Szukaj w działach:

MSPO 2015 - Wystawa zakończona sukcesem

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 Fot.: TARGI KIELCE S.A. 


Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który miał miejsce w dniach od 1 do 4 września w Targach Kielce odnotował kolejny rekord.

XXIII edycja w czasie której swoją ofertę na powierzchni ponad 27 000 metrów kwadratowych przedstawiło 568 wystawców z 30 krajów świata zapisała się mocno w historii kieleckiego ośrodka wystawienniczo - kongresowego. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP oraz oficjalne delegacje zagraniczne z 58 krajów. MSPO towarzyszyły XXI Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Targi odwiedziło około 20 000 zwiedzających.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to trzecia wystawa militarna Europy po Paryżu oraz Londynie. O jej pozycji świadczą w szczególności wystawcy – czołowe koncerny branży obronnej. W tegorocznej edycji wśród uczestników znalazły się największe, międzynarodowe firmy zbrojeniowe jak: LOCKHEED MARTIN, BOEING, BAE SYSTEMS, RAYTHEON, GENERAL DYNAMICS, FINMECCANICA, THALES, MBDA.

- Od wielu lat uczestniczymy w MSPO i z prawdziwą przyjemnością obserwujemy, jak z roku na rok wystawa się rozwija. To zaszczyt być uczestnikiem i partnerem takiego przedsięwzięcia. Zainteresowanie naszymi produktami w wielu przypadkach przekłada się na późniejszą współpracę handlową, co oczywiście cieszy, natomiast dla nas szczególnie ważne jest, że dzięki obecności na MSPO mamy możliwość spotkać się z polskimi partnerami i firmami, z którymi współpracujemy. To może dać początek wspólnym projektom, co w przyszłości przełoży się na nowe miejsca pracy i rozwój technologii transferowanych do Polski – mówił podczas targów John Neilson, dyrektor do spraw komunikacji Lockheed Martin Corporation.

MSPO z wizytą prezydenta RP

W tegorocznej imprezie wziął także udział Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda w czasie pobytu w Targach Kielce przekazał nagrodę dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Prezydent w trakcie przemówienia oprócz znaczenia rozwoju branży obronnej podkreślił rolę targów MSPO dla tego sektora.

- Sektor zbrojeniowy stanowi niezwykle ważną gałąź każdej krajowej gospodarki. Polski przemysł obronny ma szansę na poważne odrodzenie, mamy szansę na powrót do najlepszych tradycji. Chciałbym pogratulować prezesowi targów, Andrzejowi Mochoniowi, bo te targi są wielkim sukcesem z którego jestem osobiście dumny. Zarówno poziom infrastruktury, poziom przygotowania targów, jak również to, co mogłem zobaczyć na wystawie z całą pewnością napawa ogromną dumą i optymizmem – powiedział Andrzej Duda.

MSPO 2015
 Fot.: TARGI KIELCE S.A. 


Ze skandynawskim akcentem

Tradycją MSPO są Wystawy Narodowe, które towarzyszą targom od 2004 roku. Dotąd swój potencjał obronny i wyposażenie prezentowały Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy i Turcja. Podczas MSPO 2015 swoją Wystawę Narodową przemysłu obronnego zaprezentowała Norwegia w czasie której zaprezentowało się kilkanaście firm z tego kraju.

W trakcie uroczystości otwarcia targów głos zabrała minister obrony Norwegii, która zaznaczyła ważność zarówno współpracy między Polską a Norwegią, ale także samego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

- Stosunki między naszymi krajami stale się pogłębiają. Dzisiejsza rzeczywistość wymaga bowiem mocnej współpracy między państwami NATO. Dziś mamy możliwość zaprezentować ofertę kilkunastu norweskich firm sektora obronnego i porozmawiać o przyszłych projektach. MSPO to jedno z najważniejszych wydarzeń tej branży na świecie, dlatego to doskonałe miejsce by pokazać co mamy do zaoferowania. To dla mnie ogromny zaszczyt uczestniczyć wydarzeniu z tak wielkim i ciągle rosnącym potencjałem – mówiła Ine Eriksen Soereide.

Wielkim zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Polska i Norwegia – silne partnerstwo w zakresie obronności, przemysłu i technologii: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej Norwegii. Seminarium poprowadził wiceminister obrony, Norwegii, Øystein Bo.

Na wrzesień umówieni

W czasie minionej edycji kieleckich targów obronnych podpisano wiele lukratywnych umów. Interesujące kontrakty zawarły między innymi spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Pośród nich nie zabrakło tych, z międzynarodowymi partnerami jak Saab czy Boeing. Współpraca przypieczętowana w Targach Kielce zapowiada nie tylko biznes, ale trwałe partnerstwo, a także dostęp do prac badawczo – rozwojowych.

Swoją obecność na MSPO przez zawarte umowy silnie zaznaczyły firmy z Turcji, np. Roketsan podpisał porozumienie o współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi w Łodzi oraz Mesko. Skarżyska spółka zapowiedziała również wspólne działania z innym tureckim koncernami – TAI oraz amerykańskim – ORBITAK ATK.

Podczas drugiego dnia imprezy odbyła się również konferencja dotycząca porozumienia o współpracy polsko – ukraińskiej pomiędzy Lubawą S.A. a koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom.

MSPO 2015 - Wystawa zakończona sukcesem
 Fot.: TARGI KIELCE S.A.


Rozmowy bez limitów

Podczas MSPO 2015 Centrum Kongresowe Targów Kielce wypełnione było czołowymi ekspertami branży. W czasie czterech dni odbyło się bowiem blisko 40 merytorycznych spotkań będących doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy na temat najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny techniki wojskowej, nawiązania kontaktów, a także prowadzenia rozmów przez przedstawicieli przemysłu obronnego, sił zbrojnych oraz administracji rządowej.

W tym roku spotkania organizowane podczas MSPO w dużym stopniu poruszały kwestię jak najbardziej aktualną, także w świecie wojska - technologie informacyjne. Rozwiązania teleinformatyczne stały się ewidentnie jednym z tematów poruszanych podczas targów, na przykład przez IBM Polska, na konferencji „Cyberataki - zaawansowane systemy ochrony” lub konferencji „ Rozwiązania i usługi IT dla obronności”.

W programie wystawy znalazły się również takie wydarzenia jak konferencja naukowa „Konsolidacja polskiego przemysłu obronnego w warunkach konkurencyjnego, europejskiego rynku uzbrojenia”, konferencja „Biznes z wojskiem to pewne pieniądze”, debata „Rzeczpospolitej” pt. „Przed wielkim skokiem. Polski przemysł obronny podczas realizacji programu modernizacji technicznej armii. Doświadczenia – szanse – współpraca międzynarodowa” czy kilkanaście konferencji oraz briefingów prasowych.

Medialny Salon

Tegoroczne wydarzenie prócz rekordowej liczby wystawców oraz zwiedzających przyciągnęło do kieleckiego ośrodka wystawienniczo - kongresowego setki przedstawicieli mediów. W Biurze Prasowym Targów Kielce akredytowało się ponad 564 osób – dziennikarzy, fotoreporterów i ekip telewizyjnych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele takich mediów jak TVP, TVN, Polsat, TVN24, Polsat News, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, Polskie Radio, Wprost, Newsweek, oraz Polską Agencję Prasową, Agencję Informacyjną Reuters. Uczestnictwo w wydarzeniu licznie wzięli przedstawiciele mediów zagranicznych z 12 krajów takich jak Wielka Brytania, Ukraina, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Czechy, Niemcy, Norwegia, Węgry, Grecja, Belgia, Słowacja czy Francja.




Źródło: TARGI KIELCE S.A. 

 

  

Partnerzy