Szukaj w działach:
Wiedza

Gazy przemysłowe, techniczne i spawalnicze dla przemysłu metalowego

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Gazy techniczne mają zastosowanie nie tylko w przemyśle metalowym - procesach hutniczych i spawalniczych, ale także wykorzystuje się je w wielu często odmiennych branżach.

Z powodzeniem znajdują zastosowanie choćby medycynie, przemyśle spożywczym lub badaniach naukowych. W tym tekście skupimy się jednak na wyjaśnieniu, czym są gazy techniczne, ich klasyfikacji oraz typowych zastosowaniach w przemyśle metalowym.

Gazy techniczne - definicja

Choć to pojęcie może wydawać się skomplikowane do wyjaśnienia to tak naprawdę definicję gazów technicznych można przedstawić w dwóch niedługich zdaniach. Przede wszystkim gazy tego typu przechowuje się w skroplonej postaci, w butlach pod wysokim ciśnieniem. Poza tym są produkowane na dużą skalę i wykorzystuje się je w trakcie różnych procesów produkcyjnych.

Podstawowa klasyfikacja i rodzaje gazów technicznych

Choć dzisiaj zostaną opisane tylko najczęściej stosowane gazy techniczne to i tak warto rozpocząć od ich podstawowego podziału i krótkiej charakterystyki. Otóż te stosowane w przemyśle spawalniczym dzieli się zwykle na palne i osłonowe. Pierwsze są bardzo istotne w procesie spawania, ponieważ odpowiadają za doprowadzenie wysokiej temperatury w momencie spawania, a ta jest niezbędna do podgrzewania metali, topnienia i w efekcie ich łączenia albo cięcia. Do gazów palnych zalicza się na przykład tlen, acetylen, propan lub butan. Z kolei rolą gazów osłonowych, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona spoiny albo łuku przed negatywnym działaniem gazów, które tworzą się w atmosferze. Gazy te, czyli między innymi dwutlenek węgla, argon czy azot, chronią spaw przed korodowaniem i uodparniają na znaczne obciążenia mechaniczne. Teraz przyjrzymy się 4 gazom, 2 z każdego typu. 

Acetylen - gaz palny

Gaz ten jest prawie bezwonny (nieprzyjemna woń pojawia się tylko, kiedy jest zanieczyszczony), jest bezbarwny i lżejszy od powietrza. Poza tym jest bardzo wydajny, a także jako jedyny palny gaz techniczny wytwarza naprawdę dużą temperaturę. Spalanie przebiega więc z wykorzystaniem małej ilości tlenu i przy niewielkim stężeniu wilgoci. Stworzone powierzchnie nie zawierają dzięki temu tlenków. Jego wadą jest podatność na wybuchy w momencie, gdy zmiesza się z powietrzem. Wspomniane właściwości sprawiają, że stosuje się go w pracach podziemnych, ale też do spawania gazowego i cięcia.

Tlen - gaz palny

Okazuje się, że ten bezwonny i niemający barwy gaz jest nieodzowny w każdym procesie spalania gazem. Pozwala na spalanie stali, ale też cementu, szkła czy aluminium, dlatego ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Oprócz tego wchodzi w reakcje z innymi gazami (wysoki stopień reaktywności), przez co podwyższa temperaturę spalania. Ponadto umożliwia dobrą kontrolę procesu nagrzewania, mniejszą emisję tlenku azotu i gazów cieplarnianych.

Argon - gaz osłonowy

Argon podobnie jak tlen nie posiada barwy ani zapachu. Jest za to cięższy od powietrza i nie wchodzi w reakcje chemiczne. Używa się go bardzo często w przemyśle spawalniczym do przecinania, spawania, a także jako osłony w momencie spawania elementów, które mogą się utlenić.

Dwutlenek węgla - gaz osłonowy

Dwutlenek węgla to bezwonny, bezbarwny, cięższy od powietrza i dobrze rozpuszczalny w wodzie gaz. Stosowany w spawalnictwie w połączeniu z argonem. Dzięki tej mieszance można uniknąć dymu i odprysków w czasie procesu spawania (tylko metodą MIG).

Znajdź firmę oferującą gazy techniczne na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/gazy-techniczne


Zdjęcie: https://pixabay.com
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


POWIĄZANE
Wirtualne spotkania B2B branży elementów złącznych Międzynarodowe Targi Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND® o...
Powstaje Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny Już 1 stycznia 2022 roku zacznie działać Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut T...
Bydgoski Klaster Przemysłowy na KAYAKMANII 2019 Bydgoski Klaster Przemysłowy został partnerem tegorocznej edycji imprezy proekologicznej ...
Automatyzacja składowania profili w firmie PORTOS PORTOS to producent wysokiej jakości rolet okiennych. Intensywny rozwój przedsiębi...
DREMA 2024 Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na kolejną edycję Międzynarodowych Targó...
Innowacyjne rozwiązania na INTARG 2020 XIII Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®, wydarzenie będące pl...
Partnerzy