Szukaj w działach:

Zawias z blokadą CFVT

Zawias z blokadą CFVT

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę zawiasów z blokadą o nowy model wyposażony w dodatkowe funkcje.

Zawiasy CVFT mają z góry ustalony kąt blokowania i jest on zależny od wersji wykonania. Dodatkowo nowy produkt wyposażono w funkcję domykania do pozycji blokowania. Dzięki zastosowanym materiałom zawiasy CFVT można stosować m.in. w środowiskach narażonych na korozję.

- „Zawiasy z funkcją blokowania stanowią doskonałą alternatywę dla sprężyn gazowych oraz podobnych rozwiązań, jak cięgna czy podpórki, upraszczając znacznie montaż i obniżając koszty. ELESA+GANTER posiada obecnie w swojej ofercie 5 zawiasów tego typu, różniących się od siebie mechanizmem i sposobem działania, zakresem obsługiwanych kątów otwarcia lub siłą przytrzymania. W odpowiedzi na potrzeby klientów zdecydowaliśmy się rozszerzyć tę ofertę.” – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Nowy zawias posiada dodatkowe funkcjonalności. Między innymi jego kąt blokowania jest zależny od wersji, dzięki czemu kąt przy którym nastąpi blokada jest z góry określony (w zawiasach CFP i CFV blokada następuje w kilku różnych pozycjach). W przypadku zawiasów CFVT podczas ruchu nie musimy przechodzić przez wszystkie pośrednie pozycje blokowania. Dodatkowo, gdy kąt otwarcia zawiasu znajdzie się w zakresie +/- 25 ° od pozycji blokowania (Rys. 2), przemieszczenie do pozycji blokowania nastąpi samoczynnie (podane wartości kątowe dla testu bez obciążenia).

 

Rys. 2 Zakres działania mechanizmu blokowania
Rys. 2 Zakres działania mechanizmu blokowania


Zawias CFVT występuje w następujących wersjach:

 • CFVT-CH: bez blokady (swobodny obrót)
 • CFVT-CH-80: blokada przy kącie -70° /-7° / 80°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.
 • CFVT-CH-115: blokada przy kącie -70° /-7° / 115°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.
 • CFVT-CH-150: blokada przy kącie -70° / -7° / 150°, moment przytrzymania 0.7 Nm lub 1.2 Nm lub 1.7 Nm.

 

 Rys. 3 Wersje zawiasu CFVT
 Rys. 3 Wersje zawiasu CFVT


Szeroki asortyment to kolejna cecha wyróżniająca CFVT na tle pozostałych zawiasów blokowanych z oferty ELESA+GANTER. Dzięki temu mamy możliwość trafnego doboru zawiasu, który najlepiej spełni oczekiwania w danym zastosowaniu. Zawias CFVT może być dodatkowo wyposażony w estetyczne pokrywy śrub CA.CFVT wykonane z technopolimeru na bazie poliestru i mocowane zatrzaskowo (Rys. 4)Łącznie mamy do dyspozycji 10 różnych wersji. Podstawowa –CH pozbawiona mechanizmu blokującego, oraz wersję CH-80, CH-115, CH-150 dla kąta blokowania odpowiednio 80, 115 i 150 stopni, z których każda może występować z 3 różnymi wartościami momentu utrzymującego pozycję zablokowaną od 0,7 poprzez 1,2 aż do 1,7 Nm.

Rys. 4: Pokrywy zawiasu CA.CFVT
Rys. 4: Pokrywy zawiasu CA.CFVT


Zastosowane materiały – odporny technopolimer i stal nierdzewna pozwalają na zastosowanie zawiasu na zewnątrz, a także w warunkach narażenia na czynniki korozyjne. Ze względu na zabudowanie całego mechanizmu blokującego wewnątrz zawiasu sprawdzi się on dużo lepiej w środowiskach zanieczyszczonych bądź o dużym zapyleniu niż zawiasy CFP lub CFV.

Zawias z blokadą CFVT

Duża ilość dostępnych wersji i materiałów, z których są wykonane zawiasy CFVT sprawia, że mogą one znaleźć szerokie zastosowanie w maszynach przemysłowych i różnego rodzaju zabudowach m.in.:

 • maszyny przemysłu kotlarskiego – do blokowania pokryw zasobników
 • klapy serwisowe urządzeń – utrzymanie klapy w pozycji umożliwiającej przeprowadzenie napraw
 • szafy elektryczne – często elementy elektryczne montowane są także na drzwiach (utrzymanie ich w pozycji ułatwia instalacje i zmniejsza ryzyko uszkodzeń w czasie eksploatacji)Źródło: ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o.


Dodano 05.09.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy