymali sporą dawkę praktycznej wiedzy i mogli przyjrzeć się pracy cobota FANUC podczas części prezentacyjnej spotkania.
W ramach prezentacji FANUC przybliżono również ciekawe przykłady gniazd spawalniczych zaprojektowanych przez firmy inżynierskie współpracujące z firmą FANUC.
Wśród nich była m.in. firma Padewski, oferująca najwyższej jakości technologie automatyzacji procesu obróbki blach, która posłużyła przykładem celi spawalniczej do spawania laserem o mocy 2 kW, opartej o robota współpracującego FANUC CRX.
Omówiono również przykład systemu wykorzystywanego przez firmę SPAWSYSTEM z Przeworska, działającą głównie w sektorze kolejowym i zajmującą się produkcją części oraz podzespołów do pojazdów szynowych.
Firma korzysta z wyspecjalizowanej wysoce wydajnej celi zrobotyzowanej, pracującej w oparciu o robota FANUC M-20iC. W skład systemu wchodzi również głowica i laser IPG 6kW dedykowane do wymagających procesów spawalniczych, a także podajnik drutu od ABICOR BINZEL, skaner śledzący przed głowicą laserową SERVO-ROBOT. Skaner lokalizuje miejsce spawania, by zminimalizować ryzyko powstania spoiny w niewłaściwym miejscu. Podajnik drutu dozuje materiał dodatkowy do spawania w celu uzupełniania braków materiału pomiędzy rodzimymi elementami.
Seminarium zakończyło się wręczeniem uczestnikom certyfikatów kompetencji, zgodnych z procesem podtrzymywania uprawnień certyfikatów kompetencji inżynierów IWE. Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem społeczności spawalników, w związku z tym Katedra Odlewnictwa i Spawalnictwa planuje w przyszłym roku kolejną edycję tego wydarzenia.
Źródło: FANUC
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House