Szukaj w działach:

Dążarki do metalu - urządzenia do specjalnego zastosowania

 

Elektrodrążarka w pracy
 

Wszędzie tam, gdzie obróbka skrawaniem jest trudna w wykonaniu lub też nie jest możliwie, doskonale sprawdzą się drążarki do metalu. Dzięki nim materiały twarde i trudnoskrawalne, jak choćby stale narzędziowe, czy tytan mogą zostać przygotowane z dużą precyzją. Do czego jeszcze służą drążarki i gdzie są wykorzystywane? Odpowiedź na te pytania już za chwilę.

Typu drążarek do metalu

Drążarka może być stosowana do wszystkich materiałów, które przewodzą prąd.

Ze względu na metodę obróbki metali wyróżnia się:

 • elektrodrążarkidrutowe - wycinanie wzorów z metalu odbywa się przy użyciu elektrycznego dłuta. Obrabianie jest bardzo precyzyjne, nawet do 0,001 milimetra, ponieważ wykorzystuje się proces elektroerozji, czyli drążenia iskrą elektryczną.
 • drążarki elektroiskrowe - ich praca opiera się w głównej mierze na wyzyskiwaniu erozji elektrycznej. Jest to więc obróbka ubytkowa wywołująca erozję materiału przy użyciu wyładowań elektrycznych między 2 elektrodami. Tego typu drążarki potrafią drążyć wgłębienia i otwory o rozmaitych, nawet skomplikowanych kształtach w trudnych do obróbki materiałach takich jak na przykład stal hartowana.

 

drążenie na elektrodrążarce
 

Zastosowanie drążarek w przemyśle

Drążarki stosuje się w bardzo wielu obszarach. Przede wszystkim wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie sprawdza się obróbka skrawaniem i wykrawa się bardzo skomplikowane kształty. Oprócz tego za ich pomocą regeneruje się narzędzia, a także wykonuje otwory o małej średnicy. Elektrodrążarki doskonale radzą sobie z tworzeniem narzędzi i elementów czy części maszyn. Cięcie może odbywać się pod różnym kątem i jeśli zajdzie taka potrzeba inny kształt powstaje na górze elementu a inny na dole. Z ich możliwości korzysta się między innymi w przemyśle samochodowym, medycznym lub morskim. Z kolei drążarki elektroiskrowe służą do tworzenia i regeneracji np. wykrojników, matryc, ale też obróbki sprężarek czy prętów paliwowych. Dzięki nim powstają formy odlewnicze, wtryskowe i stemple. Dlatego z ich możliwości korzystają firmy specjalizujące się w energetyce jądrowej. Tego typu maszyny są bardzo kosztowne, ale z drugiej strony stosowane na szeroką skalę do wielu rzeczy, dlatego zawsze warto wybrać sprzęt o wysokiej jakości znanej marki. Tylko w ten sposób będzie można w pełni i przez wiele lat korzystać z możliwości, które oferuje dana drążarka.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 19.03.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy