Fachowiec pilnie poszukiwany
Fot.: Centra sprzedaży Haas w Polsce |
Pracodawcy powszechnie narzekają na brak fachowców. Co z tego, że oferują miejsca pracy, jeśli na rynku nie ma pracowników z oczekiwanymi kwalifikacjami. Czy jest szansa na zmianę tej sytuacji? Wygląda na to, że tak. Przynajmniej w Solcu Kujawskim.
Może się tak stać za sprawą trzech podmiotów – Regionalnemu Centrum Przedsiębiorczości, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz firmie Abplanalp – wyłącznemu dystrybutorowi obrabiarek firmy Haas, która 27 listopada otworzyła w Solcu Kujawskim Centrum Edukacji Technicznej Haas (HTEC) i Centrum Wystawienniczo-Sprzedażowe Haas. Pierwsze jest zlokalizowane w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych (ul. 29 Listopada 7), a drugie w Regionalnym Centrum Przedsiębiorczości działającym w soleckim Parku Przemysłowym (ul. Unii Europejskiej 4).
Oba centra będą prowadzić szkolenia dla operatorów obrabiarek firmy Haas, którzy po ich ukończeniu otrzymają certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. W szkole, która otrzymała od firmy Abplanalp Consulting jedną obrabiarkę nieodpłatnie, będą podnosić swoje kwalifikacje uczniowie miejscowego Technikum Mechatronicznego, natomiast w RCP – pracownicy firm mających na swoim wyposażeniu obrabiarki Haas. Jak zgodnie twierdzą Piotr Kubiak, prezes RCP i przedstawiciel firmy Abplanalp Artur Wędrychowicz to początek współpracy. W przyszłości szkoleniami ma zostać objęta szersza grupa zainteresowanych zdobyciem oczekiwanych na rynku kwalifikacji, m.in. osób bezrobotnych.
Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: Teresa Substyk – Burmistrz Miasta i Gminy Solec Kujawski, Marlena Przybył – Dyrektor Wydziału Rozwoju Funduszy Europejskich Powiatu Bydgoskiego, Grzegorz Gaca – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, Piotr Kubiak – Prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości, Jens Thing – Dyrektor Zarządzający Haas Automation Europe, Karl Nyren – Dyrektor Sprzedaży Haas Automation Europe, Wojciech Ratyński – Vice Prezes Zarządu Abplanalp Consulting, Paweł Matejak – Członek Zarządu Abplanalp Consulting.
Fot.: Cenrta kształcenia Haas w Polsce |
W dzisiejszych czasach jednym z zagrożeń dla gospodarki i przemysłu jest stały spadek zainteresowania młodych ludzi kształceniem się w zawodach z branży mechaniki precyzyjnej. Przedsiębiorcy coraz dotkliwiej odczuwają brak wyszkolonego personelu. Właśnie dlatego zawód operatora obrabiarek CNC jest tak przyszłościowy i doceniany na rynku pracy. W swoich słowach potwierdza to Karl Nyren – Dyrektor Sprzedaży Haas Automation Europe: „Każdy z nas jest świadomy, że obecnie prawie wszystko na tej planecie opiera się na maszynach. Dlatego staramy się udostępniać szkołom nowoczesne technologie… W każdym kraju pośród absolwentów najbardziej brakuje techników. Dla przykładu w ciągu 10-15 najbliższych lat duże firmy będą poszukiwać ok. 40-50 tyś operatorów. Rozwój światowej gospodarki zależy od wzrostu liczby wykwalifikowanych absolwentów szkół na świecie. To oczywiście olbrzymia szansa dla uczniów na pracę i nowe wyzwania także poza Polską”
Otwarcie dwóch centrów firmy Haas było wydarzeniem bezprecedensowym na skalę kraju jak zauważył Wojciech Ratyński – Vice Prezes Abplanalp Consulting: „Szukałem takiej rzeczy, która jest wyjątkowa i w końcu znalazłem. To jest pierwsze w historii w Polsce miasto, w którym otwieramy nie w jednym miejscu, ale w dwóch miejscach, czyli w szkole i w Centrum Przedsiębiorczości dwie placówki jednocześnie jednego dnia. Nigdy tego nie robiliśmy.”
Koncepcja programu partnerskiego HTEC - czyli tworzeniem Centrów Edukacji Technicznej Haas oraz HFO czyli sieć Centrów Sprzedażowych Haas powstała z myślą o kształceniu przyszłych operatorów obrabiarek Haas oraz szkoleniu kadry nauczycielskiej, tak aby przyciągnąć do szkół ambitnych i utalentowanych ludzi, którzy z powodzeniem znajdą pracę w swoim zawodzie: „Przemysł nie ma dziś wykwalifikowanych rąk do pracy. A jest to bardzo atrakcyjny zawód, ponieważ przy dwucyfrowym poziomie bezrobocia w Polsce poziom bezrobocia w tym zawodzie jest zerowy” powiedział w trakcie przemówienia Paweł Matejak – Członek Zarządu Abplanalp Consulting
Program Centrów Edukacji Technicznej Haas jest przedsięwzięciem na skalę światową. Obecnie 149 szkół w Europie, Ameryce Południowej, Kanadzie i USA jest certyfikowanych w sieci HTEC m.in. takie prestiżowe uniwersytety jak Harvard, czy Yale. Łącznie 2100 szkół posiada 5100 maszyn Haas, dzięki czemu każdego roku 40 000 uczniów kształci się na obrabiarkach tego amerykańskiego producenta. Polska jest numerem jeden w Europie pod względem liczby i rozwoju sieci Centrów Edukacyjnych Haas – placówka w Solcu Kujawskim jest szesnastą w naszym kraju.
Źródło: Abplanalp Consulting
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok