Szukaj w działach:

Jaką stal do hartowania wybrać?

Temat wyboru stali do obróbki cieplnej stali jest bardzo obszerny, jednak nie należy być przytłoczonym mnogością liczby gatunków stali oraz opcjami parametrów obróbki. Jeżeli podczas wyboru stali do hartowania będziemy kierować się kilkoma prostymi zasadami, obróbka cieplna stali stanie się przewidywalnym i powtarzalnym procesem gwarantującym stabilną jakość produktu za każdym razem.

Podstawowym pierwszym krokiem jest poprawny dobór gatunku stali. Kluczowe jest ustalenie przeznaczenia gotowego produktu, docelowa twardość i inne parametry mechaniczne które chcemy uzyskać. Wpływ ma także proces technologiczny przeprowadzany na elementach oraz dostępne w zakładzie możliwości obróbki cieplnej. Na przykład, jeżeli zakład ma możliwość hartowania jedynie w wodzie jako medium chłodzącym, to znacząco ograniczy liczbę potencjalnych gatunków stali do wyboru.

Podczas wyboru warto również kierować się stopniem czystości wewnętrznej materiału. Ograniczona liczba i rozmiar wtrąceń niemetalicznych czy brak pasmowości materiału to aspekty metalurgiczne, a przez to trudne do skontrolowania przez kupujących. Należy spróbować uzyskać jak najwięcej informacji na ten temat od dostawcy, gdyż niskiej jakości materiał może niekontrolowanie krucho pękać lub nie uzyskiwać jednakowej twardości na całym przekroju.

Korzystne jest także zwracanie uwagi na powtarzalność składu chemicznego materiału pomiędzy różnymi partiami, co gwarantuje przewidywalne zachowywanie się materiału podczas ustalonego procesu technologicznego. Ma to szczególne znaczenie dla niskostopowych i niskowęglowych stali, gdyż są one bardziej wrażliwe na niestabilność parametrów hartowania. Producenci mogą zawęzić zakres dopuszczalnych odchyłek zawartości poszczególnych pierwiastków stopowych względem zakresów określonych w normach - warto więc pamiętać o tej możliwości gdy celem jest uzyskanie stabilnej i powtarzalnej produkcji.

Także przygotowawcze aspekty procesów technologicznych, takich jak cieplne lub mechaniczne wycinanie przygotówek, mają wpływ na wybór stali. Wtedy kluczowe są odpowiednie tolerancje wymiarowe dostarczonego materiału, szczególnie gdy mamy do czynienia z masową produkcją z materiału w formie taśmy. Łatwość obróbki mechanicznej ma znaczenie gdy konieczna jest obróbka skrawaniem elementu przed hartowaniem, więc warto sprawdzić czy materiał dostarczany jest w stanie nieutwardzonym. 

Więcej na temat stali do obróbki cieplnej, w kolejnym odcinku "Porady maszynowe" opowiada Adam Gola z SSAB Poland.

Porady maszynowe
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
SSAB Poland
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1090/ssab-poland-sp-z-o-o
Katalog firm - Hartowanie
https://staleo.pl/katalog-firm/obrobka-powierzchniowa/hartowanie-ulepszanie-cieplne
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy