Szukaj w działach:

Cięcie laserem stali i blach specjalnych firmy SSAB

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU
 Fot.: SSAB Poland Sp. z o.o.


Jak informuje firma SSAB, stal wysokowytrzymała (HSS) i blachy trudnościeralne posiadają istotne zalety w porównaniu do stali miękkich, jednak w przypadku cięcia laserowego, oba gatunki cechują dokładnie takie same właściwości.

Jak informuje producent, zarówno stal Hardox jak i Domex firmy SSAB spełniają wszystkie wymagania w zakresie cięcia laserowego i mogą być obrabiane z użyciem identycznych parametrów cięcia, jak w przypadku gatunków stali niestopowej np. S235.

"Wbrew powszechnemu przekonaniu, wiązka lasera działa w taki sam sposób, niezależnie od tego, czy materiał jest miękki czy twardy" – mówi Anders Ivarson, Specjalista ds. cięcia termicznego i spawania z Knowledge Service Center (Ośrodek doradztwa) firmy SSAB.

Ponieważ wiązka lasera tworzy skoncentrowane światło o określonej długości fali, nie ma to znaczenia, czy światło jest skierowane na powierzchnię stali twardej czy miękkiej, ponieważ materiał jest ogrzewany niezależnie od właściwości.

"Na przykład temperatura topnienia naszej stali Domex 700 o wysokiej wytrzymałości jest dokładnie taka sama jak w przypadku stali z gatunku S235GR, która nie zawiera wszelkiego rodzaju pierwiastków stopowych. Z tego powodu można ciąć stal Domex 355, 420 lub 700 wycinarką laserową o identycznych parametrach z jednakową skutecznością"mówi Anders Ivarson.

SSAB Anders Ivarson
 Fot.: SSAB Anders Ivarson


Jak twierdzi firma SSAB, w przeciwieństwie do innych dostawców, SSAB nie musi oferować specjalnych gatunków stali przeznaczonych do cięcia laserowego, ponieważ szystkie rodzaje stali Hardox i Domex doskonale nadają się do cięcia laserem ze względu na ich jednakowe właściwości materiałowe, wąski zakres tolerancji grubości, niezwykłą płaskość i wykończenia powierzchni, a także niewielką zawartość dodatków stopowych i zoptymalizowany skład chemiczny. Wysokiej jakości stal pozwala również na uzyskanie mniejszych promieni gięcia i zapewnia dokładniejsze rezultaty w tym zakresie.

Firma Bystronic, jednen z wiodących producentów wycinarek laserowych, również to potwierdza te informacje.

"Podczas naszych targów firmowych, zwanych Dniami Kompetencji (Competence Days), obrabialiśmy wyłącznie stal z rodzajów Hardox i Domex i mogliśmy zaprezentować 900 odwiedzającym z 50 krajów, że możliwe jest cięcie i gięcie tych materiałów w sposób doskonały, nawet w przypadku tych o większej grubości. Obecnie wśród naszych klientów wciąż panuje pewna niechęć do stosowania tego rodzaju materiałów wysokowytrzymałych, ale jest ona bezpodstawna" – mówi Kierownik ds. produktu w dziale Lasery i Automatyka firmy Bystronic - Mario Duppenthaler.

"Możemy również bardzo dobrze ciąć laserowo blachy ze stali Hardox o grubości 25 mm bez konieczności czasochłonnej dalszej obróbki. W ten sposób uzyskujemy dostęp do wielu nowych możliwości zastosowania naszych urządzeń" – wyjaśnia Mario Duppenthaler.


Źródło:
SSAB Poland Sp. z o.o.

SSAB POLAND SP. Z O. O.
Kolejowa 15
55-020 Żórawina
+48 71 346 73 11
Partnerzy