Szukaj w działach:

Podlaskie firmy stawiają na fachowców

 

 

Rozpoczęła się rekrutacja do Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10 w Białymstoku. Od września młodzi ludzie zaczną uczyć się tu zawodów: mechatronik, operator obrabiarek skrawających, magazynier - logistyk, elektronik. Kierunki te są odpowiedzią na zapotrzebowanie fachowców w zakładach podlaskich przedsiębiorców. Pracodawcy już płacą za praktyki i kuszą wizją zatrudnienia absolwentów na stałe. Klaster Obróbki Metali odpowiada za koordynację działań mających na celu uruchomienia wymienionych klas.

Alex, Samasz, AC, Jazon, ChM, Budrad - te przedsiębiorstwa włączyły się w akcję, którą zapoczątkował Tadeusz Ożarowski, szef spółki Alex z Kleosina, produkującej samochodowe instalacje gazowe. Dzięki jego staraniom w zeszłym roku kilkunastu nastolatków rozpoczęło naukę w klasie mechatronicznej. Od samego początku koncentrowano się na praktycznym szkoleniu zawodowym. Chłopcy odbywający staż otrzymali umowy o pracę jako pracownicy młodociani i zaczęli zarabiać swoje pierwsze pieniądze. Tak będzie i teraz, a oferta edukacyjna została poszerzona o nowe kierunki.

- „Nie ma co ukrywać: sytuacja na rynku pracy jest taka, że w firmach brakuje fachowców. Stąd też odpowiedź w postaci utworzenia kierunków, które będą kuźnią przyszłych kadr. Uczniowie zobaczą, jak wygląda środowisko pracy w podlaskich zakładach, a po ukończeniu szkoły będą mieli pewny fach w ręku i możliwość rozpoczęcia pracy „od zaraz” - opowiada Sebastian Rynkiewicz, prezes i koordynator Klastra Obróbki Metali. - „Przedsiębiorcy myślą przyszłościowo, wzięli po prostu sprawy w swoje ręce, nie czekając na to, co wydarzy się w systemie edukacji. To zresztą bardzo atrakcyjni pracodawcy, znani nie tylko w Polsce, operujący w międzynarodowym środowisku, wytwarzający w swoich zakładach innowacyjne produkty na skalę międzynarodową.”

Tadeusz Ożarowski pozytywnie ocenia bieżący przebieg projektu. Do firmy Alex trafiło na praktyki sześciu pierwszoroczniaków. Jak przyznaje, lubią pracować, bo zarabiają pieniądze.

- „Dlatego też możemy od nich wymagać zaangażowania. Na miejscu uczą się zasad i standardów panujących w naszym przedsiębiorstwie, wdrażają się w nasz tryb pracy. Jako absolwenci będą obeznani z tym, co i jak robimy. To potencjalni pracownicy, których warto zatrudnić” - podkreśla Tadeusz Ożarowski.

stażyści przy pracy
 

Według Agnieszki Guzik, wicedyrektorki Branżowej Szkoły I Stopnia nr 10 w Białymstoku, zawód mechatronika jest niezbędny w podlaskich przedsiębiorstwach, więc uczniowie po ukończeniu szkoły zdecydowanie nie będą mieli kłopotu z miejscem pracy.

- „Już dziś mają gwarancję zatrudnienia w miejscach odbywania praktyk. Realizacja projektu rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki zaangażowaniu pracodawców i stałej współpracy ze szkołą. Jak widać, zapotrzebowanie jest i na inne zawody, stąd kolejne kierunki wchodzą do naszej oferty. Firmy chcą inwestować w praktyczną naukę zawodu i pracowników młodocianych, widzą w tym przyszłość. To właśnie z ich inicjatywy i potrzeb rynku pracy powstają nowe kierunki kształcenia: operator obrabiarek skrawających, magazynier - logistyk. Na wszystkich uczniów czekają miejsca praktyk u podlaskich przedsiębiorców od września 2020 r.” - tłumaczy.

Agnieszka Guzik uzasadnia, że możliwość zarabiania swoich pierwszych pieniędzy, jest dla młodzieży bardzo motywująca.

- „Mówią, że o takim kieszonkowym mogliby tylko pomarzyć, a tu mają pieniądze co miesiąc na koncie i jeszcze uczą się zawodu. Z pewnością również ich to dyscyplinuje, pilnują, aby mieć 100 procent obecności na zajęciach praktycznych” - dodaje wicedyrektorka.

Mechatronik to zawód dla tych, którzy są zainteresowani innowacjami technicznymi, przygotowującymi do sprawnego posługiwania się najnowocześniejszym sprzętem. Absolwent tej dziedziny staje się specjalistą posiadającym wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, elektroniki, elektrotechniki, mechaniki, sterowania, automatyki czy robotyki. 

Natomiast operator obrabiarek skrawających obsługuje i utrzymuje w odpowiednim stanie technicznym nowoczesne maszyny do obróbki skrawaniem. Są to zarówno maszyny sterowane cyfrowo, jak również tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. 

Ze względów bezpieczeństwa, z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, obecnie wniosek do szkoły o przyjęcie można uzupełnić on-line na stronie: www.zsbialystok.edu.pl


Źródło: Klaster Obróbki Metali 

POWIĄZANE
Tajniki cyfrowej transformacji w przemyśle Firmy, które wkraczają na ścieżkę transformacji przemysłowej, czerpią z tego ogrom...
Targi w Krakowie jednoczą się z branżą EXPO Kraków od przeszło 5 lat gromadzi gości w czasie licznych targów, kong...
Firmy zrzeszone w KOM inwestują w młodzież 15 czerwca ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych, która potrwa do 1...
Srebrna Oznaka Doskonałości dla Klastra Obróbki Metali Klaster Obróbki Metali (KOM) otrzymał certyfikat standardów zarządzania kla...
Jak zarządzać organizacją? Czasopismo Production Manager zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu Production...
Bezpieczny i komfortowy magazyn zautomatyzowany Ogromny asortyment materiałów, olbrzymie przestrzenie magazynowe i związana z tym ...
Partnerzy