Szukaj w działach:

Podlaskie firmy stawiają na fachowców

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Rozpoczęła się rekrutacja do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10 w Białymstoku. Od września młodzi ludzie zaczną uczyć się tu zawodów: mechatronik, operator obrabiarek skrawających, magazynier - logistyk, elektronik. Kierunki te są odpowiedzią na zapotrzebowanie fachowców w zakładach podlaskich przedsiębiorców. Pracodawcy już płacą za praktyki i kuszą wizją zatrudnienia absolwentów na stałe. Klaster Obróbki Metali odpowiada za koordynację działań mających na celu uruchomienia wymienionych klas.

Alex, Samasz, AC, Jazon, ChM, Budrad - te przedsiębiorstwa włączyły się w akcję, którą zapoczątkował Tadeusz Ożarowski, szef spółki Alex z Kleosina, produkującej samochodowe instalacje gazowe. Dzięki jego staraniom w zeszłym roku kilkunastu nastolatków rozpoczęło naukę w klasie mechatronicznej. Od samego początku koncentrowano się na praktycznym szkoleniu zawodowym. Chłopcy odbywający staż otrzymali umowy o pracę jako pracownicy młodociani i zaczęli zarabiać swoje pierwsze pieniądze. Tak będzie i teraz, a oferta edukacyjna została poszerzona o nowe kierunki.

- „Nie ma co ukrywać: sytuacja na rynku pracy jest taka, że w firmach brakuje fachowców. Stąd też odpowiedź w postaci utworzenia kierunków, które będą kuźnią przyszłych kadr. Uczniowie zobaczą, jak wygląda środowisko pracy w podlaskich zakładach, a po ukończeniu szkoły będą mieli pewny fach w ręku i możliwość rozpoczęcia pracy „od zaraz” - opowiada Sebastian Rynkiewicz, prezes i koordynator Klastra Obróbki Metali. - „Przedsiębiorcy myślą przyszłościowo, wzięli po prostu sprawy w swoje ręce, nie czekając na to, co wydarzy się w systemie edukacji. To zresztą bardzo atrakcyjni pracodawcy, znani nie tylko w Polsce, operujący w międzynarodowym środowisku, wytwarzający w swoich zakładach innowacyjne produkty na skalę międzynarodową.”

Tadeusz Ożarowski pozytywnie ocenia bieżący przebieg projektu. Do firmy Alex trafiło na praktyki sześciu pierwszoroczniaków. Jak przyznaje, lubią pracować, bo zarabiają pieniądze.

- „Dlatego też możemy od nich wymagać zaangażowania. Na miejscu uczą się zasad i standardów panujących w naszym przedsiębiorstwie, wdrażają się w nasz tryb pracy. Jako absolwenci będą obeznani z tym, co i jak robimy. To potencjalni pracownicy, których warto zatrudnić” - podkreśla Tadeusz Ożarowski.

stażyści przy pracy
 

Według Agnieszki Guzik, wicedyrektorki Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10 w Białymstoku, zawód mechatronika jest niezbędny w podlaskich przedsiębiorstwach, więc uczniowie po ukończeniu szkoły zdecydowanie nie będą mieli kłopotu z miejscem pracy.

- „Już dziś mają gwarancję zatrudnienia w miejscach odbywania praktyk. Realizacja projektu rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki zaangażowaniu pracodawców i stałej współpracy ze szkołą. Jak widać, zapotrzebowanie jest i na inne zawody, stąd kolejne kierunki wchodzą do naszej oferty. Firmy chcą inwestować w praktyczną naukę zawodu i pracowników młodocianych, widzą w tym przyszłość. To właśnie z ich inicjatywy i potrzeb rynku pracy powstają nowe kierunki kształcenia: operator obrabiarek skrawających, magazynier - logistyk. Na wszystkich uczniów czekają miejsca praktyk u podlaskich przedsiębiorców od września 2020 r.” - tłumaczy.

Agnieszka Guzik uzasadnia, że możliwość zarabiania swoich pierwszych pieniędzy, jest dla młodzieży bardzo motywująca.

- „Mówią, że o takim kieszonkowym mogliby tylko pomarzyć, a tu mają pieniądze co miesiąc na koncie i jeszcze uczą się zawodu. Z pewnością również ich to dyscyplinuje, pilnują, aby mieć 100 procent obecności na zajęciach praktycznych” - dodaje wicedyrektorka.

Mechatronik to zawód dla tych, którzy są zainteresowani innowacjami technicznymi, przygotowującymi do sprawnego posługiwania się najnowocześniejszym sprzętem. Absolwent tej dziedziny staje się specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, elektroniki, elektrotechniki, mechaniki, sterowania, automatyki czy robotyki. 

Natomiast operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w odpowiednim stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo, jak również tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. 

Ze względów bezpieczeństwa, z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, obecnie wniosek do szkoły o przyjęcie można uzupełnić on-line na stronie: www.zsbialystok.edu.pl


Źródło: Klaster Obróbki Metali 

POWIĄZANE
Warsztaty stolarskie na DremaSilesia 2019 Po raz kolejny w Sosnowcu podczas targów DremaSilesia 2019 odbędą się warsztaty st...
Druga odsłona Click-Watch-Talk 2.0 Online 5 bloków tematycznych, kilkunastu ekspertów z branży materiałów komp...
Zmiana terminu Targów INDUSTRYmeeting Z uwagi na aktualną sytuacją epidemiologiczną i obostrzenia, które niezmiennie obo...
Nowości w energetyce i ciepłownictwie Specjaliści pracujący w sektorze energetycznym i ciepłowniczym spotkają się 10 grudnia w ...
Packaging Innovations 2019 z nowościami Odbywające się w dniach 2-3 kwietnia 2019 r. w EXPO XXI Warszawa Międzynarodowe Targi Opa...
Taropak wskazuje trendy w branży opakowań Taropak to targi opakowań o najdłużej tradycji w Polsce. W tym roku odbyła się już 33 edy...
Partnerzy