Szukaj w działach:

Nowe pionowe centra obróbkowe Yamazaki Mazak

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


VCN-700 jest flagowym modelem nowej serii maszyn o wysokich parametrach użytkowych firmy Yamazaki Mazak, który został opracowany z myślą o wysokowydajnej obróbce.


To centrum obróbkowe o imponującym potencjale może istotnie zwiększyć wydajność w zakładach produkcyjnych realizujących całe spektrum operacji, od ciężkiego skrawania po szybką obróbkę. W odpowiedzi na nowe strategie obróbki opracowywane przez twórców oprogramowania CAM takie jak frezowanie dynamiczne ze stałym obciążeniem wrzeciona i narzędzia skrawającego, które pozwala osiągnąć maksymalną szybkość usuwania materiału, firma Yamazaki Mazak uwzględniła w nowym modelu VCN-700 coraz popularniejsze nowe cykle CAM.

Od zoptymalizowanej metodą elementów skończonych struktury podstawy i ramy typu C po precyzyjne liniowe prowadnice rolkowe i 4-osiowe, symultaniczne sterowanie CNC Mazatrol SmoothG, eksperci z firmy Yamazaki Mazak zaimpelementowali najnowsze innowacje w zakresie obróbki do konstrukcji VCN-700.

VCN-700 zapewnia niezwykle duży obszar roboczy ze stołem o wymiarach 1500x700 mm i nośności do 1800 kg przy jednocześnie niewielkich wymiarach maszyny 4400 x 3700 x 3100 mm (szer. x gł. x wys.). Połączenie takiego obszaru roboczego z dużymi jednostronnymi drzwiami zapewniają wygodny dostęp dla operatora i możliwość korzystania z suwnicy. Dzięki takim rozwiązaniom VCN-700 sprawdzi się przede wszystkim przy obróbce średnich i dużych detali.

Pomimo tak dużej przestrzeni roboczej i solidnej podstawy, VCN-700 jest niezwykle zwinny i równie dobrze nadaje się do małych elementów dzięki wysokowydajnemu wrzecionu 15 000 obr./min, o mocy 22 kW i 120 Nm momentu obrotowego oraz imponującej prędkości szybkich przejazdów wynoszącej 42 m/min dla każdej z osi XYZ o zakresach 1300 x 700 x 650 mm.

Jak przystało na maszynę marki Yamazaki Mazak, VCN-700 spełnia najwyższe oczekiwania pod względem jakości, czego dowodem są m.in. silniki napędu bezpośredniego i bardzo sztywne liniowe prowadnice rolkowe na wszystkich osiach. Zastosowanie podzespołów o najwyższej jakości pozwoliło osiągnąć wprost zdumiewającą dokładność, powtarzalność i czołową w swojej klasie kinematykę zarówno w przypadku obróbki z dużymi obciążeniami, jak i z dużą prędkością.

Dopełnieniem konstrukcji zapewniającej wysoką dokładność jest unikalny dla maszyn Mazak system kompensacji termicznej Thermal Shield, który dba o stabilność dokładności obróbki. Z myślą o szybkości działania, centrum obróbkowe VCN-700 wyposażono w dwuramienny automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC), dzięki któremu 30-pozycyjny magazyn osiąga szybkość zmiany narzędzia na poziomie 1,3 sekundy, obniżając do minimum jałowy czas przezbrojenia.

Zalety nowego centrum obróbkowego VCN-700 można w pełni wykorzystać dzięki niezwykle intuicyjnemu interfejsowi systemu sterowania CNC Mazatrol SmoothG. Wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie, Mazatrol SmoothG jest uznawany za najszybszy sterownik CNC na świecie dzięki prędkości przetwarzania bloków 540 m/min i dyskowi twardemu 60 GB - co czyni go idealnym do złożonych programów o dużej pojemności przy obróbce powierzchni o dowolnym kształcie. Funkcja Smooth Machining Configuration (SMC) ułatwia precyzyjne dostrojenie wydajności obróbki skomplikowanych powierzchni.

Proste w obsłudze suwaki na ekranie dotykowym, przypominające korektor w sprzęcie audio, pozwalają dobrać prędkość, dokładność i gładkość powierzchni do rodzaju zadania, np. obróbki zgrubnej, półwykańczającej i wykańczającej. Dzięki wbudowanemu systemowi operacyjnemu Windows 10, sterownik SmoothG można łatwo podłączyć do sieci, a z wykorzystaniem zestandaryzowanego protokółu MTConnect możliwa jest komunikacja między obrabiarkami. Podobnie jak całą maszynę, system SmoothG przygotowano do integracji z dodatkowymi systemami automatyzacji i technologiami Przemysłu 4.0.

Choć już podstawowa konfiguracja VCN-700 oferuje imponujący zestaw funkcji standardowych, opcjonalne dodatki pozwalają dostosować to pionowe centrum obróbkowe do potrzeb każdego zakładu, niezależnie od gałęzi przemysłu. Producenci zainteresowani wielkoseryjną produkcją mogą zamówić VCN-700 z gotowymi systemami automatyzacji zabudowanymi po lewej, prawej lub przedniej stronie maszyny. Wewnątrz przestrzeni roboczej zaimplementowano rozwiązania do automatycznego pomiaru narzędzi i detali oraz wykrywania uszkodzeń narzędzi. Dostępna jest także funkcja Tool ID do automatycznego wprowadzania i aktualizowania danych narzędzi dla maszyn działających w sieci.

Dla producentów, którzy potrzebują wrzeciona o większej prędkości obrotowej, dostępne jest wrzeciono szybkoobrotowe 18 000 obr./min o mocy 30 kW, wraz z całą gamą oprzyrządowania, w tym chwytami narzędzia HSK-63A i BIG PLUS BBT zapewniającymi doskonałe przyleganie czoła i stożka, sztywność, minimalne bicie i wysoką wydajność. W sektorze produkcji form, matryc lub małych części wymagających wysokiej jakości wykończenia powierzchni można zastosować nowe wrzeciona Mazak Ultraspindle o prędkości 60 000 lub 80 000 obr./min, które mogą być w pełni zintegrowane z systemem CNC.

Obok opcji automatyzacji i różnych wrzecion centrum obróbkowe VCN-700 można wyposażyć w 48- lub 60-pozycyjny automatyczny magazyn narzędzi, a producenci, którym szczególnie zależy na wysokiej precyzji, mogą wybrać chłodzenie rdzenia śrub napędowych i liniały pomiarowe dla każdej osi X, Y i Z. Dla wygody operatorów centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z dodatkowym oświetleniem roboczym i systemem usuwania mgły olejowej. Z myślą o jeszcze większej wszechstronności i zmniejszeniu ilości przemocowań, VCN-700 można wyposażyć w opcjonalny stół obrotowy 4-tej osi Kitagawa GT250.

Podobnie jak w przypadku wielu modeli obrabiarek Mazak, centrum obróbkowe VCN-700 można zamówić z jednym z sześciu systemów zarządzania wiórami i podawania chłodziwa. Dostępne opcje obejmują układ z chłodziwem zalewowym, spłukiwaniem osłon łoża, chłodziwem przez wrzeciono oraz wyborem systemów odprowadzania wiórów. Firma Yamazaki Mazak zaprasza do kontaktu, aby udzielić bardziej szczegółowych informacji o korzyściach, jakie może przynieść stosowanie nowego lidera w swojej klasie, centrum obróbkowego VCN-700.

 

Źródło: Yamazaki Mazak

YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE SP. Z O.O. ODDZIAŁ W POLSCE
Trasa Renców 33
40-865 Katowice
+48 32 35 004 60
POWIĄZANE
Innowacyjne technologie dla zrównoważonej produkcji Integracja procesów, Automatyzacja, Cyfryzacja i Zrównoważony Rozwój...
Czekamy na Targi ITM Industry Europe Wyjątkowa atmosfera biznesowych spotkań, gwar wystawców i zwiedzających, dźwięk pr...
Surplex na targach STOM w Kielcach Firma Surplex będzie doradzać przy transakcjach zakupu i sprzedaży maszyn podczas „...
Nowoczesny przemysł maszynowy na STOM 2019 Tegoroczna Przemysłowa Wiosna STOM 2019 zgromadziła firmy oferujące maszyny przemysłowe, n...
Famur sprzeda maszyny do Rosji Zarząd Famur poinformował iż 28 sierpnia 2019 r. podpisał ze spółką OOO Polskie Ma...
Wysoko wydajna obrabiarka M1 od DMG MORI Nowa obrabiarka M1 od DMG MORI została zaprojektowania z myślą o potrzebach użytkownik&oa...
Partnerzy