Szukaj w działach:

KOMPOZYT-EXPO z nowościami

 

KOMPOZYT-EXPO BMW i8
Fot.: Targi w Krakowie (BMW i8) 

Branża materiałów kompozytowych nieustannie się rozwija. Zmiany zachodzące na tym rynku najlepiej oddaje z roku na rok coraz bogatsza oferta wystawców targów KOMPOZYT-EXPO®

Niezaprzeczalna wydajność, imponująca obsługa oraz niewiarygodnie czułe przyspieszenie. To właśnie te właściwości – zdaniem BMW, jednego z największych koncernów motoryzacyjnych w Europie – udało się osiągnąć w modelach i3 oraz i8. To jeden z pierwszych producentów w Europie, który zdecydował się całą karoserię części pasażerskiej samochodów skierowanych do zwykłego konsumenta wykonać z materiałów kompozytowych. Jeszcze do niedawna włókna węglowe, kevlary oraz laminaty wykorzystywano jedynie w produkcji aut luksusowych. Dziś po materiały przyszłości – jak nazywa się kompozyty – sięga się coraz częściej. O krok dalej od BMW poszedł Elon Musk. W listopadzie 2017 r. po raz pierwszy przedstawił światu projekt elektrycznej ciężarówki. Według zapowiedzi futurystycznego wizjonera Tesla Semi będzie mogła pokonać nawet 800 km przy pełnym załadunku, wynoszącym 36 ton. Jak inżynierom Muska udało się osiągnąć tak niespotykany wręcz wynik? Dokładnych szczegółów konstrukcyjnych pojazdu transportowego XXI wieku na razie nie ujawniono. Wiadomo jednak, że Tesla Semi jest pierwszą ciężarówką, której kabina będzie w kompletnie wykonana z włókna węglowego. Kompozyty są materiałem o wiele lżejszym i bardziej wytrzymałym od tradycyjnych surowców, np. stali.

Zmiana technologiczna odbywa się na naszych oczach. By się o tym przekonać, wystarczy w dniach 16-17 października br. odwiedzić Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w EXPO Kraków. 

Organizatorzy starają się z każdą edycją uatrakcyjnić formułę wydarzenia. Monitorują trendy, szukają nisz, dostosowują imprezę do potrzeb klientów. Nowością zbliżających się targów jest Strefa LAB-CONTROL, w której wystawcy zaprezentują m.in. akcesoria laboratoryjne, aparaturę analityczną, oprogramowanie, sprzęt optyczny i kontrolno-pomiarowy. Badania wytrzymałościowe kompozytów mają bardzo duże znaczenie w procesie ich produkcji oraz przetwarzania. W Strefie LAB-CONTROL goście (m.in. przedstawiciele laboratoriów przemysłowych i działów kontroli jakości, instytucji i placówek naukowo-badawczych, a także uczelni wyższych) będą mieli okazję do zapoznania się z najnowszymi technologiami, a wystawcy je posiadający dotrzeć do nowego grona klientów.    

Zainteresowanie kompozytami ciągle rośnie, a ich możliwości nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Wywołane to jest niełatwą do opanowania technologią. Dlatego też prowadzi się intensywne badania naukowe nad wytwarzaniem i przetwórstwem kompozytów. Wyniki tych badań omówione są właśnie na targach: w czasie specjalistycznych seminariów czy warsztatów. Czego będą dotyczyły? Ze względu na swoje szczególne właściwości materiały kompozytowe mają znaczną przewagę nad materiałami konwencjonalnymi, takimi jak stal czy aluminium (przykład BMW i Tesli). Czy są branże, w których kompozyty mogą być w jeszcze lepszym stopniu wykorzystane? Między innymi na to pytanie znajdą odpowiedź uczestnicy warsztatów i zwiedzający Targi KOMPOZYT-EXPO®.


Więcej o KOMPOZYT-EXPO na Staleo.pl


Źródło: Targi w Krakowie

Dodano 14.09.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy