Szukaj w działach:

Kolejny sukces konferencji Arena Produkcji

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Fot.: Eurologistics 

Magazyn Logistyka Produkcji odniósł kolejny sukces na polu integracji środowiska produkcji oraz szerzenia wiedzy na temat najlepszych praktyk w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Przeszło 200 uczestników, reprezentujących mniej i bardziej znane firmy produkcyjne działające w Polsce, nie mogło się nudzić podczas IV edycji konferencji Arena Produkcji. Tradycyjnie postawiono na bardzo szeroki zakres tematyczny wystąpień. Prelekcje wiązało hasło „Oblicza nowoczesnej produkcji”. Choć tematy bywały mocno zróżnicowane, okazało się, że w większości z wystąpień można odnaleźć wspólny mianownik.


Optymalizacja logistyki wewnętrznej
 

Arenę Produkcji rozpoczęła Anna Weydmann-Kwiatkowska, Lider Zespołu Lean Manufacturing prezentacją przykładów optymalizacji logistyki wewnętrznej w firmie Arjhuntleigh. Firma od lat korzysta z narzędzi Lean Management w procesach doskonalenia operacji. Prelegentka szczegółowo przedstawiła przebieg optymalizacji procesu produkcji podnośnika Carino, którego wytwarzanie fabryk w Komornikach przejęła z zamkniętego zakładu w Szwecji.  


Komunikacja ważniejsza od narzędzi
 

Drugie wystąpienie poprowadzili Dariusz Kacperczyk i Michał Żelichowski z EQ System. Reprezentanci dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT dla produkcji podzielili się swoimi spostrzerzeniami na temat sposobów, w jaki firmy produkcyjne powinny zmieniać swoje podejście do prowadzenia operacji, aby stać się naprawdę nowoczesnymi przedsiębiorstwami.
 

Arena Produkcji Logistyka Produkcji
Fot.: Eurologistics (Dariusz Kacperczyk i Michał Żelichowski z EQ System)

Dariusz Kacperczyk przekonywał zebranych, że warto korzystać z doświadczenia innych, gdyż po spojrzeniu z odpowiedniej perspektywy okazuje się, że procesy we wszystkich firmach produkcyjnych są takie same. Zauważył też, że Przemysł 4.0 to idea, która dotknie wszystkich producentów oraz na dłuższą metę nie ma od niej ucieczki. Jednak kluczem do wprowadzania wszelkich innowacyjnych rozwiązań jest umiejętność uzyskania wewnętrznej synergii w przedsiębiorstwach.


Tymczasem, jak zauważył pan Dariusz, niezwykle często widoczne jest niezrozumienie procesów pomiędzy poszczególnymi działami w firmie produkcyjnej. Co więcej zdarza się, że jeden wydział produkcyjny nie wie nawet, czym zajmuje się drugi. Bez przełamania tych barier nie ma szans na wdrożenie zasad nowoczesnej produkcji.


Potwierdzał to Michał Żelichowski, który w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu komunikacji w rozwoju przedsiębiorstw. Nie uda się wykorzystać zaawansowanych technologii, jeżeli nie towarzyszy im rozwój organizacyjny w firmie. 


Roboty i efektywność
 

Michał Ochański z firmy Comau podzielił się z słuchaczami swoim spojrzeniem na kwestię robotyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Comau to lider rynku robotów, zaś przemównie pana Michała obfitowało w filmy, które prezentowały szereg interesujących aplikacji robotów.


Prelegent pokrótce omówił rodzinę robotów Comau i wskazał ich rosnącą popularność w takich aplikacjach jak spawanie oraz paletyzacja. Na koniec poświęcił kilka słów robotom współpracującym, które mogą przynieść rewolucję w automatyzacji procesów produkcyjnych.
 

Konferencja Arena Produkcji 2017 Logistyka Produkcji
Fot.: Eurologistics (Michał Ochański z firmy Comau)

Wyeliminować straty w fabrykach
 

Tomasz Sczepura, przedstawiciel firmy Dachser mówił w czasie swojego wystąpienia o poszukiwaniu efektywności w logistyce. Pan Tomasz często odnosił się do poprzednich wystąpień, w których regularnie gościło słowo marnotrawstwo. Prelegent zachęcał, aby eliminować je nie tylko w fabrykach, ale także w całych łańcuchach dostaw.


Mówca przestawił autorski system transportowy Dachsera, oparty o 2-poziomowe kontenery wymienne BDF. Zastosowanie licznych punktów przeładunkowych - Eurohubów - zapewnia błyskawiczne dostawy dzięki omijaniu ograniczeń, związanych z czasem pracy kierowców. Chlubą firmy jest dalece rozwinięty system IT i całkowita eliminacja papierowych dokumentów przewozowych.


Narzędzia Przemysłu 4.0
 

W czasie konferencji nie mogło zabraknąć choć kilku słów o koncepcji Przemysłu 4.0. Daniel Oszczęda z firmy Balluff zaznajomił zebranych ze swoim spojrzeniem na możliwe zmiany w światowym przemyśle i rolę, jaką odegra w nich zaawansowana automatyka.


Pan Daniel zaznaczył, że wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0 jest zasadnicze, jeżeli polskie przedsiębiorstwa chcą utrzymać kontakt ze światową czołówką. W produkcji przyszłości kluczową rolę grać będą analityka predyktywna, zaawansowane materiały oraz inteligentne fabryki. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że koszty dostępu do nowych technologii nieustannie spadają, przez co tym bardziej warto się nimi zaciekawić. 
 

Przepływ w VELUXIE


Inga Róźycka oraz Mateusz Forlita dotarli na Arenę Produkcji z firmy VELUX, aby zaprezentować przykład reorganizacji dostaw w namysłowskiej fabryce koncernu. Założeniem projektu było poszukiwanie optymalnego przepływu, podporządkowany zaś został mu cały plan przebudowy fabryki.


Pani Inga w swojej pracy nie skupia się jedynie na optymalizacji pracy zakładu produkcyjnego, ale patrzy na jego rolę w całym łańcuchu wartości. Gdy VELUX postanowił przebudować swoje modele biznesowe oraz gruntownie skrócić czas między zamówieniem a dostawą, jednocześnie zwiększając ilość wariantów oferowanych produktów i stawiając na redukcję kosztów w łańcuchach dostaw, takie podejście idealnie się sprawdziło.
 

Konferencja Arena Produkcji Logistyka Produkcji
Fot.: Eurologistics (Inga Róźycka i Mateusz Forlita z firmy VELUX)  

Pan Mateusz opowiedział o detalach projektu rozbudowy fabryki i reorganizacji dostaw. Najważniejszym elementem było zespolenie procesów logistycznych oraz produkcyjnych w ramach jednej hali magazynowo-produkcyjnej. 


Pani Inga podsumowała wystąpienie prezentacją efektów projektu. Jak podkreśliła, opracowanie twardych wskaźników jest kluczowe przy raportowaniu przebiegu wdrożenia do zarządu. Przestrzegła jednak, aby nie wpaść w pułapkę myślenia silosowego i kierowania się wybiórczymi KPI, zaznaczyła, iż zawsze najważniejsi są ludzie, gdyż bez ich nadzwyczajnego pomysłowości i zaangażowania nie da się osiągnąć niebywałych wyników.
 

Gospodarka obiegu zamkniętego


Koncepcja gospodarki okrężnej była punktem wyjścia dla wykładu Łukasza Manowieckiego z firmy Philips Lighting Poland. Prelegent zastanawiał się, jaką rolę w koncepcji tej grają energooszczędne systemy oświetlenia LED i jakie wynikają z niej korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.


Dane dla produkcji


Janusz Geisner z firmy BPSC zajął się w czasie konferencji tematem kompleksowego monitorowania procesów produkcyjnych. BPSC, firma o 29-letniej tradycji, specjalizuje się w dostarczaniu klientom zaawansowanych metod informatycznych oraz ma już na koncie 1500 zrealizowanych projektów wdrożeniowych, zaś z ich systemów korzysta 140 tys. końcowych użytkowników.


Ponieważ dla firm produkcyjnych niezwykle ważne jest pozyskiwanie wiarygodnych i bieżących danych, prelegent najwięcej czasu poświęcił prezentacji możliwości systemu MES. Pozwala on na monitorowanie procesu wytwarzania we wszystkich fazach produkcji, gromadzenie oraz przechowywanie pełnej informacji odnoszącej się do procesu produkcji, rejestrację kompletnej historii wyrobów czy łatwy dostęp do jakościowych i kosztowych wskaźników opisujących produkcję. 
 

Arena Produkcji 2017 Logistyka Produkcji Konferencja
Fot.: Eurologistics (Janusz Geisner z firmy BPSC) 

Nowoczesna intralogistyka


Jacek Zduniak z firmy SSI SCHÄFER przedstawił niezwykle atrakcyjne przykłady rozwiązań, poprawiających efektywność składowania wewnątrzmagazynowego. SSI SCHÄFER powstało w 1937 roku, jego pierwszym flagowym produktem był pojemnik o charakterystycznym oraz ergonomicznym kształcie, szeroko kopiowany przez konkurencję. 


Podczas wystąpienia Pan Jacek przedstawił szeroką gamę produktów SSI SCHÄFER dla magazynu i produkcji. Największe zaciekawinie wzbudziły jednak zaawansowane systemy automatycznego transportu wewnętrznego - Autocruiser i Weasel. Autocruiuser to wciąż stosunkowo prosty - ale dzięki temu łatwy do rozbudowy - system transportu pojemników, oparty na układzie szyn, a także automatyce sterującej ruchem i miejscami postoju. Waesel, rozwinięcie Autocruisera, to już rozwiązanie z nowatorskimi możliwościami adaptacji.  


3M szuka synergii


Przemysław Paździorek, reprezentant 3M - jednej z najbardziej nowoczesnych firm świata, zagościł na Arenie Produkcji, aby podzielić się metodami zarządzania wykorzystywanych przez koncern. Pan Paździorek jest dyrektorem jednej z wrocławskich fabryk koncernu i pokazał jak działa opracowana przez firmę metodologia Lean Six Sigma.

Six Sigma to podejście statystyczne, którego celem jest usprawnienie jakości produktów, poprzez doskonalenie realizowanych operacji. Lean Manufacturing stawia natomiast na eliminację marnotrawstwa i skupienie się na wartości dostarczanej do klienta. 3M w 2004 roku zaczęło wprowadzać Six Sigma, zaś dwa lata później dołączyło do niego Lean.


Synteza tych dwóch metod umożliwia wykorzystywać efekt synergii. Lean gwarantuje eliminację zbędnych procesów na etapie produkcji, zaś te, które pozostały, są ulepszone za pomocą statystycznego podejścia Six Sigma. Jak zauważył Pan Przemysław, nawet niekorzystane procesy prościej kontrolować, gdy z pomocą Six Sigma ustabilizujemy ich zachowanie.
 

Konferencja Arena Produkcji 2017
Fot.: Eurologistics (Przemysław Paździorek z firmy 3M)

Zdaniem pana Paździorka, najistotniejsze we wdrażaniu innowacji jest regularne zbieranie pomysłów oraz ocenianie postępów, wyznaczanie konkretnych celów i organizacja spotkań otwierających i zamykających projekty. Mówca zachęcał również, aby odwrócić wewnątrz firmy tradycyjny przepływ informacji i decyzji. Aby zapewnić efektywne działanie programów doskonalenia operacji, zarząd powinien otrzymywać jak najwięcej informacji z najniższych stanowisk, zaś pracownicy produkcji być dopingowani do podejmowania samodzielnych decyzji.
 

Efektywność energetyczna oraz przepisy


Temat utrzymania konkurencyjności oraz wyzwolenia potencjału wzrostu polskich przedsiębiorstw w kontekście priorytetowego traktowania efektywności energetycznej podjął Bogdan Ślęk z Philips Lighting Poland. Zmiany w przepisach oraz coraz ostrzejsza polityka Unii Europejskiej w obszarze ochrony środowiska sprawiają, że kwestie te są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw produkcyjnych.


Prelegent zaznaczył, że efektywność energetyczna powinna być traktowana jako źródło energii samo w sobie, gdyż jest niewyczerpalna oraz wszędzie dostępna. Gdzie jednak jesteśmy na tym polu? Obecnie dyrektywy wskazują, że do 2020 roku kraje członkowskie powinny poprawić swoją efektywność energetyczną o 20%. Jest jasne, iż ten cel jest nieosiągalny, lecz urzędnicy chcą zaproponować, aby do 2030 osiągnąć poprawę o 30%. Tym razem nie miałoby to być już zalecenie, a surowy wymóg.


Prelegent pokazał zrealizowane przykłady projektów modernizacji oświetlenia jako znakomite źródło ograniczania metod zużycia energii oraz emisji CO2. Na koniec Pan Bogdan przedstawił historię firmy Philips w Polsce oraz sukcesy we wdrażaniu zasad Lean Management.
 

Konferencja Arena Produkcji 2017 Bogdan Ślęk
Fot.: Eurologistics (Bogdan Ślęk z firmy Philips Lighting Poland) 

Kaizen pod ziemią


Niesztampowy tytuł (Kaizen kołem się toczy. Jak filozofia ciągłego doskonalenia kształtuje sposób interpretowania informacji) oraz niesztampowy początek - tak przedstawia się ostatnia prelekcja w programie Areny Produkcji 2017. Wygłosił ją Konrad Zaręba, konsultant Kaizen Institute oraz Menedżer Procesu Strategicznego Planowania Zasobów Ludzkich KGHM Polska Miedź. Temat ciągłego doskonalenia stale przewija się w tematyce konferencji organizowanych przez magazyn. Nigdy wcześniej nie zostało przedstawione jego wykorzystanie w kopalni. Pan Konrad podkreślił, że w procesach ciągłego doskonalenia zawsze trzeba zaczynać od przekazania pracownikom potrzebnej wiedzy - nie można bowiem zakładać, że wszyscy wiedzą, co to jest np. 5S. Kluczowe jest również stworzenie wizji przyszłości, aby było wiadomo, do jakiego stanu docelowego należy dążyć.


Cenny networking


Sesji planarnej Areny Produkcji towarzyszyła część networkingowa. Ten niebywale udany element pozwolił na zorganizowanie spotkań między prelegentami, uczestnikami, licznymi specjalistami oraz partnerami konferencji. Organizatorzy cieszą się, że każdemu organizowanemu przez spotkaniu towarzyszy tak gorąca wymiana opinii i uwag, dodatkowo mają nadzieję, że pozyskane kontakty zaowocują w przyszłości.


Magazyn Logistyka Produkcji dziękuje wszystkim uczestnikom za przybycie i spędzony wspólnie czas. Podziękowania skłądają także partnerom konferencji, bez których Arena Produkcji nie mogła by się odbyć.


Pełna relacja oraz galeria z konferencji Arena Produkcji 2017


Źródło: Eurologistics
 
 

POWIĄZANE
Rynek obróbki metali w 2020 roku Rynek obróbki metali w 2020 roku: modułowość i doskonalenie procesów. Remme...
Wyzwania i trendy w produkcji i logistyce Czerwcowa Konferencja IT w Produkcji i Logistyce ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie do...
Nowoczesne rozwiązania przemysłowe na Warsaw Industry Week 2019 Targi przemysłowe Warsaw Industry Week to najszybciej rozwijające się w tej części Europy ...
Automatyzacja i digitalizacja na Modernlog 2020 Automatyzacja procesów i ich cyfryzacja leży u podstaw najnowszych trendów ...
Regał automatyczny Baumalog z 12 metrową półką Firma Baumalog, producent automatycznych systemów magazynowych, informuje o pierws...
Udany pierwszy dzień TransLogistica Poland Pierwszy dzień Targów TransLogistica Poland (5 listopada) obfitował w konferencje ...
Partnerzy