Szukaj w działach:

Branża maszynowa w 2017 roku

 

Branża maszynowa w 2017 roku
Fot.: Prima Power Central Europe  

Koncepcja Przemysłu 4.0. to niewątpliwie główny nurt obecnych dyskusji wśród prezesów, jak i osób zarządzających produkcją w zakładach przemysłowych.

Idea Industry 4.0 stała się myślą przewodnią tego roku. Duża rola przypisywana była integracji procesów wytwórczych w jeden zautomatyzowany system produkcyjny. Przedsiębiorcy z większym zapałem zaczęli wdrażać innowacyjne koncepcje, dzięki czemu zwiększyła się konkurencyjność polskich firm na rynkach europejskich. Optymistyczne nastroje, koncentracja na klientach, zwiększenie udziału w targach branżowych oraz wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 – tak w duży skrócie można opisać branżę maszynową w 2017 roku.

Industry 4.0 w inteligentnej fabryce

Wprowadzenie do przemysłu koncepcji Industry 4.0. bezwzględnie pochłonęło największą część dyskusji w branży. Idea ta oznacza;, że wszystkie aplikacje zostaną ze sobą połączone, tworząc tym samym jeden zintegrowany system. Aplikacje kierujące procesami produkcyjnymi, zarządzaniem przedsiębiorstwem, kontaktami z klientami i kontrahentami, czy wszystkie związane z nimi dane nie tylko ulegną połączeniu, ale także będą na bieżąco poddawane analizie. Scalenie ich z symulacją cyfrową sprawi, że wprowadzone ustawienia produkcyjne będą mogły być testowane, zanim zostaną wdrożone do oprogramowania w stanie rzeczywistym. Także dostęp do wielu informacji stanie się łatwiejszy dzięki zastosowaniu czujników w sieci przemysłowego internetu rzeczy (IoT), które posłużą do komunikacji między elementami wytwarzanymi a zajmującymi się ich obróbką maszynami. To natomiast przełoży się na całościowe sterowanie procesem produkcyjnym.

 

Prima Power Central Europe
Fot.: Staleo.pl (Prima Power - park maszynowy w fabryce Porta Drzwi)

Największe Polskie firmy z branży przemysłowej zabierały głos w tym temacie, odnosząc się do wprowadzenia czwartej rewolucji przemysłowej do swoich zakładów produkcyjnych. – „Każde przedsiębiorstwo produkcyjne, chcąc rozwijać się na obecnym rynku, musi wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom klientów. Z tego względu również nasza Grupa opracowała innowacyjną koncepcję, wpisującą się w ideę Przemysłu 4.0. „All in one the only one” to koncepcja, zgodnie z którą wszystkie nasze maszyny mogą zostać zintegrowane w jeden system produkcyjny. Stworzenie innowacyjnego parku maszynowego w inteligentnej fabryce jest kluczowe zwłaszcza dla przedsiębiorstw, którym zależy na osiągnięciu pełnej elastyczności i wydajności produkcji” – tłumaczy Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe. Chcąc zatem osiągnąć konkurencyjność na rynku, firmy zaczęły wprowadzać nowe rozwiązania w zakresie inteligentnej fabryki. Smart factory to jeden z elementów Industry 4.0. Jej zadaniem jest wspieranie zasobów ludzkich oraz maszyn, za pomocą systemów cyber-fizycznych. Taka fabryka może samodzielnie kontrolować proces produkcyjny, a także utrzymywać maszyny w doskonałym stanie poprzez bieżące analizy.

Automatyzacja – klucz do nowoczesnej produkcji

W branży od dłuższego czasu poruszany jest temat automatyzacji. Aktualnie jednak wiele przedsiębiorców - dotąd dość sceptycznie nastawionych do tego procesu - zaczęło stawiać na wdrażanie nowych rozwiązań do swoich fabryk. Te zabiegi mają na celu osiągnięcie większej konkurencyjności na rynku przemysłowym. Firmy, które nie zdecydują się na wprowadzenie automatyzacji czy robotyzacji zostaną w tyle za mocno rozwijającą się konkurencją. W zrozumieniu przekazów oraz korzyści ze wdrożenia takich rozwiązań niewątpliwie pomocne są raporty, jak i konferencje branżowe, które na bardzo szeroką skalę poruszają problem słabego wdrażania innowacji przez przedsiębiorców. Poddając analizie obecny rok z latami poprzednimi, widoczny jest wyraźny wzrost w tym zakresie.

Targi oraz konferencje branżowe

Obecnie coraz bardziej zauważalna staje się koncentracja na omawianiu zasadniczych kwestii dla branży przemysłowej, w tym również maszynowej. W tym celu wiele prywatnych podmiotów, a także mediów decyduje się na organizacje tematycznych branżowych konferencji, których celem jest odkrycie odpowiedzi na wiele nurtujących cały sektor pytań. Niezaprzeczalnie  najbardziej cieszącą się tematyką spotkań w 2017 roku był Przemysł 4.0 i jego pochodne, czyli smart factory oraz internet of things, w kontekście zarówno wdrażania go w polskich przedsiębiorstwach, ale także w ujęciu holistycznym.


Zobacz profil firmy Prima Power na Staleo.plŹródło: Prima Power Central Europe, Staleo.pl

Dodano 11.12.2017
Podziel się
powrót

Newsletter

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy