Remmert stawia na technologie druku 3D
Firmy stale szukają innowacji, które zapewnią im konkurencyjność. Jednym ze sposobów opracowywania innowacyjnych pomysłów jest współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami i ośrodkami badawczymi.
Przykładem takiej kooperacji może być trwający projekt DigiKAM (Digital Collaboration Network for the Development of Additive Manufacturing), prowadzony pomiędzy firmą Remmert a Instytutem Fraunhofera. Kooperacja w zakresie wykorzystania technologii drukowania przestrzennego w przemyśle już niebawem pozwoli wydajniej produkować drobne elementy czy części zamienne.
Projekt DigiKAM (Digital Collaboration Network for the Development of Additive Manufacturing) został zapoczątkowany w 2017 roku przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki. Jego celem jest stopniowe wdrożenie w przemyśle druku 3D, jako nowego procesu produkcyjnego, który umożliwi wytwarzanie określonych elementów w małych ilościach przy niskich kosztach. Aby to osiągnąć, do projektu dołączają partnerzy z różnych branż. Jednym z nich jest firma Remmert, dostawca systemów magazynowych elementów długich oraz blach. We współpracy z Instytutem Fraunhofera, zajmującym się rozwojem technologii 3D, realizuje pierwsze akcje pilotażowe w tym zakresie.
Fot.: Produkcja metodą druku przestrzennego może zaoszczędzić cenny czas, jeżeli części nie będą zamawiane u zewnętrznego dostawcy, lecz produkowane we własnym zakresie. Firma Remmert zastosowała już ten proces w przypadku pierwszych elementów demonstracyjnych. |
Druk 3D ekonoicznym wyborem
Remmert chce wykorzystać druku 3D do tworzenia nowych, kreatywnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji i magazynowania. Za pomocą nowej technologii, firma może w szybki sposób produkować poszczególne elementy funkcjonalne dla już istniejących maszyn czy systemów. W porównaniu z tradycyjnie produkowanymi częściami, nowa alternatywa jest bardziej ekonomiczna i prostsza w montażu, ponieważ jednocześnie integruje kilka funkcji, które wcześniej wymagały łączenia różnych elementów.
Za pośrednictwem produkcji metodą druku 3D mogą powstawać również pomoce montażowe. Są to narzędzia ułatwiające poszczególne operacje robocze. Pomysły na tego typu pomoce są zgłaszane przez pracowników firmy, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu dokładnie znają zapotrzebowanie narzędziowe. Druk przestrzenny przydaje się także w przypadku wysyłki części zamiennych do klienta. Cenny czas można zaoszczędzić nie zamawiając części u zewnętrznego dostawcy, lecz produkując je we własnym zakresie.
- „Z powodzeniem zastosowaliśmy już ten proces w przypadku pierwszych elementów demonstracyjnych. W przyszłości planujemy włączyć druk 3D jako pełnowartościową metodę produkcji do wewnętrznych procesów przedsiębiorstwa. Ponadto, pracownicy firmy zostali gruntownie przeszkoleni w tym zakresie i korzystają z możliwości gromadzenia dalszych doświadczeń ze specjalnie zakupioną drukarką 3D” - mówi Paweł Zieliński, Area Sales Manager Eastern Europe. - „Mam nadzieję, że dzięki projektowi DigiKAM już wkrótce będziemy wykorzystywać druk 3D na szerszą skalę, co wpłynie pozytywnie na naszą efektywność i zadowolenie klientów” - uzupełnia.
Źródło: Remmert GmbH
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- VPX - wielofunkcyjne narzędzia do frezowania
- Open House Pleszew 2024
- Dni Otwarte Abplanalp w Mysłowicach
- Dynamika przemysłu w sierpniu 2024 roku
- Weź udział w Branżowych Targach Pracy