Prasy krawędziowe RICO Synchro - maksymalnie zaawansowane
Fot.: Inte Maszyny Sp. z o.o. (RICO PRCN Synchro) |
Prasy krawędziowe RICO produkowane od 40 lat w Portugalii przez firmę Tomas Castro Silva, typ PRCN SYNCHRO to maksymalnie zaawansowane i innowacyjne urządzenia CNC.
Jak informuje polski dystrybutor firma INTE - Maszyny, priorytetem portugalskiego producenta jest budowa pras krawędziowych o maksymalnej możliwej sztywności ramy i belki górnej, wszystko po to by stworzyć warunki dla precyzyjnej i powtarzalnej realizacji zadań produkcyjnych. Zastosowanie w takiej strukturze, najnowocześniejszych i jakościowych komponentów renomowanych producentów pozwala skutecznie osiągać założone cele.
Jak informuje producent koncepcja budowy prasy, oparta o bliższe osi prasy położenie siłowników oraz wzmocnienia w korpusie (belki dolne, podłoga), przekłada się na znikome deformacje struktury co ma wpływ na dobrą i stabilną jakość gięcia prasy krawędziowej PRCN RICO.
W prasach zastosowane zostały najnowszej generacji sterowniki CNC DELEM lub CYBELEC, co pozwala w pełni dostosować prasę krawędziową RICO do specyfiki produkcji, zarówno w przypadku pojedynczych, specjalistycznych wyrobów jak i w powtarzalnej produkcji wielkoseryjnej.
Wyposażenie standardowe:
- Sterowanie DELEM DA66T z grafiką 2D/3D oraz z dotykowym ekranem
- 4 osie pozycjonowane automatycznie: Y1+Y2+X+R
- 4 osie pozycjonowane manualnie: Z1+Z2
- Skok belki górnej (stempla): 300mm
- Standardowy zderzak tylny typu BGA z napędzany przez silniki bezszczotkowe
- 2 przednie mobilne ramiona podporowe SFA
- SWAYBEND: złącze kulowe w kąpieli olejowej z dodatkowym stopniem swobody, łączące cylindry z belką gnącą
- Ochrona przednia laserowa: AKAS Fiessler
- Ochrona tylna: świetlna bariera ochronna (zgodnie z CE kat.IV)
- Pulpit sterowniczy - jezdnym
- Stół samocentrujący (system Amada - Promecam)
- Oświetlenie przestrzeni roboczej z przodu i z tyłu maszyny
- Komponenty hydrauliczne Rexroth i Hoerbiger
- Komponenty elektryczne Shnneider/Telemecanique
- Narzędzia Rolleri
- Certyfikat CE
- Instalacja i szkolenie obsługi prowadzone przez autoryzowany polski serwis
- Instrukcja obsługi po polsku
- 24 miesiące gwarancji
Jeśli chodzi o wydajność to zastosowany system CNC umożliwia automatyczną kalkulację kąta wraz z prostymi procedurami wprowadzania korekty oraz automatyczne pozycjonowanie osi. Zastosowany został samocentrujący stół z samocentrującymi matrycami, z regulacją z przodu maszyny, bez konieczności wyrównywania matrycy ze stemplem. Urządzenie charakteryzuje się dużą prędkością przesuwu wszystkich osi, prostą obsługą sterowania maszyny w fazie przygotowywania i próbnej produkcji elementów.
W prasach zastosowane zostało opatentowane przez producenta rozwiązanie SWAYBEND, w którym belka gnąca jest wsparta i przymocowana do cylindrów hydraulicznych przy pomocy połączeń kulowych wyposażonych w dodatkowy stopień swobody. Takie rozwiązanie umożliwia w pełni bezpieczny dla siłowników przechył belki gnącej do 50 mm (!!!) pomiędzy Y1 i Y2. Obszerne rozmiary wcięcia ram bocznych (tzw. „gardło”) i odległość pomiędzy ramami umożliwiają swobodne operowanie arkuszami o dużych wymiarach, natomiast automatyczne kompensacje i spersonalizowane rozwiązania wieloosiowe pozwalają na redukcję czasu obróbki.
Fot.: Inte Maszyny Sp. z o.o. (RICO PRCN Synchro Max) |
Cylindry hydrauliczne są zainstalowane wewnątrz struktury pras, dzięki tej metodzie konstrukcji prasy (z powodu zmniejszenia odległości pomiędzy cylindrami hydraulicznymi) zmniejsza o około 60% odkształcenie belki gnącej podczas procesu gięcia. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie potrzeby stosowania kompensacji ugięcia belki górnej, raz daje możliwość użycia większego nacisku na mniejszych długościach.
Rozwiązanie SYNCHRO (elektroniczno-hydrauliczne równoważenie belki gnącej). Pozwala na jest monitorowanie pozycji belki gnącej przez odczyty z dwóch enkoderów liniowych (dokładność 0,01 mm) umieszczonych na Y1 i Y2. Pozycja umieszczenia enkoderów jest ważną kwestią. W maszynach RICO, enkodery są umieszczone niezależnie od ramy maszyny. Ewentualne odkształcenia struktury urządzenia podczas procesu gięcia nie wpływają na wartość odczytów enkoderów, a co za tym idzie: odkształcenia ramy urządzenia nie mają wpływu na wartość kąta skalkulowanego przez CNC maszyny. Zderzak tylny wyposażony jest w hartowane śruby kulowe oraz bezszczotkowe serwo-silniki.
Producent pomyślał też o bezpieczeństwie, poprzez zastosowanie Laser AKAS Fiessler, dające maksymalne bezpieczeństwo, przy umożliwieniu operatorowi maszyny pracy w mniejszej odległości od narzędzi (Standard), oraz maksymalne bezpieczeństwo pracy z przodu i tyłu maszyny (kurtyna świetlna)
Jeśli chodzi o niezawodność to w oparciu o długoletnie doświadczenia, realizuje politykę bardzo starannego doboru dostawców używanych komponentów. Wszystkie komponenty są certyfikowane zgodnie z europejskimi standardami. Komponenty, które są stosowane w maszynach RICO pochodzą od najbardziej renomowanych producentów, głównie z Niemiec, USA, Włoch, Holandii i Szwajcar.
Polecamy:
INTE Maszyny - maksymalnie zaawansowane i innowacyjne prasy krawędziowe RICO
Źródło: INTE Maszyny Sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok