Szukaj w działach:

System-Barosz Gwimet - automotive i nie tylko - wywiad

system-barosz-gwimet - prezes Dawid Barosz
 Fot.: System-Barosz Gwimet Sp. z o.o. 

Zapraszamy na wywiad z Panem Dawidem Baroszem Prezesem Zarządu firmy System-Barosz Gwimet Sp. z o.o.

Jest Pan przedsiębiorcą, biznesmenem, ale także kierowcą rajdowym. Czy biznes i sport idą w parze?
Uważam, że biznes i sport doskonale się uzupełniają. Rajdy samochodowe to moja pasja, forma oderwania się od pracy. Lubię rywalizację i dreszcz adrenaliny, który czuję tuż przed startem. Staram się udoskonalać moje wyniki, poprawiać styl jazdy, inwestować w poprawę osiągów, ale też bezpieczeństwa. I tak też jest z pracą i rozwojem biznesu. Biznes to też rywalizacja i dążenie do tego by być lepszym, by wyprzedzić konkurentów. Prowadzenie firmy wymaga ode mnie odpowiedzialności i skupienia, które potrzebne są mi także na odcinkach specjalnych rajdu.

Jest spora grupa młodych biznesmenów, którzy poprzez sukcesję przejęli firmy swoich rodziców. Czy zmienił się model prowadzenia biznesu?
Zasady prowadzania biznesu są bardzo proste i niezmienne od wieków. Ogólny model biznesu nie zmienił się, zmieniły się pewne aspekty. Rozwija się za to technologia produkcji i metody zarządzania firmą. Z pewnością od czasu przejęcia firmy zaczęły zmieniać się cele i mentalność pracowników firmy, która obecnie ukierunkowana jest na klientów z branży automotive. Firmę założył mój tata Stanisław Barosz w 1984 roku. Początkowo firma prowadziła produkcję dla górnictwa. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczęły się nasze doświadczenia z przemysłem motoryzacyjnym – uruchomiliśmy obróbkę głowic silnikowych dla naszego wówczas nowego klienta. Jednak przez bardzo długi okres automotive stanowił niewielki udział w sprzedaży firmy. W ostatnich latach te proporcje się odwróciły i obecnie automotive stanowi ok. 50% naszej sprzedaży. 

Z czym wiąże się zarzadzanie firmą, która działa w branży motoryzacyjnej?
Bariera wejścia do branży jest wysoka, a klienci należą do najbardziej wymagających na świecie, dlatego zarządzanie taką firmą wymaga nie lada wysiłku. Mogę się pochwalić, że w tym roku pozytywnie przeszliśmy audyt certyfikacyjny przejścia na nową normę IATF i audyt dostawcy największego producenta samochodów na świecie. A jest dopiero początek roku.

Firma System-Barosz Gwimet współpracuje z liderami rynku branży automotive nie tylko w Europie, ale także w USA. Jaka jest recepta na udaną współpracę z kontrahentami zagranicznymi?

Uważam, że miarą udanej współpracy jest zadowolenie klienta, dlatego też zależy nam na jego satysfakcji. Dzięki doświadczeniu we współpracy ze światowymi koncernami motoryzacyjnymi wiemy, jak zapewnić ciągłość procesów nawet największych firm poprzez produkty spełniające wymagania i dostawy na czas.

Jaka jest najbardziej udana inwestycja podjęta przez Pana firmę?
W 2014 roku uruchomiliśmy obróbkę mechaniczną głowic silnikowych na w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej. To był duży skok w rozwoju technologicznym firmy. Zaawansowana obróbka CNC dzięki automatyzacji zapewnia wysoką wydajność produkcji i jakość produktów. Natomiast pod koniec zeszłego roku rozpoczęliśmy kolejną ważną inwestycję - rozbudowę fabryki. Powierzchnia produkcyjna zakładu zwiększy się o 2000 m2, co stworzy możliwości i perspektywy pozyskania nowych klientów.

barosz-gwimet-park-maszynowy
Fot.: System-Barosz Gwimet Sp. z o.o. 

Jakie jest największe osiągnięcie Państwa firmy?
100% jakości w 2017 roku, czyli wszystkie produkty dostarczone do klientów w pełni spełniały ich wymagania - zero braków u odbiorców to wynik działalności zgodnej z naszą polityką jakości. 

Co oprócz jakości jest ważne w działalności Państwa firmy?
Istotna jest również elastyczność działania - szybkie reagowanie na potrzeby klientów i gotowość do inwestowania w rozwój pracowników i parku maszynowego. Zdajemy sobie sprawę, jak ogromne znaczenie dla wielu naszych odbiorców ma ochrona środowiska i dlatego wdrażamy rozwiązania i normy odpowiadające ich oczekiwaniom. Duże znaczenie mają także oddani pracownicy - ci z największym stażem są z nami od ponad 30 lat. Bardzo niska rotacja i absencja świadczą o ich zadowoleniu i dobrej atmosferze w pracy, a to dla mnie bardzo ważne.

Jak wyobraża Pan sobie rozwój Państwa firmy?
W perspektywie najbliższej przyszłości mam w planie dalszą rozbudowę potencjału produkcyjnego, a moim celem jest osiągnięcie pozycji lidera na krajowym rynku automotive w zakresie obróbki mechanicznej. Dotychczas występowaliśmy jako dostawca II rzędu, dlatego naszym celem jest realizacja usług bezpośrednio dla producentów OEM, a następnie dostarczanie nie tylko usług obróbki CNC, ale gotowych wyrobów.

Sposób na sukces firmy to… 
... określenie konkretnych celów, a następnie rzetelna praca, która zmierza do ich realizacji.

ENGLISH SUMMARY

System-Barosz Gwimet Ltd. is a family-owned company set up in 1984. Presently the firm is run by the two sons of the founder, President of the Board Dawid Barosz, in private life a rally driver and Piotr Barosz Vice-President- a keen golfer. The company specializes in advanced CNC machining and provides its services to the world automotive leaders. For the last few years the company has been developing rapidly gaining new customers and extending the machine park which is presently fully automated and robotized. The company possesses quality certificates ISO 9001:2008 and IATF 16949:2016. The firm precisely sets its targets and intends to be the national leader in CNC mechanical processing in the nearest future. Both customer and employees satisfaction as well as modern, innovative and competitive company are the top proprieties of the Board and all the employees. System-Barosz Gwimet offers effective solutions to the most demanding automotive customers.


Źródło: System-Barosz Gwimet Sp. z o.o. 

Dodano 14.03.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy