Szukaj w działach:

Odzież ochronna dla przemysłu, a odzież robocza

 

Odzież ochronna i robocza dla przemysłu


Zachowanie bezpieczeństwa i higieny pracy zależy od wielu procesów, ale także od zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się odzieży ochronnej i roboczej. Okazuje się bowiem, że te 2 nazwy stosowane są często wymiennie, choć pełnią odmienne funkcje.

Podział odzieży roboczej i ochronnej

Jeden i drugi typ ubrań ma za zadanie przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Jednak to odzież roboczą rozpatruje się głównie pod kątem grupy asortymentowej. Składają się na nią zwykle niewiele różniące się od zwykłych ubrań bluzy, spodnie koszule, buty, kaski, okulary itp. Bardziej specjalistyczne ubrania robocze posiadają takie grupy zawodowe jak lekarska, gastronomiczna czy ogrodnicza. Odzież roboczą dzieli się także uwzględniając materiał, z jakiego została wykonana. Najczęściej jest to bawełna lub bawełna z domieszkami włókien syntetycznych. Ważne również, aby odzież robocza była przewiewna, wytrzymalsza i trwalsza niż zwykłe ubranie, łatwa do czyszczenia itp. Warto także wiedzieć, że występuje często w wariancie letnim i ocieplanym-zimowym.

W przypadku odzieży ochronnej podstawowym kryterium podziału jest jej przeznaczenie (materiał jest wybierany pod konkretną funkcję ubrania). Obejmuje ono wiele grup ubrań i należy do nich między innymi:

 • odzież chroniąca przed promieniowaniem elektromagnetycznym i zbieraniem ładunków elektrostatycznych (ESD), które mogłyby doprowadzić do wyładowań i wybuchu;
 • odzież chroniąca przed porażeniem prądem - przydatna zwłaszcza dla elektryków;
 • odzież chroniącą przed czynnikami chemicznymi - odpowiednie materiały pomagają zapewnić ochronę przed nimi;
 • odzież chroniąca przed niską lub wysoką temperaturą - gdzie zadaniem jest zapewnienie nie tylko komfortu cieplnego, ale jak w przypadku ubrania dla spawacza musi też być niepalna;
 • odzież chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi i wodą;
 • odzież ostrzegawcza - jej głównym zadaniem jest zwiększenie widoczności pracownika, który ją nosi;
 • odzież chroniąca przed obrażeniami mechanicznymi - stosowana na przykład w zakładach produkcyjnych.

Różnice między odzieżą ochronną i roboczą

Istnieje kilka wyraźnych różnic między odzieżą roboczą i ochronną. Uwidaczniają się one nawet po krótkiej analizie tematu. Przede wszystkim, pierwsza chroni odzież własną pracownika przed zabrudzeniami, szybkim zniszczeniem lub nieszkodliwymi substancjami. Zalicza się do niej także ubrania jednorazowe. Przeznaczona jest też dla konkretnych branż i może występować w wielu wariantach dostosowanych do estetyki, płci czy pory roku. Ponadto nie musi posiadać specjalnych certyfikatów. 

Zadaniem odzieży ochronnej jest przede wszystkim zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi lub mechanicznymi. W jej skład wchodzą również środki ochrony indywidualnej tj. hełmy, okulary, maski przeciwpyłowe, przyłbice czy rękawice. W przypadku odzieży ochronnej najważniejsza jest funkcjonalność ubrania, a nie estetyka lub komfort użytkownika. Ubrania tego typu muszą spełniać odpowiednie normy i posiadać certyfikaty.

odzież ochronna dla przemysłu


Kategorie odzieży ochronnej - rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 

W tekście na temat odzieży ochronnej i roboczej nie może zabraknąć informacji na temat rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) obowiązującego od 2018 w sprawie środków ochrony indywidualnej w zakresie odzieży ochronnej. Wskazuje ono bowiem wyraźny podział na 3 kategorie ubrań:

I - która zabezpiecza w minimalnym stopniu i są to przykładowo ubrania z impregnowanych tkanin, zapewniającymi podstawową ochronę przed zimnem, deszczem, czy zabrudzeniom tj. kombinezony, czy koszule robocze, ubrania drelichowe itp. Odzież tego typu nie musi posiadać świadectwa badania typu WE. Do tej kategorii zalicza się więc ubrania robocze.

II - chroni przed czynnikami sklasyfikowanymi jako średnio zagrażającymi i niepowodującymi trwałego uszczerbku na zdrowie. Zalicza się do niej odzież ostrzegawczą (np. dla drogowców), lekką osłonową (fartuchy antyprzecięciowe), zabezpieczającą przed poparzeniami (spawacze) itp. Tego typu odzież musi być certyfikowana i posiadać wspomniane wyżej świadectwo. Co istotne jest ono ważne tylko przez 5 lat.

III - specjalistyczna, zabezpieczająca przed zagrożeniami powodującymi najgroźniejsze następstwa, a skutek tych czynników nie da się zidentyfikować w danym czasie. Chodzi na przykład o odprysk chemikaliów, działanie łuku świetlnego. Odzież zaliczana do trzeciej kategorii, zwykle w postaci kombinezonów, musi więc chronić przed substancjami, mieszaninami biologicznymi i chemicznymi, a także promieniowaniem jonizującym. Oprócz certyfikacji odzież tego typu podlega pod system zarządzania jakością WE, a świadectwo jest również ważne 5 lat.


Redaktor: MRR, Staleo.pl

Dodano 29.03.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy