Szukaj w działach:

Dobór gazu osłonowego do procesu spawania


W metodach spawania MIG/MAG i TIG niezbędnym elementem procesu jest użycie gazu osłonowego. Jego nie jedynym , ale podstawowym zadaniem jest osłona ciekłego metalu w jeziorku spawalniczym przed szkodliwym wpływem azotu i tlenu z powietrza.

Do tego celu stosuje się 3 podstawowe gazy techniczne, 2 obojętne ( argon i hel ) oraz gaz aktywny CO2. Gazy te używamy jako pojedynczy składnik osłony lub w mieszankach, gdzie głównym elementem jest Ar. Różne kombinacje mieszanek w celu uzyskania unikalnych zalet uzupełniane są niewielkimi dodatkami O2, H2 lub N2.

Każdy pojedynczy gaz ma swoje indywidualne własności fizyczne , które szczególnie w mieszankach znacznie wpływają na właściwości spoin i przebieg procesu spawania. Osłona gazowa chroniąc ciekły metal w spoinie przed dostępem powietrza, co jest jej podstawowym zadaniem, spełnia wiele innych ważnych zadań.

Chcąc wybrać rodzaj osłony potrzebujemy wiedzieć jaki gatunek materiału mamy do pospawania i na jaką technologię się decydujemy (TIG, MAG/MIG). Mając tę podstawową wiedzę możemy być pewni, że dokonamy właściwego doboru gazu do osłony spoiny. 

Po co w takim razie na rynku mamy do dyspozycji kilkadziesiąt mieszanek, ponieważ technolodzy i inżynierowie spawalnicy potrafią dobrać taki rodzaj osłony, że wykonanie spoiny nie tylko jest możliwe, ale przynosi dodatkowe efekty, np. 

 • obniżenie kosztów spawania ( robocizna, oszczędność gazu i drutu, odpryski)
 • większa wytrzymałość  złączy
 • ochrona środowiska ( redukcja pyłów, gazów i ozonu).

Do tego potrzebna jest jednak dodatkowa wiedza.

Więcej na temat doboru gazu osłonowego w kolejnym odcinku projektu "Porady przemysłowe" podpowiada Jerzy Firlej z firmy Air Products Sp. z o.o.

Porady przemysłowe 
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi
Air Products Sp. z o.o.
https://staleo.pl/katalog-firm/firma/1781/air-products-sp-z-o-o
Katalog firm Staleo.pl - Gazytechniczne
https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/gazy-techniczne
Kooperator- wyślij zapytanie
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy