Szukaj w działach:

Jak bezpieczenie stosować tlen i acetylen do cięcia metali?


Acetylen-tlen gaz który stosowany jest do spawania gazowego, cięcia metali czy lutowania. Gazy te są to jedne z najniebezpieczniejszych grożącymi poparzeniami, cofnięciem się płomienia w skrajnych przypadkach powodujących wybuch.

Butla tlenowa w środku pusta spręża tlen od 200 do 300 bar, natomiast butla acetylenowa wypełniona w środku masą porowatą wypełnioną acetonem w którym spręża się acetylen.

Acetylen ze względu na najlepsze cechy energetyczne ( temperatura płomienia tlen-acetylen wynosi ok 3100C) jest z powodzeniem wykorzystywany we wszystkich procesach spawalniczych. Prędkość spalania mieszanki acetylen-tlen jest 2 do 3 razy szybsza niż prędkość spalania tlenu z innymi gazami palnymi.

Mieszaniny acetylenu z powietrzem i tlenem są silnie wybuchowe w szerokim zakresie tych stężeń tych gazów. Są one najszerszym ze wszystkich zakresów stężeń gazów palnych.

Wybuchają one nawet przy ciśnieniu atmosferycznym , jeżeli temperatura w jakimkolwiek miejscu osiągnie temperaturę zapłonu. Przy wzroście ciśnienia wybuchowość znacznie wzrasta. Niebezpiecznym zjawiskiem jest też odpalanie samego acetylenu.

Przy małej ilości gazu w butli może dojść do cofnięcia się płomienia przez węże do butli. Dlatego też przed takim zjawiskiem powinny chronić spawacza bezpieczniki przy palnikowe oraz przy reduktorowe.

Przy używaniu gazów tlen-acetylen zwracamy też uwagę na sprawne reduktory które na tlenie przykręcamy za pomocą klucza pamiętając o tym by ręce lub rękawice były czyste wolne od tłuszczów i smarów. W połączenie tlenu ze smarami może nastąpić samozapłon i wybuch oraz acetylenowy montowany za pomocą jarzma.   

Zwracamy też uwagę na jakość węży gumowych czy nie są uszkodzone -sparciałe. Do tlenu używamy wąż niebieski do acetylenu brązowy. Acetylen nie jest gazem toksycznym, ale działa dusząco, głównie wskutek obniżenia ciśnienia cząstkowego tlenu w powietrzu, może mieć działanie narkotyczne. Wdychany w stężeniu około 10% objętości wywołuje duszności, zawroty i bóle głowy oraz nudności, a w stężeniu 20-30% również zaburzenia koordynacji ruchowej. Powyżej stężenia 30% może spowodować utratę przytomności , zaburzenia rytmu serca wzrost albo spadek ciśnienia tętniczego krwi, zatrzymanie krążenia.

Więcej na temat tego jak bezpieczenie stosować tlen i acetylen do cięcia metali w kolejnym odcinku projektu "Porady przemysłowe" opowiada Tomasz Nalepa z firmy Air Products Sp. z o.o.

Porady przemysłowe 
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
Air Products Sp. z o.o.
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1781/air-products-sp-z-o-o
Katalog firm Staleo.pl - Gazytechniczne
https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/gazy-techniczne
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Air Products Sp. z o.o.
Komitetu Obrony Robotników 48
02-146 Warszawa
0 801 100 107
POWIĄZANE
Dobór gazu osłonowego do procesu spawania W metodach spawania MIG/MAG i TIG niezbędnym elementem procesu jest użycie gazu osłonowego...
Dlaczego laser fiber tnie taniej? Laser fiber stał się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych urządzeń CO2. Zawdzięcza to ...
Przewodnik po bloku ITM Industry Europe 2022 Kalejdoskop nowych rozwiązań dla przemysłu, technologie addytywne, panele dyskusyjne, war...
Zrobotyzowane spawanie ram rowerowych uruchamiane SMSem Stanowisko zrobotyzowanego spawania wyposażone zostało w pozycjoner dwuosiowy o udźwigu 25...
Zrobotyzowane cele do obróbki metali OmniVance™ Kładąc podwaliny pod fabrykę przyszłości, firma ABB podczas targów Automatica 2022...
eba metal - specjaliści w obróbce METALU eba - jest polską firmą specjalizującą się w obróbce METALU, oferującą kompleksowe ...
Partnerzy