Szukaj w działach:

Roboty spawalnicze usprawniają produkcję urządzeń grzewczych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, polski producent HKS LAZAR wiedzie prym na rynku kotłów i pomp ciepła. Częściowo dzięki inwestycji w robota spawalniczego Valk Welding, firma mogła zwiększyć zarówno produkcję, jak i sprzedaż.


Aby jeszcze bardziej zwiększyć moce produkcyjne, HKS Lazar zdecydował się zakupić drugą instalację zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego.


„Pierwszy robot spawalniczy z 2017 roku był już w pełni obłożony produkcją. Drugi robot spawalniczy daje nam jako producentowi, możliwość rozwoju wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem rynku na nasze produkty” - mówi współwłaściciel Marcin Lazar.

 

Rodzinna firma HKS LAZAR jest jednym z czołowych polskich producentów urządzeń grzewczych. Początki firmy, prowadzonej przez braci Lazar, sięgają 1937 roku. Dzięki sieci ponad 400 firm partnerskich, HKS LAZAR ma szeroki zasięg oferowania swoich produktów. Z dużym powodzeniem prowadzony jest również eksport do większości krajów europejskich, co nadaje firmie międzynarodowy charakter. Głównym produktem są kotły na pellet. Odkąd firma zaczęła rozwijać i budować pompy ciepła, odpowiedziała na rosnące zapotrzebowanie na te produkty w całej Europie. Oprócz stosowania nowoczesnych technologii w swoich produktach, w procesie produkcji wykorzystuje również najnowsze narzędzia produkcyjne, w tym lasery do cięcia i wykrawania, obróbkę CNC oraz dobrze wyposażoną instalację do malowania proszkowego.

Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła stanowią istotną część produkowanych przez firmę systemów grzewczych. Są to wymienniki ciepła o różnych mocach i wymiarach, które wcześniej były spawane ręcznie. 


„Aby zwiększyć produkcję, inwestycja w robotyzację spawania była niezbędnym krokiem. Robot spawalniczy gwarantuje wysoką stałą jakość i dużą dokładność powtórzeń” - wyjaśnia Marcin Lazar.

 

Zrobotyzowane spawanie Valk Welding umożliwia wzrost produkcji u producenta urządzeń grzewczych

 

Wyszukiwanie miejsc spawania


„Ze względu na fakt, że stal odkształca się podczas spawania przez wprowadzanie dużej ilości ciepła, mieliśmy wątpliwości, czy robot spawalniczy może poradzić sobie z takimi odchyłkami, z którymi spawacz ręczny nie ma problemów. Valk Welding, ze swoim systemem wyszukiwania dotykowego drutem spawalniczym Quick Touch Sensing, miał rozwiązanie na pojawiające się odchyłki wymiarowe spawanych elementów.”

 

Dzięki zaawansowanej technologii Touch Sensing, można było również zastosować bardzo prosty przyrząd spawalniczy do mocowania kotła w manipulatorze, który mocuje podstawę kotła w tarczy obrotnika jedynie za pomocą czterech zacisków, umożliwiając doskonały dostęp robota do pozostałych miejsc kotła/wymiennika (nieosłoniętych skomplikowanym oprzyrządowaniem). 

Firma Valk Welding dostarczyła jednostanowiskową instalację robota spawalniczego, w której wymienniki ciepła mogą być obracane we wszystkich możliwych pozycjach na manipulatorze typu L, dzięki czemu robot spawalniczy ma optymalny zasięg, do wewnętrznego jak i do zewnętrznego płaszcza wymiennika. Ze względu na długi cykl produkcyjny spawania wymienników ciepła i krótki czas przezbrojenia (wymiany elementów na L-manipulatorze), jedna stacja robocza jest wystarczająca – druga stacja nie dałaby większej wydajności.


Zrobotyzowane spawanie Valk Welding umożliwia wzrost produkcji u producenta urządzeń grzewczych

 

Wykorzystywanie „starych” programów na nowym stanowisku

Dzięki precyzyjnej kalibracji zainstalowanych stanowisk przez specjalistów Valk Welding, zaraz po zainstalowaniu nowego stanowiska można było uruchomić pełną produkcję na nowym robocie. Wszystkie programy ze starego robota zostały wgrane do nowego, co było ogromnym przyspieszeniem produkcyjnym dla HKS Lazar.

Jest to ogromna zaleta stanowisk Valk Welding, że umożliwiają przenoszenie napisanych programów pomiędzy różnymi stacjami roboczymi i zrobotyzowanymi stanowiskami. 

Zadowoleni ze współpracy 


„Kiedy patrzymy wstecz na ostatnie pięć lat, zakup robota spawalniczego umożliwił zwiększenie produkcji i sprzedaży, co korzystnie wpłynęło na rozwój firmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z robotyzacji spawania i współpracy z firmą Valk Welding. Jeśli pojawi się nowe zapotrzebowanie, z pewnością ponownie podejmiemy współpracę z Valk Welding” - mówi podekscytowany współwłaściciel Marcin Lazar.

 


Źródło: Valk Welding

Valk Welding
Místecká 985
CZ-739 21 Paskov
+48 696 100 686
POWIĄZANE
ITM Industry Europe 2024 Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na kolejną edycję Targów ITM Industry Eu...
Jubileuszowe Targi TOOLEX wystartowały! Rozpoczęło się jedno z największych w Polsce wydarzeń poświęconych branży obrabiarek oraz...
Nowoczesne technologie spawania na ExpoWelding 2022 Maszyny i urządzenia - w tym roboty, nowoczesne technologie i rozwiązania zwiększające be...
Roboty spawalnicze skracają czas produkcji przyczep LGD Do zrobotyzowanego spawania aluminiowych przyczep LAG, firma LAG Trailers N.V. wybrała ro...
Targi TOOLEX 2022 - czas podsumowań Ponad 5800 zarejestrowanych uczestników, blisko 150 wystawców, 15 sesji z u...
KUKA KR CYBERTECH ARC w Wytwórni Okuć Meblowych Robotyzacja procesów spawalniczych przynosi wymierne korzyści. Tam, gdzie wydajnoś...
Partnerzy