Szukaj w działach:

Toczenie CNC - precyzja i powtarzalność obróbki w nowoczesnym wydaniu

 

Toczenie detalu
 

Toczenie CNC (Computerized Numerical Control) to jeden z podstawowych sposobów obróbki skrawaniem. Ze względu na precyzje działania i powtarzalność technologia ta jest wykorzystywana w wielu branżach takich jak motoryzacyjna, budowlana, lotnicza czy maszynowa.

Jakie inne zalety posiada toczenie CNC? Na czym polega ten proces obróbki? Odpowiedzi zostaną przedstawione w poniższym tekście.

Toczenie CNC - informacje podstawowe

Toczenie polega na oddzieleniu warstwy materiały z obrabianego przedmiotu przy użyciu noża tokarskiego. W celu zmiany średnicy danego elementu narzędzie skrawające wykonuje ruch wzdłuż jego osi. Natomiast, aby zmieniła się jego długość, realizowany jest ruch prostopadły do osi obrotu. Narzędzie może też pracować w trzecim wariancie i poruszać się w obu kierunkach jednocześnie. Dochodzi wtedy do toczenia profilowego, które pozwala na stworzenie na przykład krzywizn albo stożków. Wszystkie procesy odbywają się po uprzednim ustawieniu wybranego programu. Cały proces jest bowiem sterowany komputerowo i odbywa się bez pomocy operatora. Musi on jedynie wcześniej uzbroić maszynę, przytwierdzić materiał i ustawić program. Ewentualne korekty dotyczące wymiarów lub innych parametrów odbywają się w panelu sterowania.

Toczenie CNC - najważniejsze zalety

Oprócz wspomnianej precyzji i powtarzalności toczenie CNC oferuje jeszcze wiele innych możliwości. Ze względu na to, że cały proces odbywa się w automatyczny sposób, zwiększa się produktywność i wyeliminowanych zostaje wiele błędów operatora, które pojawiały się w czasie ręcznej obróbki.  A tym samym bezpieczeństwo pracy staje się wyższe, bo jego aktywność zostaje znacznie ograniczona.

Toczenie CNC wiąże się także z ogromną elastycznością w zakresie modyfikacji programu i tworzeniu wielu wariantów danego przedmiotu. Możliwość regulacji parametrów skrawania z użyciem komputera tak, aby były one optymalne, wpływa poza tym na dłuższą żywotność narzędzia skrawającego.

Nowoczesne tokarki CNC mogą również zastępować frezarki w produkcji niektórych części. Dzieje się tak dzięki zainstalowaniu w nich dodatkowych osi sterowanych numerycznie. Dzięki temu przedmiot może być wykonany bez konieczności obróbki na innej maszynie. 

Ponadto procesy obróbki, nawet skomplikowanych kształtów, odbywają się w krótszym czasie, są ekonomiczniejsze i wydajniejsze. Dodatkowo toczenie CNC może być wykorzystywane zarówno do produkcji mało - jak i wielkoseryjnej przedmiotów. To wszystko, w efekcie prowadzi do optymalizacji kosztów produkcji elementu. 

Tokarka CNC jest więc idealnym narzędziem dla tych, którzy potrzebują nowoczesnych, efektywnych i skutecznych rozwiązań do obróbki skrawaniem. Co istotne, w wielu wypadkach może również zastąpić frezarkę CNC, co pozwala na zminimalizowanie kosztów już na etapie kompletowania wyposażenia linii produkcji.

Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 28.08.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy