Szukaj w działach:

Jak skutecznie wdrożyć system ERP?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Jak uniknąć błędów podczas wdrożenia systemu ERP? Dowiesz się tego z dalszej lektury artykułu.

Wiele projektów dotyczących wdrożenia systemu ERP i transformacji cyfrowej kończy się niepowodzeniem, i to niepotrzebnie. Ryzyko związane jest z wieloma czynnikami, w tym ze złym wyborem partnera wdrożeniowego, oprogramowania, niedopasowaniem funkcjonalności systemu ERP do strategii biznesowej, brakiem zainteresowania ze strony pracowników firmy czy zmiany wymagań po wdrożeniu. Można zminimalizować ryzyko niepowodzenia i przeprowadzić wdrożenie w sposób skuteczny korzystając z pięciu sprawdzonych porad. 

Wybierz doświadczonego partnera w biznesie


Minimalizowanie ryzyka podczas wdrożenia systemu ERP warto zacząć od wyboru rzetelnego dostawcy oprogramowania. Tylko znani na rynku specjaliści, którzy na koncie mają szereg wdrożeń w różnych branżach, dają nadzieję na przeprowadzenie w sposób skuteczny całego procesu. Ważne w minimalizowaniu ryzyka podczas wdrożenia ERP jest także poświęcenie uwagi na wybór konsultanta. Jeśli będzie on miał na uwadze przede wszystkim dobro firmy, to z całą pewnością pomoże w doborze odpowiednich funkcjonalności systemu ERP, bez faworyzowania danego dostawcy.

Podziel zadania wdrożenia zgodnie z kompetencjami


Ważnym czynnikiem w minimalizowaniu ryzyka wdrożenia systemu ERP jest również umiejętny podział zadań dla firm współpracujących. Racjonalnym rozwiązaniem jest oddzielenie doradztwa w zakresie zdefiniowania strategii transformacji cyfrowej od samego wdrożenia i zatrudnienie konsultantów odpowiedzialnych za każde z tych zadań.


Zweryfikuj funkcjonalności systemu ERP względem potrzeb firmy


Na rynku istnieje wielu dostawców systemów ERP. Na etapie wyboru warto zweryfikować funkcjonalności, jakie oferuje poszczególne oprogramowanie, aby zminimalizować ryzyko wdrożenia systemu ERP niespójnego z naszymi realnymi potrzebami. Aby takich sytuacji uniknąć, warto zapytać dostawcę o podobne wdrożenia w danej branży. Często bowiem firmy z tych samych sektorów borykają się z podobnymi problemami. Jeśli dany system ERP pomógł danej firmie z Twojej branży, może pomóc także i Twojej. Zawsze jednak należy zachowywać czujność i zwracać uwagę na detale. To one finalnie decydują o przewadze sukcesie całego przedsięwzięcia.

Przygotuj własny zespół na wdrożenie ERP


Minimalizowanie ryzyka podczas wdrażania systemu ERP polega także na odpowiednim przygotowaniu całego zespołu na zmiany. Często bowiem innowacje spotykają się z niechęcią, gdyż pracownicy postrzegają to jako nowy zakres zadań i obowiązków do wykonania. Odpowiednia komunikacja celów już na samym starcie projektu sprawia, że zamiast obaw i rozterek, całe wdrożenie systemu ERP postrzegane jest przez pryzmat wyzwań i szans do rozwoju.

Podejdź racjonalnie do kosztów wdrożenia systemu ERP


Ważnym czynnikiem w minimalizowaniu ryzyka podczas implementacji oprogramowania ERP jest także racjonalne szacowanie kosztów. Źle zaplanowane wdrożenie ERP może bowiem doprowadzić do znacznego zwiększenia szacowanych początkowo kosztów. Jest to zazwyczaj spowodowane brakiem właściwej oceny technicznych i ludzkich potrzeb projektowych na początku, lub brakiem ograniczeń podczas trwania projektu. Aby takiego problemu uniknąć, należy bardzo dokładnie zmapować wszelkie istotne procesy biznesowe i wymagania. Wówczas dostawca systemu ERP będzie mógł dokładnie określić zakres kluczowych funkcjonalności i je wycenić. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i wskazówkom wdrożenie ERP może zakończyć się sukcesem. Pracuj więc nad wyeliminowaniem niespodziewanych sytuacji, planuj z wyprzedzeniem, szczegółowo dokumentuj swoje potrzeby i procesy oraz ściśle współpracuj z dostawcą systemu ERP, aby minimalizować ryzyko niepowodzenia podczas implementacji.

 

Źródło: proALPHA Polska

proALPHA Polska Sp. z o.o.
Dąbrowskiego 1
65-021 Zielona Góra
+48 68 50 66 500
POWIĄZANE
UST-M wdraża system proALPHA ERP Eksport do 30 krajów świata, własne laboratorium, park maszynowy, magazyny wysokie...
Zarządzanie zmianą produkcyjną Zwiększenie mocy produkcyjnych to jeden z najistotniejszych elementów realizowania ...
Rejestrowanie produkcji w systemie ERP Bemet Jedną z najważniejszych funkcji systemu ERP dla zakładów produkcyjnych branży stal...
Zwiedzaj Targi szlakiem rewolucji 4.0 Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 4-7 czerwca 2019 r. odbędz...
Trend na robotyzację widoczny na Robotech Robotech to jedna z najważniejszych konferencji na polskim rynku skoncentrowana na roboty...
PLASTPOL 2019 – po trzykroć rekordowy Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, które w Targach Kielce odbyły ...
Partnerzy