Szukaj w działach:

Czym się kierować przy wyborze wycinarki laserowej do blach?


Wycinarki laserowe są obecnie jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń służących do obróbki blachy.
 Swoje zastosowanie znajdują w większości gałęzi przemysłu min. w branży maszyn rolniczych, branży lotniczej, maszynowej czy szeroko pojętego automotive.

Pomimo że wycinarki laserowe są dostępne na rynku już od dłuższego czasu, odpowiedni wybór optymalnego rozwiązania wciąż nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też przed zakupem maszyny należy przemyśleć, które urządzenie najlepiej zaspokoi potrzeby produkcyjne firmy.

Podstawową różnicą dostępnych na rynku urządzeń jest wbudowane źródło lasera. Użytkownicy, w zależności od swoich wymagań, mają do wyboru trzy rodzaje rezonatorów. Wycinarki z laserem CO2, laserem światłowodowym Fiber oraz najnowsze maszyny z laserem DDL (Direct Diode Laser). Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety w zależności od stawianych im oczekiwań. 

Proces cięcia większości metali zachodzi szybciej na laserze typu DDL oraz laserach Fiber, zdarzają się jednak aplikacje, dla których aby uzyskać odpowiednią jakość cięcia wymagany jest laser CO2.

Faktem jest, iż w branży przemysłowej technologia DDL oraz Fiber w szybkim tempie wypiera lasery CO2. 
Głównymi argumentami są znacznie wyższe prędkości cięcia, wyższa efektywność energetyczna oraz niższe koszty eksploatacji.
Podsumowując, proces wycinania laserowego na laserach typu DDL oraz Fiber jest tańszy i szybszy niż przy użyciu technologii CO2.

Zdecydowana większość klientów decydująca się na zakup wycinarki laserowej będzie wykorzystywać maszynę do cięcia materiałów cienkich. Najczęściej tego typu maszyny stosowane są do cięcia blach do 30mm. Powyżej tej grubości bardziej ekonomicznym rozwiązaniem mogą się okazać przecinarki plazmowe lub wodne.

Jednym z kluczowych parametrów warunkującym zdolność obróbczą maszyny jest wielkość jej stołu. Podstawowym i najbardziej popularnymi rozmiarami są stoły o wymiarach 1,5x3 oraz 4x2m. Aby w pełni wykorzystać potencjał wycinarki laserowej, klienci decydujący się na zakup maszyny powinni zwrócić uwagę na zastosowane rozwiązania techniczne. Czołowi producenci w swych maszynach oferują wyposażenie, które w znacznym stopniu zwiększa efektywność pracy maszyny oraz ułatwia jej obsługę.

Szczególnie ważnym narzędziem wpływającym na stabilność procesu cięcia jest system automatycznej wymiany dyszy wraz z magazynem. 
Dzięki temu rozwiązaniu maszyna automatycznie wymienia dyszę i kalibruje się zależności od obrabianego materiału. 
Eliminuje to konieczność przerwania pracy i ręcznej wymiany dyszy przez operatora przy każdej zmianie materiału. 

Bardzo doceniamy wyposażeniem dodatkowym jest również hydrauliczny podnośnik arkusza blachy. Umożliwia on bazowanie materiału nad stołem maszyny bez ryzyka jego zarysowania. Jest to szczególnie przydatne podczas obróbki materiałów narażonych na uszkodzenie takich jak aluminium czy stal nierdzewna.

Pomimo że nowoczesne wycinarki laserowe nie wymagają częstej konserwacji to należy pamiętać, że często pełnią one kluczowa role w procesie produkcyjnym.Każdy nieplanowany przestój generuje znaczne strat, dlatego podczas wyboru dostawcy maszyny nie należy kierować się tylko najniższą ceną, ale warto zwrócić uwagę na opiekę serwisową oraz pogwarancyjną.

Więcej na temat tego czym się kierować przy wyborze wycinarki laserowej do blach, w kolejnym odcinku projektu "Porady maszynowe" opowiada Dawid Wolniak z firmy Yamazaki Mazak Central Europe Sp. z o.o.

Porady przemysłowe 
https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/video/format-ekspert-radzi

YAMAZAKI MAZAK CENTRAL EUROPE SP. Z O.O. ODDZIAŁ W POLSCE
Trasa Renców 33
40-865 Katowice
+48 32 35 004 60
Polecamy:
POWIĄZANE
Weni Laser Fiber Seria G - Cięcie metali | Weni Fiber G Series - cutting metal Przedstawiamy możliwości Laserów Fiber WEni z serii G Stal węglowa, Stal nierdzewna...
CENTRUM MASZYN CNC dystrybutorem BODOR w Polsce CENTRUM MASZYN CNC Sp. z o.o. zostało wyłącznym dystrybutorem wycinarek laserowych marki ...
Maszyny Polskie liderem wśród importerów laserów Maszyny Polskie jako pierwsza firma w naszym kraju sprzedała pięć laserów fiber o ...
Dni Otwarte w Prima Power – nowy Laser Genius + Od 13 września br. Prima Power zaprasza do swojej podwarszawskiej siedziby na Dni Otwarte...
Nowy wymiar produkcji Yamazaki Mazak na EMO 2023 Obecność firmy Yamazaki Mazak na targach EMO 2023 będzie odzwierciedlała kompleksową wizj...
Nowości Prima Power na Targach STOM 2017 Punch Genius + Compact Express oraz Laser Genius - to dwie nowe maszyny firmy Prima Power...
Partnerzy