Szukaj w działach:

Innowacyjny przemysł maszynowy na Tajwanie

Smart Machinery Tour 2019


Tajwan jest jednym z największych producentów maszyn na świecie, w 2017 roku wartość produkcji obrabiarek wzrosła o 11% rok do roku, osiągając poziom 1,1 bln USD.

Więcej niż połowa tajwańskich producentów obrabiarek znajduje się w klastrze branżowym w Taichung, swoją siedzibę ma tam około 1500 dużych producentów. Ze względu na zmiany, jakie zachodzą w przemyśle, rząd Tajwanu opracował i szybko wdrożył politykę wspierającą inteligentną produkcję, aby tajwańskie firmy mogły jeszcze szybciej przenieść się do ery Industry 4.0.

W dniach 6-11 maja 2019 roku, na zaproszenie organizacji TAITRA (Taiwan External Trade Development Council) nasza redakcja  miała okazję wziąć udział w Smart Machinery Tour 2019, w ramach którego odwiedzimy najbardziej innowacyjne firmy maszynowe.

Wizytę na Tajwanie rozpoczęliśmy od konferencji prasowej Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA). Organizacja powstała w roku 1970 w celu promocji handlu zagranicznego.

Tajwańskiej Rady Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA)


Podczas konferencji prasowej omawiane były dotychczasowe osiągnięcia tajwańskich firm, jak i organizacji oraz plany na przyszłość. Jednym z głównych tematów była inteligentna produkcja, na której rozwój rząd Tajwanu i tajwańskie firmy kładą szczególny nacisk.

Pierwszą odwiedzoną przez nas firmą podczas Smart Machinery Tour była firma Techman Robot, która zajmuje się produkcją robotów współpracujących. Roboty współpracujące inaczej coboty, są wyposażone w zintegrowany system wizyjny, umożliwiają współpracę ludzi i maszyn na liniach produkcyjnych. 

Techmant Robot Taitra


Robot współpracujący TM5 łączy w sobie łatwość programowania oraz innowacyjne zintegrowane możliwości wizyjne wraz z najnowszymi funkcjami bezpieczeństwa, co umożliwia jego szybkie wdrożenie w szerokiej gamie zastosowań. System wizyjny obejmuje m.in.: dopasowanie wzorów, lokalizację obiektu, wzmocnienie obrazu, odczyt kodów kreskowych, wykrywanie kolorów. Wszystkie te funkcje zostały wbudowane w interfejs użytkownika, który jest wyjątkowo łatwy w obsłudze. 
W pełni graficzny interfejs HMI oparty na intuicyjnym schemacie blokowym, dzięki czemu nawet osoby bez doświadczenia w programowaniu robotów przemysłowych, szybko i łatwo nauczą się ich obsługi. Każdą funkcję można zaprogramować za pomocą interfejsu graficznego. Interfejs użytkownika można obsługiwać za pomocą komputera stacjonarnego, laptopa lub tabletu. Robot przemysłowy TM jest zgodny z wymogami norm ISO 10218-1 i ISO/TS15066 w zakresie bezpieczeństwa pracy ludzi z robotami współpracującymi, dzięki czemu prace robotów można programować z ograniczeniem szybkości i siły.

W drugim dniu Smart Machinery Tour, odwiedziliśmy firmę Delta Group, oferta produkcyjna grupy Delta jest bardzo szeroka i obejmuje między innymi takie branże jak branża maszynowa, energetyczna czy branża automatyki i elektroniki przemysłowej. Firma w swojej ofercie posiada między innymi roboty przemysłowe scara, roboty delta, napędy, systemy sterowania ruchem, interfejsy maszyn, czujniki, mierniki, jak również systemy monitorowania i zarządzania informacjami, takie jak SCADA i Industrial EMS, dla kompletnych i inteligentnych rozwiązań produkcyjnych. 

Delta Group Smart Machinery Tour 2019


Dla branży maszynowej Delta oferuje sterowniki CNC, panele sterownicze, silniki i napędy wrzecionowe oraz serwomotory, które oferują stałą prędkość, stały moment obrotowy i dokładne sterowanie pozycją wymagane dla obrabiarek CNC. Firma wprowadziła nowy wysokowydajny sterownik CNC serii NC300. System sterowania NC300 jest szczególnie odpowiedni do obróbki form, frezowania, cięcia i wiercenia.
Nadążając za zmieniającymi się wymaganiami branży obrabiarek, Delta kontynuuje ścisłą współpracę z przemysłem w celu opracowania rozległych i specjalistycznych produktów i zautomatyzowanych systemów sterowania. Oferują one wysoką wydajność i wysoką precyzję wymaganą do produkcji mechanicznej i obróbki CNC, które pomagają klientom uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku międzynarodowym. Firma nieustannie opracowuje nowe rozwiązania, aby spełnić wymagania przemysłu i zrealizować swoją ideę produkcji „Automatyzacji dla zmieniającego się świata”.

Drugą odwiedzoną tego dnia firmą była należąca do Tongtai Group firma APEC Company. Tongtai jest producentem największych maszyn w grupie, firma do 5% swojego budżetu przeznacza na badania i rozwój. APEC jest tajwańskim producentem obrabiarek, specjalizującym się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży dużych bramowych szybkobieżnych 5-osiowych obrabiarek. 

Delta Group Smart Machinery Tour 2019


Oferta firmy jest skierowana przede wszystkim dla produkcji wilekogabarytowej głównie dla branży lotniczej, ale również kolejowej, stoczniowej czy automotive. Aby uzyskać najlepszą wydajność swoich maszyn, zespół APEC pomaga również klientowi wybrać odpowiednie narzędzia tnące, aby skoordynować je z prędkością wrzeciona i przydatnym sprzętem, znaleźć więcej możliwości przetwarzania i zaproponować odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM.
Grupa w swojej ofercie posiada profesjonalne oprogramowanie i zautomatyzowaną jednostkę badawczą, która może zajmować się wszystkim, od inteligentnych systemów produkcyjnych, systemów zarządzania linią produkcyjną i udoskonalonymi inteligentnymi liniami produkcyjnymi, począwszy od składu PLC po system sterowania maszyną.
Grupa posiada biura sprzedaży m.in. w Azji, Europie, Azji Południowo-Wschodniej oraz oddziały w Chinach, Japonii, Tajlandii.

Trzeci dzień zaczęliśmy od wizyty w firmie FEELER należącej do grupy FFG. Produkcja grupy FFG koncentruje się na trzech głównych działach biznesowych: obrabiarkach, wyposażeniu przemysłu oraz zielonej energii. 

Feeler Smart Machinery Tour 2019


Głównymi produktami na początkowym etapie były pilarki i szlifierki, jednak widząc trend branży w kierunku wysokiej automatyzacji i operacji bezobsługowych w przemyśle obrabiarek, firma rozpoczęła pracę nad wdrożeniem obrabiarki CNC i założyła markę FEELER dla marketingu zagranicznego. W 1986 roku zbudowano pierwsze pionowe centrum obróbkowe z ruchomą kolumną na Tajwanie, które zostało wysoko ocenione przez rynek. Po tym sukcesie rozpoczęto rozwój tokarek CNC w celu uzupełnienia linii produktów FEELER. 
Grupa aktualnie w swoim portfolio posiada 54 marki, w tym 37 maszynowych. Do grupy należą m.in. Honsberg czy SMS. Poza tym firma współpracuje z japońskimi firmami takimi jak TOYOTA i Citizen. Jak informują przedstawiciele firmy, FEELER koncentruje się na informacjach zwrotnych od klientów i dealerów na całym świecie. Dzięki tym opiniom, personel R&D opracowuje i ulepsza nowe produkty firmy.

Drugą firmą, jaką odwiedziliśmy trzeciego dnia była dobrze znana również na rynku polskim i europejskim firma HIWIN. Nazwa HIWIN pochodzi od „HI-tech WINner” i oznacza „Jesteś zwycięzcą hi-tech”. HIWIN jest znaną marką z patentami zarejestrowanymi w ponad 34 krajach, w tym w USA, Japonii czy Unii Europejskiej.

HIWIN Smart Machinery Tour 2019


W portfolio swoich produktów firma posiada m.in.: prowadnice, mechanizmy śrubowo-toczne, osie liniowe, systemy wieloosiowe, roboty przemysłowe, a także silniki, sterowniki, siłowniki elektryczne czy łożyska. W swojej ofercie robotów przemysłowych przedsiębiorstwo posiada: sześcioosiowe roboty ramieniowe, roboty przegubowe, roboty scaca czy delta. Producent oferuje pełen asortyment produktów niezbędnych do tworzenia oraz automatyzacji i robotyzacji przemysłowych linii produkcyjnych. Dewizą firmy jest innowacyjność i elastyczność. Globalna sieć sprzedaży gwarantuje szybki i bezproblemowy proces realizacji – od planowania po dostawę produktów. Jak informują przedstawiciele firmy, HIWIN chce być partnerem dla firm przemysłowych we wdrażaniu idei przemysłu 4.0 w ich przedsiębiorstwach.

Czwarty dzień Smart Machinery Tour rozpoczęliśmy od zwiedzania firmy GOODWAY, zajmującej się produkcją nowoczesnych i zautomatyzowanych maszyn cnc. Goodway machine corp. została założona w 1975 r. przez prezesa Edwarda Yang. W 1982 roku, Goodway rozpoczął projektowanie i produkcję tokarek CNC. W 1987 roku udana premiera serii GCL-2 pobiła rekordy i sprzedała się w ponad 10 000 sztuk egzemplarzy na całym świecie.

Goodway Smart Machinery Tour 2019


Firma GOODWAY zajmuje się produkcją maszyn opartych na najnowszej japońskiej technologii. Maszyny produkowane są zgodnie z surowymi normami ISO. Producent posiada w swojej ofercie maszyny zaopatrzone w pełni zautomatyzowany system załadunku i rozładunku oraz roboty przemysłowe. Firma przykłada dużą wagę do wdrażania najnowszych technologi i rozwoju nie tylko maszyn, ale również inteligentnej produkcji oraz rozwiązań IT dla przemysłu. Z tego powodu wdrożyła rozwiązanie - G. LINC 350 inteligentny system łączący w sobie wysokiej klasy sprzęt i kompletne inteligentne wspomaganie, które czyni maszynę mądrzejszą.

Czwartego dnia wizyty na Tajwanie odwiedziliśmy również fabrykę Chin Fong, firma zajmuje się produkcją wysokiej jakości pras do obróbki plastycznej metali. Chin Fong Machine Industrial Co., Ltd. powstała od 1948 roku i jest największym producentem pras mechanicznych na Tajwanie. W 2017 roku firma została wyróżniona Taiwan Excellence Award.

Chin Fong Smart Machinery Tour 2019


Dzięki swojemu zespołowi badawczo-rozwojowemu, Chin Fong jest w stanie zaprojektować i wyprodukować wysokiej jakości prasy,  o sile nacisku do 3000 ton. W swojej ofercie posiada m.in. prasy servo, prasy transferowe, prasy do kucia, prasy do kucia na gorąco oraz prasy do tłoczenia. 
Klientami firmy są między innymi  takie marki jak: Toyota, Mitsubishi Motors, Ford, ABB, Sumitomo czy Honda.

Ostatni piąty dzień naszej wizyty rozpoczęliśmy od zwiedzania fabryki Kao Ming Machinery. Firma została założona w 1968 roku, a jej siedziba znajduje się w Feng Yuan City. Całkowita powierzchnia firmy razem z fabryką w Central Taiwan Science Park i wynosi 40 000 metrów kwadratowych. Całkowita wielkość produkcji firmy to ponad 1000 sztuk rocznie.

Kao Ming Smart Machinery Tour 2019


W swojej ofercie firma posiada dwukolumnowe centra obróbkowe, centra obróbcze z podwójną kolumną, centra obróbkowe z 5 osiami, pionowe centra obróbkowe oraz hydrauliczne wiertarki promieniowe, które dostarcza m.in. do Europy, USA oraz oczywiście Azji. Szybki postęp firmy i chęć dalszego rozwoju przyczynił się do zaimplementowania w firmie w 2016 roku systemu produkcyjnego Toyoty.  Firma jest również odpowiedzialna społecznie, dlatego dużą uwagę poświęca ochronie środowiska. 

Drugą odwiedzaną przez nas firmą ostatniego dnia tegorocznego Smart Machinery Tour był Quaser Machine Tools. Firma została założona przez Pana Edwarda Shara i Pana Samuela Shieha w 1991 roku. Nazwa firmy Quaser Machine Tools powstała w oparciu o ważne zasady sukcesu w branży obrabiarek - JAKOŚĆ I SERWIS (QUA SER).

Quaser Smart Machinery Tour 2019


QUASER jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw na Tajwanie specjalizującym się w projektowaniu obrabiarek. Firma dostarcza pionowe centra obróbcze, poziome centra obróbcze, 5-osiowe centra obróbcze oraz wielopaletowe centra obróbcze. Produkty producenta posiadają certyfikaty EMC, MD, CE. 
Firma współpracuje z dużymi producentami OEM i międzynarodowymi partnerami dystrybucyjnymi. Współpraca Quaser z międzynarodowymi klientami, dostawcami i dystrybutorami zaowocowała stworzeniem unikalnych nowoczesnych technologii. W 2016 roku powstała Quaser America Machine Tools, która znajduje się w Rock Hill w Południowej Karolinie. Fabryka w USA zapewnia krótszy czas dostawy maszyny, szybsze wsparcie części, serwis techniczny i szkolenie operatorów na rynku amerykańskim.

Część z odwiedzonych przez nas firm podczas Smart Machinery Tour 2019 posiada swoje przedstawicielstwa również w Polsce, są to m.in. APX TECHNOLOGIE (Goodway, Quaser), Techsystem (Techman Robot), HIWIN GmbH Biuro Warszawa (HIWIN), zainteresowanych ofertą zapraszamy do kontaktu. 


Źródło: Staleo.pl

 

 

Dodano 21.06.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy