Szukaj w działach:
Wiedza

Znakowarki do metalu - rodzaje, zalety i zastosowanie

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 


Znakowarki do metali, czyli urządzenia do grawerowania i znakowania przedmiotów mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także przyspieszają pracę na produkcji.


Ich wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. W jednym bowiem sprawdzą się lepiej mobilne znakowarki, w innym ręczne czy bezprzewodowe, a w jeszcze innych kluczową rolę będzie odgrywała siła. W artykule przyjrzymy się znakowarkom do metalu, uwzględniając metodę znakowania. 

Znakowarki laserowe - chętnie wybierany sposób na znakowanie przemysłowe

Znakowarki tego typu to obecnie bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia często wykorzystywane w zakładach przemysłowych. Metoda ta polega na podgrzaniu materiału i wypaleniu w nim za pomocą skupionej wiązki światła określonego wzoru, bez zmieniania jego postaci i konieczności usuwania resztek. 

Proces odbywa się niezwykle szybko (kilka-kilkanaście metrów na sekundę) i w sposób bezkontaktowy. Znakowanie laserowe umożliwia również wykonanie bardzo precyzyjnych oznaczeń, które są trwałe (odporne na ścieranie, światło UV czy chemikalia) i trudne do sfałszowania. Znakowarki tego typu doskonale radzą sobie ze znakowaniem trudnodostępnych elementów lub powierzchni o nieregularnym kształcie. Metoda ta pozwala na automatyzację obróbki, przez co jest elastyczna - system można programować nawet w czasie rzeczywistym. 

Choć koszty eksploatacji i konserwacji są niskie, to trzeba pamiętać o tym, że zakup takiej znakowarki jest dużym wydatkiem. Poza tym, do wad zaliczyć można także brak znakowania wielokolorowego. Niemniej znakowarki laserowe są chętnie stosowane w motoryzacji, lotnictwie, przemyśle elektronicznym lub chemicznym.

znakowarka znakowanie metalu


Znakowarki mikroudarowe (mikropunktowe, dot peen) - do dużych serii

Działanie znakowarek mikroudarowych opiera się na wykorzystaniu igły diamentowej, rylca z węglika spiekanego lub karbidowej końcówki, która wykonuje znakowanie uderzając w metalowy element. W ten sposób na powierzchni tworzą się mikro otwory gęsto rozmieszczone obok siebie. Znaki-symbole są widoczne w momencie, kiedy połączą się ze sobą, a światło odpowiednio odbija się od nich.

Znakowanie mikroudarowe posiada wiele zalet. Do najważniejszych należą wydajność, szybkość, programowalność, niskie koszty. Nacisk na powierzchnię w trakcie znakowania nie jest duży, dlatego metoda jest stosowana na elementach o delikatnej strukturze lub wymagających specjalnej uwagi, bo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa np. komponentach konstrukcyjnych silników lub podzespołach wykorzystywanych w lotnictwie czy kosmonautyce. Co ciekawe, dzięki możliwości regulacji głębokości znaków za pomocą znakowarek mikroudarowych, można tworzyć trwałe albo łatwousuwalne znaki.

ręczna znakowarka do metalu


Różnice w znakowarkach mikropunktowych o napędzie elektromagnetycznym i pneumatycznym

W znakowarkach mikroudarowych stosuje się 2 typy napędów: elektromagnetyczny i pneumatyczny. Umożliwia to lepsze dopasowanie do wymagań nie tylko finansowych, ale też jakościowych. Te wyposażone w pierwszy typ napędu są droższe i wytwarzają mniej hałasu niż ich pneumatyczny odpowiednik. Ponadto dokładniej niż one odwzorowują wyznaczoną głębokość wzoru i można je bez problemu przenieść oraz potrzebują tylko jednego źródła zasilania. 

Znakowarki z napędem pneumatycznym trzeba bowiem podłączyć pod zasilanie elektryczne i zadbać o doprowadzenie instalacji sprężonego powietrza. Pracują też z mniejszą dokładnością. Są jednak znacznie tańsze i mają prostszą konstrukcję (przez co są łatwiejsze w obsłudze) oraz szybciej wykonują zadany wzór niż znakowarki z napędem elektrycznym. Wszystko to sprawia, że są także chętnie stosowane w zakładach przemysłowych.


Znajdź firmę oferującą znakowarki na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/znakowarki


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Premiery wycinarek laserowych Mazak na EuroBLECH 2022 Targi EuroBLECH 2022 będą sceną premiery dwóch ultranowoczesnych wycinarek laserow...
Jak usprawnić proces mycia przemysłowego? Jak usprawnić proces mycia przemysłowego? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawa...
Technologie druku 3D w Poznaniu Wraz ze wzrostem dostępności oraz funkcjonalności drukarek 3D coraz więcej firm decyduje ...
Znakowarki mikroudarowe Markator dla branży stalowej We współczesnym przemyśle trudno wyobrazić sobie obszary takie, jak produkcja czy l...
AutoEvent - spotkanie polskiej motoryzacji AutoEvent, czyli spotkanie polskiej motoryzacji odbędzie się w Zawierciu w dniach 31 sier...
Drukuj w 3D na targach 3D Solutions Gdy wydaje się, że człowiek już wszystko stworzył, wystarczy pomyśleć o technologii druku...
Partnerzy