Szukaj w działach:

Modyfikacje manipulatorów przemysłowych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Modyfikacje manipulatorów przemysłowych – co powinieneś wiedzieć?

Firmy produkcyjne nieustannie dostosowują swoje procesy, co często oznacza konieczność modyfikacji sprzętu. Manipulatory przemysłowe, zaprojektowane do konkretnych zadań, mogą wymagać zmian, aby sprostać nowym wyzwaniom produkcyjnym.

W tym artykule omówimy kluczowe aspekty modyfikacji manipulatorów przemysłowych, abyś mógł podjąć świadomą decyzję o dostosowaniu swojego sprzętu.

Czy modyfikacja manipulatora jest możliwa?

Manipulator przemysłowy to złożone urządzenie, które z czasem może wymagać modyfikacji. Jednak nie zawsze jest to proste. Przede wszystkim, modyfikacje są zazwyczaj możliwe tylko dla urządzeń w określonym wieku, na przykład w Dalmec – nie starszych niż 10 lat. Starsze manipulatory mogą nie mieć dostępnych części zamiennych, a ich zużycie może uniemożliwić dostosowanie do nowych standardów bezpieczeństwa. Ponadto, każda modyfikacja wymaga wystawienia nowej deklaracji zgodności CE, co oznacza, że producent bierze na siebie odpowiedzialność za urządzenie na kolejne 10 lat.

Najczęstsze powody modyfikacji manipulatorów

Istnieje wiele powodów, dla których manipulator może wymagać modyfikacji:

  • Zmiana produktu: Konieczność przenoszenia nowego produktu, który pierwotnie nie był obsługiwany przez manipulator.

  • Modyfikacja produktu: Zmiana parametrów produktu, np. waga przekraczająca maksymalny udźwig urządzenia.
  • Zmiana miejsca montażu: Przeniesienie urządzenia do innej lokalizacji może wymagać dostosowania jego zasięgu pracy lub sposobu montażu.

Sytuacje te zdarzają się stosunkowo często. W Dalmec regularnie otrzymujemy zapytania o możliwość modyfikacji naszych manipulatorów. Aby na nie odpowiedzieć, wykonujemy analizę danego przypadku, nad którą zazwyczaj pracuje ten sam konstruktor, który projektował manipulator.

Modyfikacje manipulatorów przemysłowych – co powinieneś wiedzieć?

 

Zakres modyfikacji manipulatora

Modyfikacja manipulatora może dotyczyć różnorodnych jego elementów:

  • Zmiana chwytaka: Wymiana elementów chwytaka lub całkowita zmiana chwytaka na nowy.
  • Zmiana zakresu pracy: Modyfikacja pracy w osi pionowej lub promienia poprzez wymianę ramion.
  • Zmiana udźwigu: Do pewnego stopnia możliwa jest zmiana udźwigu manipulatora.
  • Zmiana sposobu montażu: Przykładowo, zmiana z montażu kolumnowego na podwieszony.

Modyfikacje manipulatorów przemysłowych – co powinieneś wiedzieć?

 

Warto zauważyć, że o ile wprowadzenie pojedynczych zmian może być ekonomicznie uzasadnione, o tyle całkowita zmiana charakteru manipulatora często jest nieopłacalna.

Modyfikacje manipulatorów a dokumentacja techniczna

Najważniejsze rzecz, o której należy pamiętać, to fakty, że modyfikacje manipulatorów przemysłowych mogą być wykonywane wyłącznie przez producenta. Każda zmiana bez zgody producenta skutkuje utratą deklaracji zgodności CE, co oznacza, że manipulator przestaje być legalnie dopuszczony do użytku. Użytkowanie takiego urządzenia bez ważnej deklaracji zgodności może prowadzić do konsekwencji prawnych, w tym kar pieniężnych i zakazu użytkowania, a w razie wypadku – odpowiedzialności karnej.

Dlatego też modyfikacje można wykonać jedynie dla manipulatorów z aktualną i zgodną z oryginalną dokumentacją techniczną.

Czy modyfikować manipulator przemysłowy?

Modyfikacja manipulatora przemysłowego może być niezbędna, aby dostosować urządzenie do nowych potrzeb produkcyjnych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o ograniczeniach oraz konieczności współpracy z producentem w celu utrzymania deklaracji zgodności CE. 

Modyfikacja może być także kosztowna, dlatego warto dokładnie przeanalizować jej zasadność. Jeśli modyfikacja jest możliwa i uzasadniona, zapewnia ona pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo urządzenia.

Modyfikacja to sposób, aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu, który posiadamy. Jej wykonalności powinna być jednak każdorazowo potwierdzona przez producenta, dlatego to z nim powinieneś się kontaktować, jeśli rozważasz taką możliwość.

 

Źródło: Dalmec

 

Dalmec Polska Sp. z o. o.
Puławska 38
05-500 Piaseczno
+48 22 716 57 24
POWIĄZANE
Nowoczesne rozwiązania przemysłowe na Warsaw Industry Week 2019 Targi przemysłowe Warsaw Industry Week to najszybciej rozwijające się w tej części Europy ...
TAROPAK 2024 w nowej odsłonie TAROPAK to jedne z największych w Polsce targów obejmujących wszystkie gałęzie bra...
Jak przygotować się do zakupu manipulatora? Dobór odpowiedniego manipulatora nie jest prostym zadaniem ani dla klienta, ani pr...
Manipulatory pneumatyczne INDEVA dla każdej branży Manipulatory przemysłowe INDEVA to najbardziej wydajne urządzenia do przenoszenia ciężkic...
Siła podnoszenia DALMEC Poznaj manipulatory przemysłowe Dalmec. Wysokiej klasy urządzenia transportu bliskiego, kt...
Inteligentny manipulator przemysłowy Liftronic Easy Inteligentne manipulatory przemysłowe (balanser elektroniczny) potrafią przenieść każdy p...
Partnerzy