Szukaj w działach:

Przemysł przyszłości na Top Industry Summit 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

14 października w hotelu The Westin Warsaw odbyła się konferencja „Top Industry Summit”, podczas której dyskutowano o kluczowych kierunkach rozwoju przemysłu. Trzy panele dyskusyjne, cztery wystąpienia oraz 12 rozdanych „Diamentów Top Industry” to jedynie skrót z tego, co się działo podczas IX edycji konferencji.

Część merytoryczną wydarzenia otworzyło wystąpienie Pawła Kolczyńskiego, Wiceprezesa Zarządu w Agencji Rozwoju Przemysłu, na temat pandemii w sferze gospodarczej.

Po tym wstępie nadszedł czas na dyskusje panelowe. Osią tematyczną pierwszej z nich były inteligentne fabryki. Czy wdrożenie nowych technologii powinno być celem działalności gospodarczej przedsiębiorstw? Na to pytanie paneliści zgodnie odpowiedzieli, że nie jest to cel, tylko środek dzięki, któremu poprawia się jakość i efektywność pracy i zużycia energii. Wdrażając nowe technologie, takie jak automatyzacja szybko może nasunąć się pytanie, po co nam pracownicy? 


- „To nie tędy droga, roboty nigdy nie zastąpią ludzi”, - stwierdził Ireneusz Borowski - Country Manager, Dassault Systèmes i dodał, że nowe technologie należy wykorzystać tylko w tych obszarach, w których będzie nam pomagała.


Obecnie wykorzystanie robotów i kobotów w przedsiębiorstwach w Polsce jest 2 razy niższe niż u naszych południowych sąsiadów i aż 10 razy niższe niż za naszą zachodnią granicą. Pracujmy mądrze, a nie ciężko, w związku z czym każda powtarzalna praca wykonywana przez człowieka powinna zostać zautomatyzowana. Podsumowując ten panel można powiedzieć, że rewolucja 4.0 to ewolucyjna zmiana technologiczna, której efekt jest rewolucyjny.

„Polski biznes a inteligencja przemysłowa” - tak brzmiał tytuł drugiego wystąpienia, którego autorem był Artur Pollak - Prezes Zarządu, APA Group. Duże firmy i korporacje są już po rewolucji 4.0 i wpisują się w cały łańcuch dostaw. Mówca w swojej prezentacji opowiedział m.in. o roli MŚP i polskich przedsiębiorców w rewolucji 4.0 oraz o tym, gdzie szukać odpowiednich wzorców i jak skutecznie je implementować w swoich organizacjach. Ponadto zaprezentowane zostało case study o czynnikach ograniczających działalność gospodarczą w zarządzaniu ekosystemem biznesowym największego producenta stali w Europie ulokowanego na Śląsku.

Drugie case study zaprezentował Michał Brzozowski - Dyrektor Zarządzający, Metroplan Polska, a zatytułowane było „Automatyzacja magazynów na tle przewidywanych zmian w łańcuchach dostaw”. Obecnie w Polsce zachodzi bardzo ciekawy proces intensywnej rozbudowy sieci drogowej. Skłania to firmy do centralizowania swoich systemów dystrybucyjnych. Już nie będzie trzeba być blisko klienta skoro mamy infrastrukturę drogową umożliwiającą robienie wszystkiego szybciej i taniej. Prognoza na 2022 rok i kolejne lata jest taka, że systemy dystrybucyjne będą centralizowane.

Drugi panel dyskusyjny zatytułowany był „Logistyka 4.0”. 


- „Widzimy obecnie olbrzymi wzrost ilości zamówień na wynajmowaną, elastyczną powierzchnię magazynową. Teraz szybka reakcja, kontrakty 3-letnie a stabilizacja biznesu przyjdzie, gdy będą się one kończyły. Wtedy też zobaczymy, jaki wpływ na całe łańcuchy dostaw miała pandemia” - taką wizję przyszłości zaprezentował Michał Brzozowski - Dyrektor Zarządzający, Metroplan Polska. 


„Nie można zmarnować dobrego kryzysu” powiedział kiedyś Winston Churchill i to, co się dzieje obecnie jest olbrzymią szansą dla Polski z dwóch powodów: regionalizacja łańcuchów dostaw oraz przesunięcie, jeśli chodzi o rodzaje frachtu z lotnictwa na korzyść kolei. Jesteśmy w sytuacji bardzo gwałtownych zmian, wiele firm zarządza tym, co dzieje się obecnie i stara się przeczekać kryzys. Trzeba jednak myśleć o przyszłości a trwałym rozwiązaniem jest postępująca automatyzacja i digitalizacja branż, w co przedsiębiorstwa powinny intensywnie inwestować, aby po tej burzy móc lepiej konkurować.

Czwartym wystąpieniem tego dnia była prezentacja wygłoszona przez Filipa Polita, Dyrektora sprzedaży krajowej, FlexSim InterMarium pt. „Od symulacji po digital twin”. Czym jest bliźniak cyfrowy i do czego służy? Przede wszystkim bliźniak cyfrowy potrzebuje centralnego miejsca, z którego pobiera aktualne dane. Następnie wysyła dane i uruchamia replikacje, by przeanalizować przyszłe zachowania systemu i finalnie system dopasowuje zachowania systemu fizycznego. Wdrożenie bliźniaka cyfrowego należy dostosować do etapu cyfryzacji i automatyzacji, w którym znajduje się przedsiębiorstwo.

Po krótkiej przerwie nadszedł czas na trzeci panel, którego osią tematyczną była energetyka przyszłości. 


- „Gaz jest tym paliwem, które może pomóc naszej gospodarce, czy też gospodarce europejskiej w niełatwej transformacji energetycznej” - tym stwierdzeniem rozpoczęła dyskusję Joanna Podgórska - Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu, PGNiG SA.


Jakie jeszcze źródła energii pomogą w transformacji cyfrowej i jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo energetyczne? Zdaniem panelistów na pewno nie będzie to biogaz, od którego się odchodzi a offshore wydaje się być bardzo kosztowny w związku z koniecznością rozbudowy infrastruktury przesyłu energii wyprodukowanej w ten sposób. Krokiem w dobrym kierunku jest na pewno postawienie na energię wiatrową oraz decentralizacja źródeł energii, do czego jako kraj, póki co nie jesteśmy przygotowani. Dotyczy to zarówno uregulowań prawnych, jak i ogólnego profilu polskiej energetyki. Paneliści zwrócili również uwagę na potrzebę intensywnego kształcenia przyszłych kadr z sektora energetycznego oraz na konieczność edukacji energetycznej społeczeństwa. Taką edukację skutecznie przeprowadzono w Niemczech dzięki czemu społeczeństwo zaakceptowało konieczność poniesienia kosztów transformacji energetycznej.

Po zakończeniu części merytorycznej przyszedł czas na wieczorną galę w trakcie, której wręczono statuetki dla najlepszych przedsiębiorstw i wybitnych menedżerów, którzy swoimi działaniami wpisują się w postępującą Rewolucję 4.0. W tym roku rozdano nagrody w 9 kategoriach.

Tegoroczni Laureaci „Diamentów Top Industry”:

  • LIDER ETYKI W BIZNESIE - PKN Orlen.
  • LIDER ZIELONEGO PRZEMYSŁU - Velux Polska.
  • LIDER TECHNOLOGII - APA Group, Inphotech - Wyróżnienie.
  • BANK FINANSUJĄCY ROKU - BGK.
  • DORADCA ROKU - EY, Nord Partner - Wyróżnienie.
  • MECENAS STATR-UPU - Agencja Rozwoju Przemysłu.
  • CEO ROKU - Wojciech Dąbrowski - Prezes Zarządu, PGE, Karolina Szmidt - Prezes Zarządu, Henkel Polska - Wyróżnienie.
  • SPÓŁKA ROKU - Gaz-System.
  • OSOBOWOŚĆ ROKU - Jerzy Kwieciński - Prezes Zarządu Pgnig SA.


Źródło: Executive Club Sp. z o.o.
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Odwiedź Targi ExpoOPAKOWANIA 2019 W dniach 20-21 listopada 2019 odbędzie się III edycja wydarzenia poświęconego tematyce op...
Jak zwiększyć rentowność firmy? Firmy bezustannie poszukują rozwiązania na zwiększenie rentowności swojej firmy. Rozwiąza...
Targi ITM Industry Europe z planem dla przemysłu Trwają przygotowania do kolejnej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. Wydarzenie - z...
Eksperci o stali nierdzewnej Forum Stali Nierdzewnych to jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń branżowych,...
Dział zakupów - skuteczna broń w walce z kryzysem Największa konferencja zakupowa w Polsce i jedna z największych w Europie - PROCON/POLZAK...
Targi na miarę ery cyfrowej - ITM INDUSTRY EUROPE Zbliżająca się edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie inna niż dotychczasowe. Rz...
Partnerzy