Szukaj w działach:

Gilotyny do cięcia blach - co warto wiedzieć na ich temat?

Gilotyna do cięcia Polsver
Fot.: Polsver

Na rynku maszyn, za pomocą których można przecinać blachy, istnieje obecnie duży ich wybór. Ze względu na prostą konstrukcję i łatwą obsługę często wybieranym rozwiązaniem jest gilotyna, inaczej zwana nożycami gilotynowymi. Tego typu narzędzie mają szerokie zastosowanie i cieszą się dużym zaufaniem w zarówno mniejszych, jak i większych zakładach.

Zasada działania gilotyny

Nożyce gilotynowe pozwalają na długie i proste cięcie arkusza blachy. Składają się z nachylonych do siebie pod małym kątem noży. Cięcie odbywa się w 3 fazach - sprężysto-plastycznej, płynięcia i zerwania. W skrócie proces można opisać w ten sposób, że na materiale wytwarza się stan naprężenia, który w efekcie powoduje jego pęknięcie.

Typy gilotyn do blachy

Istnieją rozmaite rodzaje nożyc gilotynowych różniących się pod względem wielkości, mocy, siły i zastosowania. Zwykle dzieli się je na:

 • ręczne - wykorzystuje się je do cięcia o małej grubości do 1,15 mm i 1500 mm długości cięcia. Stosowane są w mniejszych warsztatach;
 • mechaniczne (najczęściej z napędem hydraulicznym) - można nimi ciąć materiał mający nawet do 8 mm, a długość cięcia może mieć do 3000 mm. Korzysta się z nich w dużych zakładach.

Obecnie każdy z tych typów zwłaszcza w przypadku sprzętów do dużych zakładów może zostać spersonalizowany i dostosowany do oczekiwań klienta. Na porządku dziennym są choćby układy wspomagające proces cięcia lub zwiększające automatyzację w postaci możliwości transportu detalu po cięciu, segregacji odpadu lub układania w stos.

Najczęstsze miejsca stosowania gilotyn

Tego typu narzędzie stosuje się w mniejszych przedsiębiorstwach i przemyśle, ale również wykorzystuje na użytek domowy do przecinania arkuszy blachy. W przemyśle budowlanym stosuje się je do na przykład przycinania blachy na rynny, czy dachówki. Z kolei w metalurgicznym wykorzystuje do przycinania arkuszy na wymiar, które są sprzedawane od razu w takiej formie lub dalej obrabiane w innych fabrykach. Gilotyny są więc potrzebne wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na przycięte arkusze blachy. Dlatego przed zakupem nożyc gilotynowych warto przeanalizować oferty od sprawdzonych i znanych producentów, którzy zagwarantują odpowiednią jakość sprzętu, a także będą w stanie dostosować ją do wymagań klienta.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 30.04.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy