Szukaj w działach:

Frezowanie CNC - 3 rzeczy, które warto wiedzieć na jego temat

Frezowanie CNC na frezarce cnc
 

Choć frezowanie CNC nie wydaje się skomplikowanym procesem to ta metoda obróbki metalu, pozwala na uzyskanie prawie każdego kształtu, nawet bardzo skomplikowanego, nadając mu również określony wymiar i właściwość powierzchni. Co jeszcze warto wiedzieć na temat frezowania CNC? Jakie możliwości daje ta technologia i gdzie jest stosowana? Odpowiedź została zawarta w tym tekście.

Na czym polega frezowanie CNC? 

Najprościej mówiąc proces obróbki, odbywa się poprzez oddzielenie od większego materiału, kawałek po kawałku, jego naddatku/skrawków do momentu aż uzyska się określony kształt. Dzieje się to z użyciem frezarki lub centra obróbczego sterowanego komputerowo. W czasie jego trwania frez, czyli narzędzie tnące wykonuje ruch obrotowy, a materiał, który jest obrabiany - posuwisty względem freza. Obróbkę tego typu można stosować zarówno do powierzchni krzywoliniowych, jak i płaszczyzn. 

Najważniejsze zalety frezowania CNC?

Frezowanie CNC to obecnie jedna z częściej wybieranych metod modelowania różnych materiałów. Dzieje się tak dlatego, że posiada wiele zalet, które wpływają na produkcję w rozmaitych typach zakładów. Przede wszystkim możliwość automatycznego sterowania maszyną wpłynęło na zmniejszenie czasu potrzebnego na wykonanie danego elementu. Dodatkowo nie wpływa to na jakość uzyskiwanych wyrobów, a wręcz umożliwia tworzenie takich o bardziej skomplikowanych kształtach i wytwarzanie ich z większą precyzją. Ponadto frezowanie CNC pozwala również na większą powtarzalność kształtów i całego procesu obróbki powierzchni.

Gdzie wykorzystywane jest frezowanie CNC?

Metoda ta stosowana jest zwykle w zakładach o trzech typach produkcji. Podział ten dotyczy ilości tworzonych elementów.

 1. Produkcji jednostkowej - do wytwarzania pojedynczych egzemplarzy wymagających dokładności w czasie ich powstawania, na przykład prototypów, a w narzędziowniach do wykonywania matryc, form, tłoczników itp.
 2. Produkcji seryjnej - w zakładach zajmujących się produkcją maszyn brak konieczności przezbrojenia frezarki CNC skraca czas produkcji. Poza tym urządzenie umożliwia usprawnienie procesu wprowadzania nowych rozwiązań do produktów, tworzenie zupełnie nowych i o większym stopniu skomplikowania.
 3. Produkcji masowej - zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym frezowanie CNC pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji części. Co więcej, urządzenia te dają możliwość modernizacji oraz konfiguracji i przez to zapewniają większą elastyczność na linii produkcyjnej.

Frezarki CNC są wykorzystywane w wielu dziedzinach i obszarach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybkość, precyzja i różnorodne efekty pracy. Bez tych nowoczesnych urządzeń z pewnością rozwój produkcji nie byłyby możliwy aż na taką dużą skalę.
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 21.08.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy