Szukaj w działach:

Synergy Days 2016 - debata o systemach IT

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Fot.: Synergy Poland   


Od 1 lipca 2016 roku każde duże polskie przedsiębiorstwo jest zobligowane do wdrożenia funkcji w swoich narzędziach IT, które ułatwią generowanie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Od tej chwili wszelkie dane podatkowe muszą być przesyłane organom kontrolnym w formie elektronicznej.

Szacuje się, że dzięki temu rozporządzeniu państwo zaoszczędzi 300 mln złotych w nowym roku podatkowym. Kraje, które do dziś wdrożyły obowiązek wysyłania JPK odniosły informatyczny sukces. Jak będzie w Polsce? Czy nowe przepisy staną się bodźcem do zmian w polskich przedsiębiorstwach? Firma doradcza Business Penetration & Consulting zaprosiła do dyskusji przy okrągłym stole prezesów oraz dyrektorów firm informatycznych. Debata odbyła się podczas ogólnopolskiego wydarzenia IT Synergy Days 2016 (15-16 czerwca) w Warszawie. Decydenci wiele uwagi przeznaczyli na omówienie kwestii związanych z wyborem systemu ERP, a także jego wdrożeniem. Poniżej zaprezentowane zostały najważniejsze wnioski z dyskusji.

Transformacja przedsiębiorstw po sukcesji

Zaobserwowanym na rynku trendem, głównie wśród przedsiębiorstw sektora MSP jest przekazywanie sterów przedsiębiorstwa w ręce spadkobierców. Po jednej stronie barykady mamy osoby młode, z mnóstwem energii, które potrafią zobaczyć informatykę jako zbiór narzędzi dedykowanych rozmaitym działom. Po drugiej – właściciela, który posiadając długoletnie doświadczenie, uzupełnia wiedzą na temat możliwości finansowych.

Informatyka w Polsce jest tania

Decydenci nie umieją prawidłowo skonstruować budżetu projektu: z jednej strony chcą zakupić system we względnie niskiej cenie, a równocześnie ich wymagania co do systemu klasy ERP ciągle rosną.

Jednolity Plik Kontrolny

Aktualnie trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia wymogów generowania tzw. JPK. Dużo przedsiębiorstw w swojej strukturze posiada rozproszone systemy, dlatego nie będzie w stanie podołać wymogom ustawodawcy. Z drugiej strony rozporządzenie może stać się potężnym bodźcem do zmian w zakresie informatyzacji.
 

Synergy Days Warszawa debata o systemach it 2016
Fot.: Synergy Poland   


Kolejność kroków

Przedsiębiorcy często mylą kolejność podejmowanych kroków w stronę wdrożenia systemu informatycznego. Zaczynają od wyszukania konkretnego narzędzia, często nie wiedząc, czego od niego wymagają.

Specjaliści zgodnie przyznali, iż te przedsiębiorstwa, które pomijają etap zidentyfikowania własnych potrzeb na podstawie analizy biznesowej, wielokrotnie ponoszą porażkę w czasie wdrożenia systemu klasy ERP. Poznanie swojej organizacji od strony procesów nie tylko pozwoli na przygotowanie odpowiedniego zapytania ofertowego, ale także pomoże w negocjacjach z dostawcami. Ustalono, że decydenci, którzy znają swoje potrzeby to znakomici kandydaci do rozmów na polu informatycznym.

Poniżej kilka wypowiedzi zaproszonych gości:

- „Wiele przedsiębiorstw sektora MSP wypracowało własną strukturę organizacyjną poprzez awanse wewnętrzne osób, które pracują w nich kilkadziesiąt lat, nie znają innych wzorców. Gdy dochodzi do zakupu systemu, decydenci często chcą jednocześnie poukładać organizację. Są przekonani, że system to umożliwi – uszereguje i nazwie procesy, które zachodzą w firmie. Sami nie znają swych potrzeb względem IT. To podejście nie jest prawidłowe, gdyż od analizy procesów biznesowych należy zacząć.” - Rafał Kapusta, Koordynator projektów IT, Humansoft

- „Jako dostawca często mamy problem z oczekiwaniami klientów, dla których najważniejsza jest cena: zarówno systemu, jak i wdrożenia. Z drugiej strony obserwujemy nieustający rozrost wymagań co do zakresu funkcjonalności objętych implementacją. Trudno w takiej sytuacji znaleźć konsensus i dojść do porozumienia nie rezygnując z priorytetu, jakim jest dla nas jakość wdrażanego rozwiązania.” - Anna Turzańska-Sadlej, Prezes Zarządu, Todis Consulting

„Jeśli dostawcy nie potrafią przedstawić korzyści, jakie płyną z wdrożenia ERP, to jest to ich słabość. Powinni rozumieć, czego klient oczekuje od systemu. Właścicielom i kierownictwu przedsiębiorstw należy więc pokazać, iż wprowadzenie rozwiązania IT zwiększy efektywność biznesu, o kilka punktów wzrośnie rentowność, zwiększy się produktywność itp.” - Dariusz Śliwowski, Prezes Zarządu, proALPHA

Szczegółowe wnioski, a także fragmenty dyskusji dostępne będą w najnowszym Magazynie BPC, który ukaże się we wrześniu br.


Więcej na stronie:
www.synergia-it.pl



Źródło: Synergy Poland 



Partnerzy