Szukaj w działach:

Jak poprawić efektywność energetyczną firmy?


Jaka jest cena energii elektrycznej? Jedno jest pewne – będzie rosnąć. Ceny podnoszone są już od kilku miesięcy, a z początkiem 2019 roku boleśnie da o sobie znać w bardzo wielu przedsiębiorstwach.


Taka sytuacja wymusza na włascicielach firm i osobach zarządzających podjęcie działań, które pozwolą zmniejszyć wpływ wzrostu cen energii na prowadzoną działalność. Jest to konieczne, aby firmy mogły pozostać konkurencyjne w zmieniających się warunkach.

- „Podwyżki cen energii elektrycznej, których jesteśmy w chwili obecnej świadkami, są z jednej strony bardzo bolesne dla przedsiębiorców, ale z drugiej strony są bodźcem do szybkiego działania. Zdecydowane działania proefektywnościowe mogą nie tylko zredukować wpływ wzrostu cen na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale również podnieść jego wartość w oczach klientów i konkurencyjność. Co zrobić? Analizować faktury i realne dane dotyczące zużycia energii elektrycznej, które można uzyskać już po miesięcznym wypożyczeniu systemu EnVidis. Działania te już na samym początku mogą przyczynić się do wygenerowania oszczędności sięgających od 10 do 30%” – mówi Mateusz Zajchowski, Specjalista ds. monitoringu mediów w firmie ASTOR.

Jak zminimalizować skutki podwyżki cen energii elektrycznej? 3 sposoby poprawy efektywności energetycznej.

1. Zweryfikuj i przeanalizuj faktury

Podwyżki cen energii elektrycznej dotkną wszystkich, niezależnie od wielkości firmy czy branży. Dlatego niezbędne jest podjęcie działań, które pozwolą podnieść efektywność energetyczną procesów, zmniejszą straty i poprawią wykorzystanie energii. Kolejnym krokiem który może przynieść optymalizację kosztów – analiza faktur.

Szczególnie w firmach średniej wielkości, które operują w ramach ogólnodostępnych taryf energetycznych. Dokładne przyglądnięcie się fakturom za energię może pozwolić na ocenę poprawności doboru poziomu mocy zamówionej,  ponieważ składnik stały (zależny tylko od jednego parametru) może stanowić nawet 15% wartości faktury.

Dodatkowo konfrontacja wybranej taryfy ze sposobem działania danego podmiotu pozwala na wstępną ocenę tego, czy dana taryfa jest dobrana poprawnie. 

2. Sprawdź umowę i warunki zakupu energii elektrycznej

W małych i średnich przedsiębiorstwach analiza realnego zużycia na przyłączu głównym może przynieść korzyści, dzięki możliwości dopasowania mocy zamówionej do rzeczywistego zapotrzebowania oraz weryfikacji poprawności doboru taryfy. Optymalizacja tych dwóch parametrów może przynieść oszczędności sięgające nawet 15%. Ponadto, bardzo przydatnym narzędziem może być strażnik mocy umownej, który – informując o ryzyku przekroczenia mocy zamówionej – pozwala uchronić się przed naliczeniem dodatkowych opłat związanych z takim przekroczeniem.

3. Monitoring zużycia energii elektrycznej

Pierwsze działania związane analizą rzeczywistego profilu zużycia energii mogą zostać podjęte już po kilku dniach pracy systemu. Im dłużej będzie pracował, tym bardziej precyzyjne wnioski będzie można wyciągnąć, a miesięczny audyt pozwoli na dokładne przyjrzenie się zapotrzebowaniu na moc w czasie jednego okresu rozliczeniowego.

Połączenie tych informacji z analizą faktur z okresu dłuższego pozwala na precyzyjne wyznaczenie wystarczającego poziomu mocy zamówionej oraz optymalnej taryfy. Ponadto, skorelowanie pomiarów rzeczywistych z analizą pracy urządzeń znajdujących się w obrębie zakładu pozwala na wytypowanie obszarów, którym warto byłoby się przyjrzeć bliżej, ze względu na potencjał optymalizacji sposobu pracy, co może przełożyć na dalsze oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. 


Źródło: ASTOR


POWIĄZANE
Świat nauki i biznesu na LUMENtech 2020 Forum Techniki Świetlnej LUMENtech wraz z towarzyszącą wystawą to spotkanie biznesowe ski...
Ventor o (r)ewolucji w przemyśle. CZ.5 Jakie części samochodowe produkuje Polska? W jakich częściach Polska się specjalizuje? W L...
Jak optymalizować procesy w przedsiębiorstwie? Proces produkcyjny pochłania wiele zasobów, takich jak media tradycyjne, gazy tech...
Branżowe inwestycje w KSSE Pięć firm rozpocznie inwestycje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE).Pięć...
Targi Packaging Innovations ruszają z podcastami Ruszyła seria autorskich podcastów „Packaging Innovations – Rozmowy sp...
Kolejna edycja LUMENexpo w Expo Silesia Kolejna edycja Targów Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salonu Elektrotechniki Prz...
Partnerzy