Przyszłość branży TSL
Dane GITD zebrane w lutym 2019 pokazują, że ponad 36 tysięcy funkcjonujących w Polsce firm posiada licencję na transportowanie towarów, z czego największa liczba znajduje się w województwie mazowieckim.
Sektor ten rozwija się bardzo dynamicznie, mnożąc zapotrzebowanie firm na poszukiwania nowych technologicznych rozwiązań, aktualizowanie wiedzy, poszukiwanie klientów nowymi kanałami i automatyzację procesów.
Dokąd zmierza branża TSL?
Redaktor naczelny magazynu Transport Manager, Marek Loos, twierdzi - „Zejdą z rynku małe i słabo zarządzane firmy. Zwyciężą w rywalizacji więksi i lepiej zarządzani. Ten proces już daje się zauważyć, choć jeszcze przeczą jemu dane Biura ds. Transportu Międzynarodowego, według których ciągle jeszcze rośnie liczba firm transportowych w Polsce. Jednak zapowiedzią zjawiska konsolidacji rynku jest ogromne zniechęcenie właścicieli firm transportowych do swojej branży, spośród których 60-70 proc. nie podjęłoby się ponownie założenia firmy transportowej (dane BIG InfoMonitor)”.
Konsolidacja firm nie jest jedynym kierunkiem potencjalnych procesów zachodzących w branży TSL. Trend, którego nie sposób zignorować ani przeoczyć to zmiany technologiczne. W dzisiejszych czasach koniecznością jest wdrażanie innowacji, automatyzacja i unowocześnianie oferowanych usług.
Loos dodaje - „Postęp technologiczny, zmierzający do zastąpienia kierowców (jednego z dwóch – wraz z paliwem - największych kosztów działalności transportowej) będzie nadal zmierzał do coraz powszechniejszego wykorzystywania ciężarówek autonomicznych i zdalnie sterowanych (co na razie jest dozwolone tylko w niektórych stanach USA) lub kompilacji tych dwóch technologii. Ze względu jednak na bezpieczeństwo i niezawodność tych technologii, konieczne będzie wdrożenie sieci internetowej 5G, co jest niesamowicie kosztowne”.
Spotkania z klientami na bezpośredniej stopie
Rozważne zarządzanie czasem pracy handlowców, prezentacja oferty firmy czy sposób pozyskiwania nowych kontaktów to aspekty, które są równie ważne, co automatyzacja procesów. Dynamika biznesu powoduje, że koniecznością jest obecność na wydarzeniach branżowych i targach, które skracają drogę do kontaktu z potencjalnym klientem czy nowych relacji biznesowych, a także ułatwiają promocję – w jednym czasie i miejscu.
Fot.: Zestawienie najpopularniejszych targów branży TSL w Polsce |
Fot.: Zestawienie targów branży TSL w Europie Środkowo-Wschodniej (największe wydarzenia w poszczególnych krajach) |
Ważne jest, by upewnić się, że wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Pozwala to na zaprezentowanie oferty firmy przedstawicielom przedsiębiorstw z wielu innych krajów, a także szansę bezpośredniej wymiany doświadczeń i wiedzy. Stanowi to główny motyw działania organizatorów targów TransLogistica Poland, którzy podają, że podczas VI edycji wydarzenia w 2018 roku na targach zjawili się przedstawiciele 24 państw i odwiedzający z 58 krajów. Nie trzeba więc dodawać, że możliwości zdobywania nowych kontaktów biznesowych z całego świata oraz wymiany doświadczeń są tu niezliczone.
Źródło wiedzy
Trzecim filarem sektora TSL, który umożliwia stabilny rozwój firmy jest możliwość stałego dokształcania się pracowników i zdobywania przez nich wiedzy podczas warsztatów i konferencji branżowych.
Dzięki wydarzeniom tego typu uczestnicy zyskują możliwość poznania aktualnych trendów, zaktualizowania swojej wiedzy i poznania wielu ekspertów i praktyków branżowych. Kongresy umożliwiają ponadto networking, który pomaga aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach. Do najważniejszych wydarzeń tego typu w naszym kraju zaliczyć można:
- Transport Manager Meeting
- Spotkania Transportowe organizowane przez wydawcę magazynu TSL Biznes
- Advanced Supply Chain oraz Kongres Transportowy organizowany przez wydawnictwo Eurologistics
- Kongres Supply Chain organizowany przez wydawcę magazynu Logistyka a Jakość.
5-7 listopada 2019 – zapisz tę datę w kalendarzu
To dni, w których odbywać będą się jedne z największych pod względem zarówno liczby wystawców, jak i odwiedzających targi branży TSL w Europie Środkowo-Wschodniej – TransLogistica Poland. W trakcie wydarzenia swoje rozwiązania będą prezentować firmy logistyczne, transportowe, spedycyjne, porty i terminale, operatorzy giełd ładunków, armatorzy, producenci systemów IT, telematyki, monitorowania i rozliczania czasu pracy kierowców, emitenci kart paliwowych, producenci systemów poboru opłat drogowych, myjni samochodowych oraz firmy oferujące usługi z zakresu obsługi celnej, doradztwa podatkowego, zwrotu VAT, ubezpieczeń i finansów. Podczas eventu odbywać będą się również liczne imprezy towarzyszące, takie jak targi pracy TransLogistica Jobs, konferencje tematyczne, wyłonienie zwycięzców plebiscytu Przyjazny Pracodawca Branży TSL.
W związku z dużą frekwencją, rejestracja na miejscu może być utrudniona lub niemożliwa, dlatego organizatorzy zachęcają do rejestracji online.
REJESTRACJA ONLINE
Więcej o Targach TransLogistica Poland na Staleo.pl
Źródło: Lentewenc Sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING