Ciepło z Odlewni Volkswagen ogrzeje Poznań
Ponad 30 budynków, w tym szpital HCP, będzie ogrzewanych ciepłem odzyskanym z procesów przemysłowych.
To efekt trzyletniej współpracy Odlewni Volkswagen Poznań wraz z firmą Veolia Energia Poznań. Odzyskane dzięki technologii firmy Atlas Copco ciepło, zamiast do atmosfery trafi do sąsiadujących z Odlewnią obiektów. Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego w naszej części Europy.
Wdrożone rozwiązanie oznacza obniżenie produkcji dwutlenku węgla o 2014 ton rocznie. Dodatkowym atutem tej współpracy jest też oszczędność 17 milionów litrów wody (to odpowiada rocznemu zużyciu przez 80 czteroosobowych rodzin) oraz blisko 40 000 GJ zaoszczędzonej energii, co z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na spalanie paliwa w Elektrociepłowni Karolin oraz zmniejszenie lokalnej emisji CO2o ponad 1000 ton rocznie. A wszystko to efekt innowacyjnej koncepcji, pozwalające na przeprowadzenie ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VW poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego.
Pomysł wykorzystania ciepła odpadowego z procesu produkcji sprężonego powietrza narodził się w 2011 roku. Warto pamiętać, że wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnym procesem – aż 80% energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jest zamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody do ochłodzenia. Wykorzystywanie właśnie tej podgrzanej wody – zamiast jej schłodzenia - i odzyskanie z niej energii przyświecało pomysłodawcom projektu. Zadanie nie należało jednak do łatwych. Po intensywnych, trwających dwa lata pracach koncepcyjnych oraz wykonawczych udało się wdrożyć rozwiązanie pozwalające na odzysk ciepła i wprowadzenie do miejskiego systemu. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów o objętości kilkunastu metrów sześciennych.
Źródło: Volkswagen Poznań
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok