Szukaj w działach:
Wiedza

Frezarki do metalu - niezbędne do prac związanych z obróbką

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Żaden warsztat obróbki metali nie może obejść się bez odpowiedniej frezarki. Wykorzystywane do produkcji seryjnej urządzenia są bowiem precyzyjne, wszechstronne i efektywne. Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na różnego rodzaju obrabiarki, na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych maszyn do obróbki skrawaniem. Dlatego warto wiedzieć, do czego służy frezarka i jakie jej typy są najczęściej wybierane do obróbki metalu.


Zastosowanie frezarek w procesie produkcyjnym

Za pomocą frezarki bez problemu nada się kształt, nawet bardzo skomplikowany przedmiotom z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. W obróbce metalu przy użyciu frezarki, czyli frezowaniu najważniejszym ruchem, który powoduje skrawanie, jest ten obrotowy. Narzędzie obróbcze (frez) przesuwa się również względem obrabianego materiału. Przy użyciu frezarki powstają takie elementy jak gwinty, profile, wpusty, wrzeciona, koła zębate czy podzespoły dla przemysłu ciężkiego. 

Rodzaje frezarek

Tak szerokie zastosowanie i wielość urządzeń nie ułatwia klasyfikację tych urządzeń. Zwykle kategoryzując je uwzględnia się surowiec, jaki obrabia, przeznaczenie, pozycję wrzeciona, sposób sterowania, korpus maszyny. W zakładach najczęściej spotyka się:

  • Frezarki konwencjonalne - standardowe frezarki konwencjonalne posiadają trzyosiowy wskaźnik położenia. Steruję się nimi ręcznie poprzez np. korby lub mechanicznie z poziomu pulpitu. Wszystkie frezarki tego typu są uważane za bezpieczne, wydajne, dokładne, a także dosyć sztywne i stabilne. Doskonale sprawdzają się z narzędziowniach, czy prototypowniach oraz są chętnie wykorzystywane do nauki frezowania.

 

Frezarka konwencjonalan
Fot.: Frezarka uniwersalna konwencjonalna 


  • Frezarki narzędziowe - ten typ frezarek wyróżnia precyzja i uniwersalność w zastosowaniu. Za ich pomocą wykona się prace o dużym stopniu trudności takie jak nacinanie gwintów, produkcji wykrojników, narzędzi, uchwytów lub matryc. Korzysta się z nich w przemyśle hutniczym oraz narzędziowym i maszynowym.
  • Frezarki uniwersalne - te uniwersalne i elastyczne maszyny mogą pracować z każdym rodzajem narzędzi. Stosuje się je zazwyczaj w pracach jednostkowych. Stosuje do produkcji małych serii czy prototypów ponieważ, mimo że mogą wykonywać wiele razy zadanie, to nie są wydajne. Sprawdzają się jednak podczas kształcenia zawodowego i w warsztatach naprawczych.
  • Frezarki CNC (sterowane numerycznie) - nowoczesne frezarki CNC potrafią szybko stworzyć elementy o bardzo precyzyjnych parametrach. 3-osiowe albo 5-osiowe frezarki CNC mające cyfrowy wskaźnik i umożliwiające automatyczną wymianę narzędzi. Sprawdzają się do tworzenia zarówno pojedynczych rzeczy, jak i serii.

 

frezarka cnc
Fot.: Frezarka CNC Haas Abplanalp

 

  • Frezarki bramowe - wykorzystuje się w dużych zakładach, gdzie potrzebne są zaawansowane, ale proste w obsłudze i zautomatyzowane maszyny. Za pomocą frezarki bramowej obrabia się duże i długie elementy, które muszą odznaczać się trwałością i wytrzymałością. Tego typu maszyny spotka się w zakładach zbrojeniowych (np. do frezowania elementów konstrukcyjnych i wzmocnień montowanych w czołgach i wozach bojowych), lotniczych (obróbka stelaży, elementy do budowy kadłubów czy skrzydeł).
  • Frezarki wzdłużne - stosuje się głównie do frezowania ciężkich przedmiotów jak choćby korpusów maszyn. Najlepiej nadają się do prac jednostkowej lub małoseryjnej. Frezarki wzdłużne spotka się w zakładach samochodowych, kolejowych, meblarskich albo przemysłu hutniczego.


Znajdź firmę oferującą frezarki CNC na Staleo.pl

--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/frezarki-cnc

Znajdź firmę oferującą frezarki konwencjonalne na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/frezarki-konwencjonalne





Zdjęcie: https://pixabay.com
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

POWIĄZANE
Co to jest obróbka 5 osiowa i jak dobrać do niej obrabiarkę? Obróbka 5-osiowa umożliwia nam obrobienie detalu z pięciu stron w jednym zamocowani...
IV Międzynarodowe Forum Czystości Technicznej & EXPO IV Międzynarodowe Forum Czystości Technicznej & EXPO odbędzie się w dniach 16-17 maja...
16. Targi INTARG® już w maju! XVI Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® odbędą się w Katowicac...
Targi Symas® i Maintenance - razem możemy więcej Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYM...
Rynek tworzyw sztucznych i gumy na PLASTPOL 2021 Ponad 300 wystawców z 18 krajów z Europy i świata pojawi się na tegorocznyc...
Przewodnik po FASTENER POLAND® Targi FASTENER POLAND®, które w dniach 8-9 października 2019 r. odbędą się w C...
Partnerzy