Szukaj w działach:

Wdrożenie systemu zarządzania produkcją

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Wdrożenie nowych rozwiązań informatycznych może stanowić spore wyzwanie. Zanim podejmiesz się takiego przedsięwzięcia, przygotuj się do niego poprzez zasięgnięcie porady u specjalisty z firmy consultingowej, Project Managera z doświadczeniem, lub dostawcy oprogramowania.

O czym jeszcze musisz pamiętać, zanim zaimplementujesz system ERP? Na co warto zwracać uwagę, gdy oprogramowanie będzie działać w organizacji? Jak dobrze wdrożyć system zarządzania produkcją? Zapraszam do lektury. 

Zanim wdrożysz system zarządzania produkcją

Implementacja systemu do zarządzania produkcją oznacza zmiany organizacyjne. Wdrożenie systemu ERP to pierwszy krok w stronę transformacji cyfrowej. Nie oznacza on jedynie wymiany narzędzi, z których firma do tej pory korzystała. Dlatego, zanim zaczniesz projekt wdrożeniowy, ustal jego cele i plan działania. W ten sposób ułatwisz jego realizację, a efekty będą mierzalne. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania.

Jaki jest cel wdrożenia systemu zarządzania produkcją?

Ustalenie tego, które z procesów chcesz zautomatyzować, ma wpływ na efekty wdrożenia, a także pomaga w uniknięciu zbędnych kosztów.

Z czym zintegrujesz system ERP? 

Połączenie systemu ERP z pozostałymi rozwiązaniami i bazami danych, z których obecnie korzysta firma, jest znaczące dla przepływu informacji. 

Czy cele innowacji są jasne dla Twoich pracowników?

Zmiany potrafią być zarówno motywowane, jak i blokowane przez ludzi. Dlatego to ważne, aby od samego początku pracownicy wiedzieli, dlaczego wdrożenie systemu zarządzania produkcją jest istotne i co sprawiło, że pojawił się taki pomysł. Przekazywanie osobom zatrudnionym w organizacji informacji o etapie procesu wdrożeniowego jest dobrym zwyczajem, który zmniejsza ryzyko blokad po ich stronie. 

Zespół wdrożeniowy: jak go wyznaczysz? 

Projekt może trwać wiele miesięcy. Dlatego członkowie zespołu wdrożeniowego muszą się dogadywać i potrafić wspólnie podejmować decyzje. Dobrym wyborem będą osoby znające procesy biznesowe przedsiębiorstwa oraz przynajmniej jeden pracownik, który miał wcześniej doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach. 

Wdrożenie systemu zarządzania produkcją w kilku etapach

Pierwszym, co należy zrobić, by wdrożyć system zarządzania produkcją, jest analiza przedwdrożeniowa. Pomaga zdefiniować cele i dobrać odpowiednie, potrzebne organizacji rozwiązania, a jednocześnie przygotowuje przedsiębiorstwo do procesu. W dokumencie, który powstanie w trakcie analizy, znajdują się opisy infrastruktury firmy, jej stan, analiza wymagań klienta oraz sposób, w który przeprowadzona zostanie integracja z systemami zewnętrznymi. 

Gdy cele wdrożenia i mierniki realizacji zostaną zdefiniowane, dostawca może rozpocząć prace deweloperskie. Mogą one odbywać się w sprintach trwających od 2 do 3 tygodni. Ostatnim etapem jest testowanie rozwiązania przez odbiorców, którzy będą z niego korzystać, i uruchomienie systemu po akceptacji. Warto zaplanować start tak, by uwzględnić wszystkie czynniki wpływające na tryb pracy – urlopy, piki sprzedażowe i inne. Dobrą praktyką jest stworzenie kanału wewnętrznej komunikacji, aby w łatwy sposób zgłaszać wszelkie nieprawidłowości. Powinny w nim uczestniczyć wszystkie osoby odpowiedzialne za projekt. 

Co dalej?

Po wdrożeniu systemu zarządzania produkcją masz czas na to, aby ocenić, czy spełniło cele biznesowe, zakładane na początku przedsięwzięcia i czy wyznaczone wtedy rezultaty zostały osiągnięte. Najlepiej zrobić to po paru miesiącach. Jeżeli wcześniej zauważysz jakieś błędy, to jest to dobry moment do rozmowy z dostawcą. Tego rodzaju trudności nie oznaczają, że wdrożenie się nie udało. Aby nie spowolnić pracy firmy, należy na bieżąco wyjaśniać wszelkie problemy. Czasem po implementacji możesz zauważyć, że inne obszary także powinny dostać własny moduł systemu ERP.  To nic dziwnego – pamiętaj, że w każdym momencie możesz rozbudować system o kolejne elementy. 


Źródło: Sente S.A.

Sente sp. z o.o. sp. k.
Legnicka 51-53
54-203 Wrocław
+48 717 847 900
POWIĄZANE
INTARG 2019 z innowacjami Targi INTARG® kolejny raz udowodniły, że są istotnym wydarzeniem łączącym środowiska,...
Strategia Produktywności 2030 (SP2030) Celem głównym Strategii Produktywności 2030 jest wzrost produktywności w warunkach...
Przewodnik po ITM Industry Europe 2021 Chcesz wiedzieć jakie kierunki rozwoju czekają polski przemysł? Wystarczy wziąć udział w ...
Plan produkcji w praktyce Plan produkcji określa ilość towaru, która ma zostać wykonana w danym czasie. Powi...
Jak zapewnić bezpieczeństwo na liniach montażowych? Wydajność produkcji wzrosła z biegiem lat, powodując większe obciążenie kluczowych kompon...
Podziel się wiedzą na Targach Packaging Innovations Od pierwszych edycji Targi Packaging Innovations wyróżniają się nie tylko szeroką ...
Partnerzy