Szukaj w działach:

Rodzaje i zastosowanie robotów przemysłowych

 

robot przemysłowy
 

We współczesny obraz nowoczesnych zakładów przemysłowych wpisała się obecność robotów – dzieje się to niezmiennie już od ponad połowy wieku.

Maszyny poddawane są ciągłej ewolucji i są wykorzystywane w coraz szerszym zakresie – za sprawą coraz większych wymagań stawianych przed przedsiębiorstwami i zwiększeniu zakresu obowiązków. W którym kierunku zmierza współczesna robotyka przemysłowa i jak wygląda obecnie?

Roboty przemysłowe – jakie rodzaje wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych?

Realizacja założeń Przemysłu 4.0 i stały rozwój przedsiębiorstwa, który umożliwia konkurowanie z rynkowymi liderami wymagają poszukiwań i wdrażania rozwiązań, które umożliwiają większą wydajność, automatyzację produkcji i uzyskanie jej odpowiedniej jakości. To z kolei wymaga zachowania kontroli kosztów i najwyższych norm bezpieczeństwa. Wpływ na rozwój robotyzacji ma również brak siły roboczej, która byłaby odpowiednio wyszkolona. Zainteresowanie szkołami zawodowymi staje się coraz mniejsze, społeczeństwo się starzeje i rodzi się coraz mniej ludzi. Właśnie dlatego rozwiązaniem wielu problemów stają się uczące się i nie wymagające skomplikowanego programowania roboty przemysłowe. Nie dziwi więc coraz większe rozpowszechnianie ich w zakładach produkcyjnych i powstawanie nowych typów oraz modeli maszyn. Najczęściej do realizacji zadań wykorzystuje się:

 • Roboty przegubowe – nazywane również ramieniowymi, ze względu na budowę przypominającą ramię człowieka. Posiadają 6 osi obrotu oraz przeguby, które pozwalają im na swobodne wykonywanie rozmaitych ruchów (w tym przenoszenie przedmiotów o wadze od 1 kg do 2 ton, w zależności od modelu)
 • Roboty kartezjańskie – poruszające się w 3 osiach prostopadłych do siebie: przód-tył, lewo-prawo, góra-dół
 • Roboty cylindryczne – pracują na przestrzeni podobnej do wydrążonego cylindra i posiadają prostopadłe do podłoża ramię, które porusza się góra-dół
 • Roboty sferyczne – ich nazwa odnosi się do obszaru roboczego – ściętej sfery z góry i dołu. Ramię robota wychyla się w górę i w dół
 • Roboty SCARA – mają dwa przeguby wykonujące ruch osi góra-dół. Wykorzystuje się je do operacji „podnieś” oraz „postaw”
 • Roboty typu Delta – wykorzystuje się je do montażu sufitowego. Posiadają chwytak, ramiona trzymające platformę oraz bazę.

Powyższy podział jest podstawowy i dotyczy budowy robotów. Inne podziały mogą różnić się ze względu na generację, inteligencję maszyn czy ich zastosowanie.Roboty przemysłowe – do jakich zadań są wykorzystywane?

Obecnie roboty wykorzystuje się zarówno do monotonnych i prostych zadań i prac, ale również do niebezpiecznych dla człowieka i skomplikowanych, wymagających szybkości oraz precyzji prac. Najczęściej stosuje się je do malowania i lakierowania, załadunku i rozładunku, paletyzacji kartonów i opakowań, spawania i obróbki (np. wiercenia, frezowania, szlifowania) oraz do nakładania klejów i uszczelniania. Coraz częściej stosuje się roboty w produkcji jednostkowej – nie używa się ich jedynie przy produkcji masowej. Oznacza to, że będą one wdrażane na coraz większą skalę w przyszłości.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 11.06.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy