Szukaj w działach:

Jak bezpieczenie stosować tlen i acetylen do cięcia metali?


Acetylen-tlen gaz który stosowany jest do spawania gazowego, cięcia metali czy lutowania. Gazy te są to jedne z najniebezpieczniejszych grożącymi poparzeniami, cofnięciem się płomienia w skrajnych przypadkach powodujących wybuch.

Butla tlenowa w środku pusta spręża tlen od 200 do 300 bar, natomiast butla acetylenowa wypełniona w środku masą porowatą wypełnioną acetonem w którym spręża się acetylen.

Acetylen ze względu na najlepsze cechy energetyczne ( temperatura płomienia tlen-acetylen wynosi ok 3100C) jest z powodzeniem wykorzystywany we wszystkich procesach spawalniczych. Prędkość spalania mieszanki acetylen-tlen jest 2 do 3 razy szybsza niż prędkość spalania tlenu z innymi gazami palnymi.

Mieszaniny acetylenu z powietrzem i tlenem są silnie wybuchowe w szerokim zakresie tych stężeń tych gazów. Są one najszerszym ze wszystkich zakresów stężeń gazów palnych.

Wybuchają one nawet przy ciśnieniu atmosferycznym , jeżeli temperatura w jakimkolwiek miejscu osiągnie temperaturę zapłonu. Przy wzroście ciśnienia wybuchowość znacznie wzrasta. Niebezpiecznym zjawiskiem jest też odpalanie samego acetylenu.

Przy małej ilości gazu w butli może dojść do cofnięcia się płomienia przez węże do butli. Dlatego też przed takim zjawiskiem powinny chronić spawacza bezpieczniki przy palnikowe oraz przy reduktorowe.

Przy używaniu gazów tlen-acetylen zwracamy też uwagę na sprawne reduktory które na tlenie przykręcamy za pomocą klucza pamiętając o tym by ręce lub rękawice były czyste wolne od tłuszczów i smarów. W połączenie tlenu ze smarami może nastąpić samozapłon i wybuch oraz acetylenowy montowany za pomocą jarzma.   

Zwracamy też uwagę na jakość węży gumowych czy nie są uszkodzone -sparciałe. Do tlenu używamy wąż niebieski do acetylenu brązowy. Acetylen nie jest gazem toksycznym, ale działa dusząco, głównie wskutek obniżenia ciśnienia cząstkowego tlenu w powietrzu, może mieć działanie narkotyczne. Wdychany w stężeniu około 10% objętości wywołuje duszności, zawroty i bóle głowy oraz nudności, a w stężeniu 20-30% również zaburzenia koordynacji ruchowej. Powyżej stężenia 30% może spowodować utratę przytomności , zaburzenia rytmu serca wzrost albo spadek ciśnienia tętniczego krwi, zatrzymanie krążenia.

Więcej na temat tego jak bezpieczenie stosować tlen i acetylen do cięcia metali w kolejnym odcinku projektu "Porady przemysłowe" opowiada Tomasz Nalepa z firmy Air Products Sp. z o.o.

Porady przemysłowe 
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
Air Products Sp. z o.o.
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1781/air-products-sp-z-o-o
Katalog firm Staleo.pl - Gazytechniczne
https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/gazy-techniczne
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Air Products Sp. z o.o.
Komitetu Obrony Robotników 48
02-146 Warszawa
0 801 100 107
POWIĄZANE
Gazy techniczne dla przemysłu metalowego - popularne rodzaje i zastosowanie Gazy techniczne mają zastosowanie nie tylko w przemyśle metalowym - procesach hutniczych ...
User D@y 2020 w nowej odsłonie Coroczne wydarzenie User Day, organizowane przez STIGO w tym roku, w związku z epidemią C...
Bodor Laser Seria X do profesjonalnego cięcia rur Maszyny Bodor z Serii X to inteligentne, wysokiej klasy profesjonalne wycinarki laserowe ...
HSW rozwija park maszynowy i robotyzuje produkcję Huta Stalowa Wola (HSW S.A.) robotyzuje swoje linie produkcyjne, rozwija park maszynowy i...
Wycinarki laserowe do metalu - cięcie z najwyższą precyzją Precyzyjne i dokładne cięcie blachy w zakładach przemysłowych możliwe jest dzięki wycinar...
Wszystko o ExpoWELDING 2018 Targi spawalnicze ExpoWELDING, zlokalizowane w najbardziej uprzemysłowionym regionie Pols...
Partnerzy