Automatyzacja składowania arkuszy blach o dużych wymiarach
Proces produkcyjny polegający na obróbce arkuszy blach, szczególnie o dużych wymiarach, może przysparzać wiele problemów w logistyce magazynowej, dlatego automatyzacja składowania oraz obsługi wycinarek laserowych stanowi obecnie priorytet dla firm przetwarzających blachy.
Automatyzacja wycinarek laserowych, gwarantująca pełne wykorzystanie szybkości cięcia oraz umożliwiająca wysoką wydajność w produkcji, przekłada się na wzrost konkurencyjności firmy. Dobry przykład w tym zakresie może stanowić jedno z ostatnich wdrożeń polskiej firmy Baumalog, będącej ekspertem w zakresie składowania i automatyzacji przetwarzania blach, która wdrożyła automatyczny system MultiTower do składowania arkuszy 6 m x 2 m w firmie Ter Horst Metaaltechniek B.V. w Holandii.
Innowacyjność na miarę Przemysłu 4.0
System został dostarczony do firmy Ter Horst Metaaltechniek B.V. zajmującej się obróbką metali w szerokim zakresie. W związku ciągłym rozwojem przedsiębiorstwa podjęto decyzję o budowie nowej hali produkcyjnej, która została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu Przemysłu 4.0, w tym w automatyczny magazyn blach, przeznaczony do składowania arkuszy zintegrowany z wycinarką laserową.
Po wnikliwej analizie procesu produkcyjnego, wielkości produkcji oraz rodzaju wytwarzanych elementów, Baumalog zaprojektował i wdrożył system MultiTower z układnicą magazynową, wyposażony w dwie ruchome stacje załadunkowo-rozładunkowe oraz stację duo do obsługi systemu załadunkowo-rozładunkowego wycinarki laserowej. Stacja duo posiada dwa poziomy - górny, na którym transportowana jest półka z surowymi arkuszami oraz dolny z półką na wycięte detale. System MultiTower zawiera 8 kolumn składowania mieszczących w sumie 131 półek o wymiarach użytecznych 6100 i 6150 x 2100 mm i nośności od 4 000 kg do 5 000 kg. MultiTower składa się z konstrukcji nośnej o wysokości 9 metrów, wewnątrz której porusza się układnica odpowiedzialna za transport półek między kolumnami składowania i stacjami.
Dostawa nowych arkuszy blach do magazynu realizowana jest na stacji załadunkowo-rozładunkowej wyposażonej w depaletyzotor, służący do oddzielania pakietu arkuszy od palet. Dodatkowo stacja została wyposażona w układ ważący, który pozwala kontrolować masę dostarczanych blach. Wycięte detale z wycinarki laserowej są odkładane na specjalnie zaprojektowane do tego celu półki, które są transportowane do kolumn składowania lub do stacji załadunkowo-rozładunkowej, gdzie następuje sortowanie wyciętych elementów. Konstrukcja półki na wycięte detale umożliwia pobranie jej i transport wewnątrz hali produkcyjnej przy udziale suwnicy. Pozostałe półki, służące do składowania surowych blach, są przystosowane do składowania arkuszy o różnych wymiarach, co zapewnia elastyczność w produkcji.
Automatyczny magazyn blach o dużej pojemności (643 tony), zintegrowany z wycinarką laserową zapewnia wysoką wydajność produkcji, a oprogramowanie Baumalog pozwala na efektywne zarządzanie artykułami.
Źródło: Baumalog
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING