Szukaj w działach:

Jaką stal wybrać do cięcia laserowego?

Stalowe blachy konstrukcyjne są w większości przypadków produkowane według krajowych, europejskich lub międzynarodowych standardów, które określają ich parametry. Niestety, właściwości tam określone nie uwzględniają wymagań każdego potencjalnego procesu technologicznego. Szczególnie jest to zauważalne podczas wykonywania cięcia laserowego, gdyż proces ten wymaga blach najwyższej jakości.

Proces w założeniach powinien być bezproblemowy i zachodzić z najwyższą możliwą wydajnością. W tym celu, podstawowym wymogiem jest dobra płaskość materiału w stanie dostawy, która gwarantuje szybki załadunek na maszynę, brak kolizji z głowicą lasera podczas cięcia. Rozwinięciem tego wymogu jest brak naprężeń wewnętrznych w materiale pozostałych po walcowaniu hutniczym. Mogą one powodować odkształcenia elementów w trakcie i po cięciu. Gdy blacha nie odkształca się podczas procesu, elementy są łatwe do usunięcia z ramki i nie ma potrzeby prostowania gotowych elementów. Ma to szczególne znaczenie przy wykorzystaniu zautomatyzowanych lub półzautomatyzowanych linii produkcyjnych, gdyż nie dochodzi do nieplanowanych zatrzymań produkcji.  

Kolejnymi aspektami dobrych blach do cięcia laserowego są jakość i jednorodność powierzchni materiału. To gwarantuje jednakową absorbcyjność materiału, co przekłada się na przewidywalne zachowanie się wiązki laserowej. Efektem jest wysoka jakość krawędzi cięta, która pozwala na wykorzystania produktu bez konieczności dodatkowej obróbki, np. szlifowania krawędzi. Na ten czynnik ma również wpływ skład chemiczny materiału.

Ostatnim aspektem jest jednakowe zachowanie się materiału niezależnie ułożenia względem kierunku walcowania. To daje inżynierom większą swobodę w planowaniu rozkładu elementów na arkuszu i gwarantuje jednakowe własności mechaniczne każdego elementu.

Jeżeli materiał został wyprodukowany zgodnie z tymi zasadami, operatorzy maszyn są w stanie zwiększać wydajność procesu, poprzez przyspieszanie przesuwu głowicy czy cięcie „z krawędzią wspólną”. To przekłada się na zmniejszenie odpadu i w ostateczności na zmniejszenie kosztów materiałowych. 


Więcej na temat stali jakościowych do cięcia laserowego, w kolejnym odcinku "Porady maszynowe" opowiada Adam Gola z SSAB Poland.

Porady maszynowe
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
SSAB Poland
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1090/ssab-poland-sp-z-o-o
Katalog firm - Wycinanie laserowe
https://staleo.pl/katalog-firm/ciecie/wycinanie-laserowe
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy