Szukaj w działach:

Podsumowanie trzeciego dnia ITM 2019

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Trzeci dzień bloku targów ITM 2019, w skład którego wchodzą Targi ITM Industry Europe, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions oraz Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle był bardzo intensywny. 

Targi ITM 2019 to przedsięwzięcie będące źródłem rozwoju nauki, technologii oraz innowacji, prezentujące holistyczne ujęcie przemysłu. Targi są także miejscem zgłębiania wiedzy podczas prowadzonych warsztatów, seminariów czy pokazów, których trzeciego dnia także nie zabrakło.

Smart Warehouse, czyli inteligentne rozwiązania dla magazynów na Modernlog

Optymalizacja pracy magazynu to wymierne korzyści dla firm. Trzeciego dnia targów Modernlog odbyła się konferencja Smart Warehouse. Podczas konferencji uczestnicy dowiedzieli się nie tylko czy, ale i jak inwestować w rozwiązania zwiększające wydajność. Poznali też konkretne historie wdrożeń. Nowy punkt na mapie wydarzeń targów Modernlog okazał się bardzo wartościowym miejscem spotkań dla osób poszukujących nowych produktów i trendów zgodnych z ideą logistyki 4.0. Co jeszcze działo się podczas trzeciego dnia bloku ITM Industry Europe?

Zamiast klasycznych prezentacji zaproponowano dyskusję panelową w duchu nowoczesnej komunikacji 4.0. W towarzystwie ponad dwustu uczestników konferencji, do rozmów w 4 panelach dyskusyjnych zaproszono przedstawicieli najważniejszych w Polsce wydawnictw branżowych oraz producentów, dostawców i beneficjentów rozwiązań w obszarze automatyki magazynowej. Konferencję otworzył Krzysztof Maśny z Castorama Polska i Kingfisher Group prezentując temat pt. Supply chain & logistics trends a przyszłość logistyków.

Wskazywał czynniki wpływające na rozwój łańcucha dostaw. Jako jeden z kluczowych wymienił e-commerce. Jak zauważył, według najnowszych badań z uwagi na rozwój tego segmentu w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych 10 lat będzie potrzeba zatrudnienia aż 400 tys. pracowników. Zwrócił uwagę na niepokojący aspekt rozwoju e-commerce. 

„Mimo że wszyscy chcemy być ekologiczni, to jednocześnie korzystamy z dobrodziejstwa e-commerce. Dlatego rośnie liczba opakowań. Zwroty towarów to kolejne opakowania, nie mówiąc już o branży odzieżowej, gdzie 40% odesłanej przez klientów odzieży nie nadaje się do ponownej sprzedaży” - podkreślał.

Prelegent wskazał także, jak istotna jest współpraca pomiędzy dostawcą, producentem oraz operatorem. – Automatyzacji nie wprowadza się tylko dla klienta, ale też dla zysku. Obecnie najwięcej inwestuje się w automatyzację magazynów. Żeby, jednak zaoszczędzić musimy mieć dobrą analitykę – przekonywał.

IOT Software

Wykład był wprowadzeniem do pierwszego panelu konferencji Smart Warehouse pt.: IOT Software. Dyskutowano o internecie rzeczy i kierunku, w jakim zmierza logistyka w tym zakresie. – Spotykamy się w Poznaniu, w sercu polskiej logistyki – witał uczestników Artur Olejniczak z Instytutu Magazynowania i Logistyki. Eksperci podkreślali, że polskie firmy dobrze radzą sobie z dostępnymi zasobami ludzkimi w firmach, ale pracowników zaczyna coraz bardziej brakować. Wskazywali, że idea internetu rzeczy oraz „smart warehouse” może być na ten problem znakomitym rozwiązaniem. Choć IOT jest stosunkowo młodą dziedziną to według danych z 2018 roku więcej było dostępnych urządzeń IOT niż telefonów komórkowych. Nadal jednak to tylko 3,5% wszystkich maszyn na świecie. Stąd potencjał tych rozwiązań jest obiecujący. 

- „Idea IOT to optymalizacja pracy przy zmniejszeniu kosztów oraz zapobieganie awariom, zanim one w ogóle wystąpią. To technologia, która ma przyszłość w stosunku do topniejących zasobów ludzkich.” – mówił Tomasz Boruta z Gebhard Polska.

Dużo miejsca w czasie panelu poświęcono zbieraniu danych i ich analizie. Eksperci wskazywali na brak jednolitych standardów w IOT. 

- „My zbieramy dane, umieszczamy je w chmurze i analizujemy. Brakuje jednolitego standardu. Każda firma wysyła dane w różnym formacie. Dlatego mam nadzieję, że standaryzacja wpłynie znacząco na rozwój IOT.” – mówił Łukasz Russak z HDH Polska.

- „My jako Instytut zajmujemy się przede wszystkim tworzeniem rozwiązań, które mogą optymalizować procesy zachodzące zarówno w magazynach, jak i w ekosystemie logistycznym. Wykorzystujemy technologie na rynku.” – mówił Waldemar Osmólski z Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Paneliści byli zgodni, że nadal w małych firmach IOT to science fiction i, że to duże firmy, globalne są prekursorami internetu rzeczy. Dla nich to codzienność. Jako przykład podano rozwiązania firmy Amazon. 

- „W industry 4.0 , który bazuje na rozwiązaniach IOT takie rozwiązania się sprawdzają, ale w ekosystemie logistycznym już nie do końca, ponieważ to bardzo rozproszone środowisko.” – mówił Waldemar Osmólski.

Podczas konferencji zastanawiano się, w jakim kierunku będzie zmierzać robotyzacja. Podkreślano, że maszyny nie są w stanie zastąpić człowieka. Mogą jednak znacznie wpłynąć na poprawę organizacji pracy i jej optymalizację. Temu służą odpowiednio stworzone algorytmy.

Technologie transportu

- „Trendy w technologiach transportu wyznacza klient. To on wie najlepiej, czego potrzebuje. My jako specjaliści musimy pomóc mu „ubrać” ten pomysł. Tak, żeby był niezawodny i wydajny, czyli po prostu smart. Technologia powinna być dobrze dobrana do procesów. Cały łańcuch dostaw musi być przemyślany i dopasowany do potrzeb” - mówił Mikołaj Ruta z WDX. Sporo miejsca w panelu poświęcono wózkom AGV.

- „Jesteśmy w stanie tak je zaprogramować, aby uszanowały kulturę pracy w danej firmie. Tak by było bezpiecznie, a działy BHP nie miały powodów do narzekań.” - mówił Małek z Europa Systems.

Nie zabrakło również pytań o najbardziej udane wdrożenia i pomysły firm zaproszonych do panelu.

- „Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które umożliwi załadunek w bardzo krótkim czasie. To będzie brakujące ogniwo łańcucha dostaw. Ten system zrewolucjonizuje rynek”- zapowiadał Mikołaj Ruta.

Systemy składowania 

Podczas konferencji nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego systemów składowania. Zaproszeni eksperci mówili o obecnych i najbliższych trendach w technologiach. Jak podkreślano, Polska jest obecnie najszybciej rozwijającym się krajem w Europie Środkowo-Wschodniej w intralogistyce. - „Nadeszła era magazynów” - takim wnioskiem dzielili się z uczestnikami prelegenci.

- „Rynek polski dojrzewa. Staramy się minimalizować koszty składowania. To droga w stronę optymalizacji procesów, jednak nierewolucyjna a ewolucyjna” - mówił Marek Łabęda z firmy Promag.

Eksperci podkreślali, że systemy składowania skupiają się na szybkości. Jednak kluczowe w rozwoju intralogistyki jest oprogramowanie, zintegrowany system i sterowanie. Dowodzono, że rozwinięty obszar informatyzacji pozwala identyfikować problemy magazynowe zdalnie, co ułatwia utrzymanie płynności łańcucha dostaw.

Roboty AGV

Roboty AGV to nadal stosunkowo nowy trend w magazynach. Jednak jak zauważyli eksperci ostatniego panelu konferencji pt.: Roboty AGV, zapotrzebowanie na te rozwiązania wciąż rośnie, a rynek rozwija się w szybkim tempie.

„To zainteresowanie robotami AGV wynika z próby znalezienia rozwiązania problemów personalnych” - mówił Jacek Zduniak z SSI SCHÄFER.

- „Odchodzimy od ery wózków-pociągów, które jadą jasno wytyczonym szklakiem. Nadeszła era „taksówek”, które muszą często wybrać drogę alternatywną optymalną dla szybkiego i bezpiecznego dotarcia do celu” - dowodzili zgodnie paneliści.

Wskazywali jednak na ważny aspekt bezpieczeństwa tych urządzeń.

„Żadne urządzenie nie jest bezpieczne, jeśli nie jest zintegrowane odpowiednio i nie ma przygotowanej analizy ryzyka.” – mówił Robert Jastrzębski z Europa Systems.

Z tą tezą zgodził się również Przemysław Degórski z Wobit 

„Kwestia bezpieczeństwa w przypadku robotów jest kluczowa. Osoby przebywające w jego otoczeniu muszą zaufać, że urządzenie będzie zachowywać się stabilnie i przewidywalnie. Musi być wyposażone w system, który pozwoli uniknąć kolizji” - przekonywał.

Wskazywano, że najczęstszym głównym czynnikiem różnicującym roboty jest stopień zaawansowania.

ITM Industry Europe - dzień trzeci

Targi ITM Industry Europe przyciągają do Poznania profesjonalistów, którym zależy na poznaniu najlepszej oferty rynkowej maszyn, innowacyjnych rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 czy Smart Factory. Nie dziwi zatem fakt, że tłumy zwiedzających przemierzały dziś cały teren ekspozycji przygotowanej w ramach bloku targów ITM, Subcontracting, Modernlog, 3D Solutions i Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle 2019.

Intensywne rozmowy i spotkania biznesowe – tak w skrócie można opisać trzeci dzień targów ITM Industry Europe. Poznańskie targi nie dość, że prezentują produkty liderów sektora przemysłowego, to również propagują dobre praktyki oraz wyznaczają kierunki rozwoju branży. Gdzie, jak nie na targach ITM szukać najnowszych trendów czy najważniejszych informacji z dziedziny Industry 4.0?

W programie wydarzeń warto było zwrócić uwagę na prelekcję „Akademia Natryskiwania Cieplnego” przygotowaną przez Laboratorium Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zorganizowane przez Mitsubishi Electric pt. ”Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC Mitsubishi Electric”. Odbyły się także kolejne spacery z przewodnikiem – czyli ścieżki zwiedzania „ Przemysł 4.0”. „Logistyka 4.0” oraz „Druk 3D”.

Rozmowy w parze z kooperacją

W ramach targów Subcontracting odbyły się spotkania matchmakingowe Subcontracting Meetings. Ogromne zainteresowanie, rekordowa ilość spotkań B2B i zadowolenie uczestników dowodzi, że tego typu inicjatywa dla przedstawicieli przemysłu, a przede wszystkim branży podwykonawczej, jest niezwykle potrzebna. Edycję 2019 można podsumować następująco – 353 spotkania dla 138 uczestników z 14 krajów (Belgia, Białoruś, Chiny, Finlandia, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry). To dwudniowe międzynarodowe wydarzenie pokazuje, że umówione spotkania kooperacyjne znacznie ułatwiają znalezienie potencjalnych zleceniodawców z Polski i z zagranicy.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH


Więcej o Targach ITM Polska na Staleo.pl



Źródło: Grupa MTP

POWIĄZANE
Prima Power na targach Euroblech 2022 - linia PSBB, robot PSR 2D z laserem LG+ Targi branżowe, nieobecne lub mocno ograniczone w minionych dwóch latach z powodu ...
Forum Mycia Przemysłowego Konferencja i wystawa Forum Mycia Przemysłowego, która odbędzie się w terminie 26-...
To dopiero będzie Przemysłowa Jesień Cykl spod znaku STOM wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz Targi Odlewnicze METAL i CON...
Kolejna edycja LUMENexpo w Expo Silesia Kolejna edycja Targów Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salonu Elektrotechniki Prz...
Co czeka branżę automotive? Już 21 maja br. międzynarodowi liderzy oraz lokalni eksperci spotkają się na pierwszym Au...
Odwiedź Targi ExpoWELDING 2018 Odbywające się w dniach 16-18 października, Targi ExpoWELDING przez 3 dni będą miejscem p...
Partnerzy