Szukaj w działach:

Uruchomiony pierwszy w kraju silnik na gaz koksowniczy

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 Fot.: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Należąca do JSW Spółka Energetyczna „Jastrzębie” 16 maja 2013 roku, uruchomiła w Koksowni Nowa Częstochowa pierwszy w kraju  układ wysokosprawnej kogeneracji, który jest zasilany silnikiem na gaz koksowniczy.

Głównym wykonawcą projektu był Energomontaż Zachód z Wrocławia, jest to pierwsza w naszym kraju  instalacja silnikowego zespołu prądotwórczego zasilana gazem koksowniczym,  projekt był dofinansowywany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, ze względu wysokie walory proekologiczne przedsięwzięcia.

Projekt i budowa
Układ kogeneracyjny składa się z agregatu prądotwórczego z silnikiem TCG 2032 i generatorem o mocy 2,93 MWe, instalacji zasilania gazem, systemu wyprowadzenia mocy, układu odbioru ciepła w postaci gorącej wody i pary, układu sterowania i wizualizacji, układu chłodzenia awaryjnego, układu wentylacji i wyprowadzenia spalin, powietrza rozruchowego i zewnętrznego układu olejowego.

Przystosowanie i uruchomienie
Urządzenie zostało umiejscowione w budynku który został przystosowany i wyposażony w instalację wykrywania gazu oraz instalację przeciwpożarową. Układ gazowego silnikowego agregatu prądotwórczego generuje moc elektryczną na stałym poziomie 2,93 MWe, moc cieplną w wodzie na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody (układ Koksowni) 2,01 MWt, moc cieplną  w parze technologicznej ( temp. ok. 2000C, strumień ok. 2 t/h) 1,25 MWt. zużycie gazu koksowniczego ok. 1600 Nm3/h. Planowany roczny czas pracy 8000 godzin. Moc elektryczna będzie częściowo wykorzystywana na potrzeby Koksowni Nowa Częstochowa a częściowo będzie wyprowadzana do krajowego systemu elektroenergetycznego za pośrednictwem lokalnej firmy dystrybucyjnej ELSEN. Docelowo (po okresie optymalizacji ruchu) układ będzie sterowany i monitorowany zdalnie przez służby Zespołu Elektrociepłowni Kogeneracyjnych, które zostały wyposażone w odpowiednie środki informatyczne. W budowę nowatorskiego układu SEJ zainwestowała ponad 15 milionów złotych. Inwestycja ma się zwrócić w ciągu trzech lat.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

 

Partnerzy